| HNRI968 a întrebat:

Modul de gandire depinde de IQ? Si inca ceva am auzit ca persoanele cu handicap au un IQ destul de bun? Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Delicacy a răspuns:

Cei cu handicap fizic sau psihomotric au valorile normale ale IQ-ului(cele pe care ţi le-am prezentat anterior) în fucţie de vârsta pe care o au.Dar aceasta nu este o regulă general valabilă, fiind sănătoşi din punct de vedere mental, pot avea şi IQ-ul de peste 100, devenind un fel de genii.Fiecare este unic, la fel cum şi coefiecintul de inteligenţă diferă de la persoană, la persoană...sau în cazul acesta, de la copil la copil.

3 răspunsuri:
| Delicacy a răspuns:

Desigur că modul de gândire depinde IQ, dar în ceea ce priveşte persoanele cu handicap există o problemă aici.Cei care suferă de handicap mental au IQ-ul diferit.De exemplu, debilii mintali (cu handicap mental de gradul 1) au coeficientul de inteligenţă curpins între 50-85, adică specific dezvoltării normale a unui copil de 7-12 ani; ei pot să dezvolte abilităţi de scriere-citire, calcul matematic, comportamente sociale, de autoservire şi îşi pot întemeia familii.Persoanele suferinde de imbecilitate(handicap de gredul2) au IQ-ul între 25-50, adică specific dezvoltării normale a unui copil de 3-5 ani.Ei pot dezvolta abilităţi de scriere-citire, vorbire doar că la nivel elementar.Se pot integra profesional, dar pot participa doar la profesiile bazate pe dexteritate, pe muncă manuală. Aici există un caz de imbecili prodigioşi, sau cei care suferă de "sindromul savantului idiot".Ei au tot acelaşi IQ(25-50) doar că handicapul lor este asociat cu hipermnezie.Adică au o capaciatate de memorare excelentă,pot face calcule matematice rapide şi exacte,reţin numerele,pot învăţa versuri,şi au şi un talent artistic. Sştiu că am vazut şi un film cu astfel de oameni,se numea Rainman, ţi-l recomand.
Şi ultimul tip de handicap, idioţia, este cel mai sever.Ei au IQ-ul sub 20, adică specific dezvoltării normale a unei vârste de sub un an.Au nevoie de îngrijire permanentă, nu-şi dezvoltă abilităţi de scriere, citire sau alte comportamente sociale.Dezavantajul la acest tip de handicap este că nu se pot recupera şi au handicapuri asociate(fizice, psihomotrice).

| HNRI968 explică (pentru Delicacy):

Apreciez ce ai spus doar ca eu cand am pus de faza cu handicapu ma refeream la ce IQ are un copil cu handicap dar fara probleme mintale daca mi-ai fi spus asta lo-ai funda vreau sa incerci si la alte intrebari de pe canalul meu imi plac raspunsurile tale complexe.

| Delicacy a răspuns (pentru HNRI968):

Cei cu handicap fizic sau psihomotric au valorile normale ale IQ-ului(cele pe care ţi le-am prezentat anterior) în fucţie de vârsta pe care o au.Dar aceasta nu este o regulă general valabilă, fiind sănătoşi din punct de vedere mental, pot avea şi IQ-ul de peste 100, devenind un fel de genii.Fiecare este unic, la fel cum şi coefiecintul de inteligenţă diferă de la persoană, la persoană...sau în cazul acesta, de la copil la copil.

| Fulbaster a răspuns:

IQ depinde de logica, talent si inspiratie, de aceea personele cu handicap au un IQ bun, pentru ca pot sa se gandeasca la astfel de lucruri.