| Clorox a întrebat:

Mi-am propus sa nu mai fumez mult, are ceva daca fumez din ce in ce mai putin si trec la niste tigari mai usoare, de exemplu Virginia S?

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Ca sa te lasi de tigari trebuie sa vrei cu adevarat.
Adica sa nu mai gasesti nicio placere in fumat.
Eu am tot incercat sa ma mint singur ca nu-mi place fumatul si ca mor de la el etc.
Dar adevarul e ca mie inca imi place sa fumez.Atata timp cat imi place imbratisez dependenta cu bratele deschise si as tot mor pana la urma daca nu de tigari, de altceva.

Nu te lasa de fumat decat daca vrei asta cu adevarat! Atunci cand iti gasesti propriile motive.Nu te lasa influentat de ce spune lumea cum ca iti distrugi sanatatea.
Asa, si? Mi-o distrug mie, nu tie.Problema mea ca imi distrug singur sanatatea atata timp cat sunt constient ca fac chestia asta.

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Lasa-le de tot, e mai indicat asa.
Cu vointa treci marea!

| Clorox explică (pentru Drimmero):

Am incercat sa le las si am vazut ca pot, dar parca n'as vrea sa ma las de ele de tot... Nu stiu, poate o sa le las happy

| Drimmero a răspuns (pentru Clorox):

Treaba ta, numai sanatate!

| AC4S4 a răspuns (pentru Deaad):

Daca fumezi acasa, ti-o distrugi numai tie. Daca fumezi in statia de autobuz, restaurant, sau oriunde altundeva unde sunt si alte persoane, ii afectezi si pe ei. Sunt persoane care nu pot astepta pana afara si trag un fum in cladire, in aer inchis. Daca vrei sa fumezi in public, stai mai retras sa nu-i afectezi pe cei care nu vor sa-si distruga sanatatea.

| Deaad a răspuns (pentru AC4S4):

Vai.Ce sa spun?
Eu fumez juma de pachet pe zi, altii chiar 2-3 pe zi si lumea nu poate sa suporte 2-3 inhalari pasive de fum.
Nu am nicio obligatie fata de ei daca sunt pe strada.
Strada nu e a lor, nu e a mea, ci e spatiu deschis.
Am dreptul sa fumez pe strada.
Si nimeni nu trage un fum in cladire pentru ca exista legea anti-fumat.

| Clorox explică (pentru AC4S4):

Daca fumez intr-un loc deschis unde cineva este ofensat chiar nu-mi pasa, nu-i convine pleaca, e simpluwinking

| AC4S4 a răspuns (pentru Deaad):

Nu e vreo lege care sa interzica fumatul pe strada, tine de bunul simt, il ai sau nu il ai. Iar in bloc cine crezi ca respecta legea? Nu fumeaza tigara intreaga in bloc, dar si-o incepe in bloc.
Cata empatie si dragoste de oameni aveti, nu ne pasa unul de altul si ne miram apoi ca exista ura si dam vina pe altii.

| Deaad a răspuns (pentru Clorox):

Ca sa te lasi de tigari trebuie sa vrei cu adevarat.
Adica sa nu mai gasesti nicio placere in fumat.
Eu am tot incercat sa ma mint singur ca nu-mi place fumatul si ca mor de la el etc.
Dar adevarul e ca mie inca imi place sa fumez.Atata timp cat imi place imbratisez dependenta cu bratele deschise si as tot mor pana la urma daca nu de tigari, de altceva.

Nu te lasa de fumat decat daca vrei asta cu adevarat! Atunci cand iti gasesti propriile motive.Nu te lasa influentat de ce spune lumea cum ca iti distrugi sanatatea.
Asa, si? Mi-o distrug mie, nu tie.Problema mea ca imi distrug singur sanatatea atata timp cat sunt constient ca fac chestia asta.