| anonim_4396 a întrebat:

Mi-aș dori să găsesc persoane ce cunosc măcar un caz asemănător. O ruda de a mea fata de 13 ani are impresia că vorbește cu personaje spirituale. Spune că de la patru ani la fiecare lună plină se trezește noaptea și vede pe Luna luminată o familie care îi vorbește. Se culcă înapoi și dimineața nu-și amintește decât că vorbește ceva cu familia aia și că ar fi plâns. Ar fi mai multe de povestit, de oarece zice că în fiecare zi cheamă niște spirite să vorbească cu ele. Am întrebat cum le cheamă. A spus că trebuie într-un fel să-ți dorești cu adevărat să vorbești cu ele, să aștepți și să pocnești din degete dacă nu apar înseamnă că nu ai așteptat destul. Alții ar lua povestea asta în râs, crezând că fata își imaginează, dar pe mine mă sperie, nu aș crede că m-ar minți nu îi găsesc motivul. Ce explicații aveți, că eu nu mai știu m-am pierdut.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu toti oamenii sunt la fel.
Unele persoane sunt atat de egocentriste incat sunt insensibile la nevoile celorlalti.
Iar, la extremitate, sunt unele persoane care sunt atat de empatice, incat pot simtii ceva ce nu exista fizic.

Se spune ca exista unele persoane "medium" care pot "comunica" cu persoanele care nu mai sunt printre noi, care pot vedea unele entitati, care pot simti energia din diferite locuri, si asa mai departe.
Acum din pacate, sau din fericire, nu exista o dovada incontestabila pentru asta, si probabil e mai bine asa.

Cu toate acestea, eu personal, nu as exclude varianta ca ceea ce zice respectiva fata sa fie real.
Poate, cine stie, chiar are ceva aparte, ceva mai mult decat poate fi inteles de mintea umana.

Problema cea mai mare, e ca este destul de greu de a face diferenta intre o boala psihica, o imaginatie mult prea bogata, si o abilitate paranormala.
Desi, probabil ar putea fi masurat nivelul activitatii la nivel cerebral intr-un moment anume (cand e luna plina) si comparat cu o zi oricare alta.
Rezultatele e clar ca nu o sa ofere multe raspunsuri, insa probabil, pot fi un punct de pornire pentru a intelege prin ce trece respectiva ta.
Acum, situatia data de tine, e chiar dificila.
Probabil si fata respectiva, desi mica fiind, realizeaza ca ceea prin ce trece nu este tocmai comun, si e cumva normal sa tina secret acest lucru pentru a evita eventualele neplaceri ce ar putea urma. Pe de alta parte, e clar ca totodata, vrea sa impartaseasca asta. La randul ei, si asta e normal. Situatia e greu de gestionat, iar spunandu-ti tie asta, s-ar spune ca are un nivel de incredere ridicat in tine, deci, oarecum, incearca sa nu te pripesti si sa cauti neaparat un diagnostic. Incearca sa-ti dai seama daca ceea ce se petrece se intampla cu adevarat, sau daca e doar rodul imaginatiei, sau, este o boala.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mediumship
https://www.youtube.com/watch?v=aH0SHrfFrPs
shorturl.at/nyAEU

46 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce mi ai dat folositor la acea întrebare? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt bruneta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Are sens ce zici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și ce dacă ești bruneta? Și brunetele sunt frumoase foc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi pur și simplu pentru că ai zis că nu contează dacă ești bruneta sau nu. Chiar dacă multora le place blondele, din câte am observat din răspunsurile generale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mie îmi plac fetele mai feminime, care nu înjura toată ziua, și asculta manele indiferent dacă sunt brunete, roșcate sau satene, când o băgat maneaua e game over laughing
Na, nu mai contează. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Păi mi se pare și normal. Dar din păcate eu văd în jurul meu total altfel de cupluri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Na mă interesează în general ce vor bărbații de la femei, dar nu cred că pot găsi un răspuns clar, din cuplurile astea tinere ce se schimbă într-una între ele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai dap ca nu vezi blonzi și blonde la orice colt, mai mult bruneți. 'Bărbații' nu avem de unde ști ce vor, este subiectiv, fiecare prefera un anumite tipologii de femei, fiecare este diferit, fiecare își dorește altceva, fiecare are relativ un sistem de valori, de standarde diferite în alegerea unei femei.

Deja am deraiat de la subiect.
Tu oricum cred ca ești faina oricum ai fi, mai ales dacă dai o ciorba ești cea mai faina.
Ai grija de tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ciorba. Să ști că în zilele astea caut să le fac și așa avem burta din congelator, dar din păcate pentru tine, nu o să apuci să mânci din ea.
Voi ziceți că nu știți exact ce vreți dar când vine vorba de femei ele chiar nu știu ce vor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Voi ziceți că nu știți exact ce vreți dar când vine vorba de femei ele chiar nu știu ce vor."

Nu ma implica și pe mine, eu știu ce îmi doresc. Ți am zis nu contează dacă e bruneta, satena sau blonda atât timp cât e o fata ok, educata și civilizata. Nu știu ce vor, nu pot sa generalizez și sa spun ca toate nu știu, chiar toate!
Dar eu ți am răspuns strict despre topicul pe care l-ai deschis, nu sa vorbim ce vor unii, ce nu vor, dacă nu ști ce vrei este cam nasol la o anumita vârsta. Mânc din tine atunci rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Știu lucruri generale, dar când vine de caractere mărunte, cred că astea se află pe parcurs. Da acum că am citit de câteva ori ghilimele alea mi-au sărit în ochi. Iartămă, stau prost cu înțelegerea scrisă, chiar foarte prost. Mai ales că mă exprim greșit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multe nu ști, nu mai vreau ciorba de la tine sad

"Iartă-mă" se scrie corect kiss

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Știu, am vrut să corectez dar...of, că mă obosește telefonul ăsta. Plănuiesc să îmi caut o tastatură mai bună. Îmi schimbă cuvintele una după alta și nu mai am răbdare. Cum ți-am spus stau prost cu exprimarea scrisă. De acea nu îmi plac conversațiile in scris.
Da adevărat multe nu cunosc, dar că să cunoștință trebuie să treci prin diferite experiențe în viață, pe când eu nu știu de cât de casă și școală.ai este unpic până să cunosc lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lasa, scrie cum poți, nu te stresa cu asta. Vei avea timp sa cunoști o mulțime de oameni, trebuie doar sa scapi de anumite blocaje, după ce spargi gheata o sa vezi ca nu e chiar asa greu.
Ai grija de tinehee hee o seara plăcută.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc și ție la fel!