| anonim_4396 a întrebat:

Mie mi se intampla de multe ori sa vad umbre in oglinda si chestii ciudate, de exeemplu : eram sa beau un pahar cu apa in bucatarie si m-a chemat mama si cand m-am intros paharul era gol. Si asta nu o sa ma credeti sunt sigura sad eram la calculator si a trebuit sa merg la wc ca nu mai puteam sa ma tin si cand am revenit era pus calculatorul pe imagini horror ...Era foarte ciudat pentru ca doar sora mea mai mare era in camera si nu avea cum sa puna ea chestia cu lucrurile horror pentru ca dormea. Si mai era o zi cand stateam la calc iar si s-a deschis usa la baie fara sa-i fac nimic deci e foarte ciudat ce mi se intampla, daca vreti ma credeti daca nu, nu treaba voastra. Am si eu o intrebare:
-Voua vi se intampla lucruri de astea?
-Daca nu voua la prietenii vostrii li s-a intamplat?
-Ce imi puteti da despre fantome ( informatii )
-Povestiti va rog ce vi s-a intamplat din lucrurile care le-am mentionat mai sus si informatii despre fantome
( nu e neaparat dar daca imi dati id unde putem vorbi lucruri paranormale care vi/ mi se intampla!
Multumesc happy
Funditahappy ( pentru cel mai lung raspuns sau cel mai bun pentru toate intrebarile mentionate mai sus ( informatii despre fantome si lucruri ciudate care vi s-au intamplat adica se deschid usi fara sa faceti nimci etc...)
Fundita!

Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

Eu te cred. Poate ca nu am destula experienta in domeniu ca si MaeRi, dar nici nu`mi doresc sa am si imi pare rau ca ea a trecut prin asa ceva. Deci:
1. Mi se intampla lucruri din astea, dar nu atat de inspaimantatoare si sper sa nu mi se intample niciodata chestii atat de spooky.
2. Da, si prietenilor mei li s`au intamplat chestii ciudate.
3. O sa-ti povestesc mai multe chestii, dar o sa incep cu inceputul, ca sa intelegi despre ce e vorba. Sper sa nu te plictisesc cu raspunsul meu kilometric.
Acum vreo 2 ani si ceva, prin decembrie (sau noiembrie, nu stiu, oricum era iarna si zapada si se intuneca repede), tocmai pentru ca se intuneca repede si eu am fobie de intuneric, fiind singura acasa, am sunat o prietena si am chemat`o la mine. Pt ca era si polei pe jos si autobuzele circulau mai greu, pana a ajuns la mine, s`a innoptat deja. Prietena mea a adus niste hartii pe care erau scrise literele alfabetului, cifrele pana la 9 si cuvintele "Da" si "Nu" si un pahar de plastic. A zis ca o sa facem un "joc" pe care l-a invatat de la niste prieteni de`ai ei. Eu am acceptat, fara sa ma gandesc la consecinte. A zis ca n`o sa patim nimic. Era vorba despre Ouija, chiar daca noi nu aveam o tabla adevarata, ci doar o masa din sufragerie si niste bucati de hartie. (tablita Ouija se foloseste adesea pentru a chema si a comunica cu spiritele, dar este foarte periculoasa, pentru ca nu stii niciodata cu cine ai "ocazia" sa iei legatura. Nu poti scapa de ea decat daca o arzi in intregime.). Am aprins lumanari, am stins luminile si ne-am pus degetele pe pahar. Cand prietena mea a pus prima intrebare, paharul a inceput sa tremure foarte tare, desi niciuna din noi nu il zgaltaia. Apoi am luat degetele de pe pahar si el nu se oprea. Prietena mea l-a intors si a spus ca asa se face in astfel de cazuri. M`am speriat, dar nu am dat importanta, crezand ca "jocul nu ne-a iesit". Prietena mea s`a dus acasa si a ramas singura, pentru ca parintii ei s`au dus la o nunta. A doua zi, de dimineata, vroia sa mearga la Biserica si inainte sa doarma mi-a spus la telefon ca trebuie sa se trezeasca mai devreme decat de obicei, ca sa`si curete cizmele, pentru ca se murdarisera de la sarea de pe sosele. A doua zi, m`a sunat si mi-a zis ca toata noaptea a auzit mobila scartaind, iar dimineata, cand s`a trezit, si-a gasit papucii curati.
ne-am amuzat pe tema asta, desi ni s`a parut ciudat, dar totodata funny. O fantoma care iti curata papucii e ceva ce nu intalnesti des. Apoi am dat uitarii toata faza.
Mai tarziu, pe la inceputul primaverii, m`am hotarat sa plec intr-o excursie cu niste prieteni. Urma sa ne intoarcem a doua zi. Am plecat de acasa odata cu mama mea, care s`a dus la serviciu, dar inainte de asta s`a plans ca nu mai sunt chibrituri in casa. Noi tinem chibriturile intr-un dulap, in bucatarie. M`am uitat in dulap si am vazut ca mai era o cutie (de culoare galbena), asa ca nu am cumparat inainte sa plec. Din cauza vremii si a unor probleme cu masina, eu si prietenii mei ne-am intors acasa mai devreme, dar inainte ca mama sa vina de la serviciu. Am vrut sa aprind aragazul ca sa-i pregatesc ceva de mancare, ca o surpriza, asa ca am deschis dulapul ca sa iau cutia de chibrituri. Cutiuta galbena nu mai era nicaieri, iar in locul ei a aparut un bax de cutiute de chibrituri de culoare mov, imprastiate prin tot dulapul, iar folia cu care fusesera invelite era scoasa si lasata tot in dulap. Am sunat`o pe mama, ca s`o intreb daca a cumparat ea si mi-a zis ca nu. i-am spus ce am gasit si a crezut ca imi bat joc de ea, ca am cumparat eu chibriturile. Poate vei spune ca una din noi a cumparat inainte sa plece si a uitat, insa noi nu obisnuim sa imprastiem cutiile de chibrituri prin dulap si nici nu lasam folia acolo, ci o aruncam la cosul de gunoi. Am inceput sa dau vina pe, asa cum ii spun eu, "fantoma prietenoasa".
Mai tarziu, in vara, am inceput sa gasim coji de ceapa in toata casa. Cam in fiecare zi gaseam cate o coaja de ceapa pa undeva. Si eu nu curat ceapa in toata casa si nici nu obisnuiesc sa imprastii cojile prin casa, pe covoare sau in chiuveta. Am dat vina pe acelasi "prieten".
Dupa ce cojile s`au terminat, am inceput sa auzim, in fiecare seara in jurul orei 6 (cam atat era ora si cand am "facut jocul"), niste zgomote, ca niste batai, in sufragerie. Nu erau puternice, dar erau enervante si nu ne dadeam seama de unde vin. Am crezut ca avem un soarece, dar stam la bloc, la etajul 2, un soarece n`ar ajunge asa repede in sufrageria noastra. Zgomotul se auzea mereu in jurul aceleiasi ore 6, timp de vreo 6 luni. Am cumparat si otrava pentru soareci intre timp, dar n`a mancat`o nimeni. Nici musafirii noastri nu`si puteau da seama de unde vine zgomotul si de ce se aude mereu la acelasi timp.
La un moment dat, dupa ce ne obisnuisem cu el si am incetat sa-i mai gasim explicatii, zgomotul nu s`a mai auzit.
Dar am inceput sa pierdem tot felul de lucruri. De exemplu, imi puneam caietele la locul lor si imi disparea cate unul, chiar inainte de vreun test sau o ascultare. Proiecte imense scrise de mana pe care trebuia sa le predau la termen, pixuri, creioane, chiar si termometrul a disparut o data. Peste cateva zile, le gaseam exact in locul in care le lasasem, desi le cautam in toata casa.
In primavara lui 2010, erau foarte multi catei in fata blocului. Eu, iubitoare de animale, le cumparam din cand in cand mancare. Intr`o seara, le-am cumparat niste granule de la magazin, dar ei nu erau in fata blocului, asa ca le-am luat in casa, urmand sa le duc afara a doua zi, inainte sa merg la scoala. le-am pus la intrarea in apartament, pe cuier. Nu mai era nimic altceva pe cuier si i-am spus mamei ca le-am luat pentru cateii de afara si sa nu le arunce. (Si mama mea e iubitoare de animale si nu le-ar sabota mancarea). A doua zi, inainte sa ies din casa, am observat ca granulele nu mai erau pe cuier. Mama abia se trezise si ea, nu stia ce s`a intamplat cu ele. A zis ca poate le-am pus in alta parte, desi le vazuse si ea pe cuier, cu o seara inainte. M`am intors si le-am cautat peste tot pe unde ar fi putut sa fie, dar nici pana in ziua de azi, nici la curateniile generale, nu le-am mai gasit.
In continuare, lucruri dispar si apar la loc, dupa cateva zile. Nu stiu ce crezi tu, dar e cat se poate de real ce ti-am povestit.

Prietena mea cea mai buna a patit si ea o chestie ciudata. Ea sta la casa si are 3 catei, dintre care doar unul este prietenul pisicilor, ceilalti doi latrand si fugind dupa ele. La un moment dat, era o pisica mica, neagra, care tot aparea langa ea, in fiecare zi. La un moment dat, a aparut in camera ei, desi era iarna si avea geamurile si usile inchise. S`a speriat foarte tare si l-a chemat pe tatal ei, care a dus pisica pe un camp, la mare distanta de casa. A doua zi, pisica era din nou in curte.

Fundita?

8 răspunsuri:
| MaeRi a răspuns:

Okey,sa iti zic ceva, de obicei cei care zic adevaru despre asta nu mentioneaza niciodata '' sunt sigura ca nu ma credeti'', acest lucru pe cqare il mentionezi si felul cu ceea ce ti sa intamplat.In primul rand o fantoma nu ar da pe horror niciodata,deoarece ea insasi este ceva horror(deci aceasta chestie ar face sa zica ca ai mintit),Eu pot foarte usor sa deduc cine minte in legatura cu fenomene pananormale deoarece familia mea intreaga am trait asa ceva la tara,e prea mult de povestit asa ca iti dau id meu (alexisninjagirl).
Despre fantome,corpul energetic ce ramane prin in lumea asta,ramane de obicei doar in cazuri cum ar fi,incendii,sau sadice,sau povesti de iubire,deoarece au murit fara a sti ca vaurma sau sa simta ca vor muri,asa ca nu stiu cum sa ajunga unde trebuiau sa ajunga,au ramas pe pamannt. Fantomele de obicei nu vor sa faca rau cuiva decat demonii ar face rau, fantomele vor sa pazeasca ceva sau sa transmita ceva sauc er ajutoru, doar ca oameni se sperie si se hranesc cu aceasta energie de a iti fi frica.
Daca vrei sa iti povestesc orice legat de fenomene pananormale da-mi add:alexisninjagirl

| Aliutza a răspuns:

Oh, am uitat sa-ti relatez cea mai infricosatoare experienta de genul asta (ma rog, aproape) pe care am avut`o.
Intr`o seara, pe la 9, am plecat de la bunicii mei (care locuiesc tot in oras), pe care fusesem sa-i vizitez. Ca sa ajung la statia de autobuz, aveam de ales intre o scurtatura pe o straduta laturalnica si total intunecata si ocolirea, pe un drum principal. In seara aia, se parea ca sunt niste probleme electrice, pentru ca nicio strada nu era luminata, asa ca am decis s`o iau pe scurtatura, ca macar ajungeam mai repede. Vorbeam la telefon cu mama, ca sa am ocupatie si sa nu ma gandesc la intuneric. La un moment dat, vorbind la telefon, am vazut in fata mea un om scund si slab. Cand m`am mai apropiat, am vazut ca era un mosnegut, cu barba alba si destul de lunga, chel, imbracat intr-un costum negru, cu o camasa alba, fara cravata. Cara niste cutii din carton si schiopata. Parea un boschetar. Cand am trecut pe langa el, mi-a spus "Sarut mana". M`am intors si m`am uitat la el. Parea ca vrea sa`mi spuna ceva. Cand l`am privit in ochi, am vazut ca avea ochii foarte deschisi la culoare, aproape albi. M`am speriat si am grabit pasul, fara sa mai ascult daca imi spune ceva sau nu. Am facut maxim 3 pasi mari, dupa care m`am intors ca sa vad daca nu s`a luat dupa mine si tipul a disparut. Pur si simplu nu mai era acolo. Nu avea unde sa mearga. In dreapta, era o Biserica, dar nu avea cum sa ajunga la ea pe partea aia, pentru ca era ingradita de un gard viu foarte inalt. In stanga, era un hotel, dar nu avea ce cauta la hotel si chiar daca ar fi intrat acolo, l`as fi vazut inainte sa ajunga.
M`am intors pe straduta, desi mama a zis sa merg in statie mai repede, insa nu l`am mai vazut. Pur si simplu a disparut. Chestia asta m`am marcat si m`am tot gandit la ea vreo saptamana, dupa care am dat`o uitarii.
Peste inca o saptamana, am aflat de la TV si de prin ziare ca in orasul meu (Suceava), langa Biserica respectiva, exact pe straduta pe care fusese intalnirea, s`au gasit, in timpul unor reparatii stradale, oseminte vechi din vremea lui Basarab I.

Acum chiar ca merit o fundita, pentru ca ti-am povestit toate astea la o ora asa de tarzie.

| CookieșiParty a răspuns:

Ok.Sa stii. Poate cineva a baut apa din pahar.Si poate a batut vantul.Si sora ta poate mergea in timp ce dormea. Fantomele sunt niste oameni care au murit si acum sunt spirite.Ele raman intr-un loc atunci cand au o treaba de terminat. Fantomele nu pleaca pana nu termina o treaba.In viata mea n-am avut intamplari ciudate sau horruri.Id-ul meu pe yahoo este Iulia_Milu.Prietenii mei n-au spus ca au trait lucruri horror.Sa sti, unele fantome sunt prietenoase iar altele sunt rele. Tata mi-a spus ca fantomele sunt praf! Eu tot cred ca fantomele si stihiile sunt de vina{stihiile sunt fantome{mai exact, forte invizibile}.}Te las. Sper c-ai destule informatii despre fantome!

| Idc12345 a răspuns:

Deci fetita asta minte de ingheata apele.Pai cum sa nu se gandeasca la lucruri de astea cand pune numai intrebari gen horror.Nu mai minti! Deci trebuie sa te duci la pshiatru pentru. ca esti obsedata de aceste lucruri.Mai sunt oameni care se mai uita la un film horror dar nu ca tine, sa puna si pe un site lucri de astea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu ar fi exclus ca soramea sa fi pus poza aia horror ca sa ma sperie si tacava fleanca de dobitoci ati venit aici ( unii) sa raspundeti sau sa injurati si stupid e un caracter foarte mare pentru intrebarile voastre daca nu raspundeti mars hai pa ca sunteti mai prosti ca drak! (unii) exemplu:ionescualex6 prost cu * SI alinutza meriti fundita si sa stii ca tie tio dau!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru raspunsurile voastre * voiam sa zic
si inca ceva ori raspundeti ca lumea ori nu mai raspundeti delocwinking

| Niros19 a răspuns:

Aliuta m-ai inspaimantat dea binelea noroc ca nu am avut astfel de experiente oricum nu cerd ca o sa am pentru ca in casa mea a locuit strabunicul meu care era preot

| WiccaLover a răspuns:

Fix asa mi se intampla si mie in fiecare noapte.