| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre replica:
"Asa sunt,atata pot"spusa de persoana iubita?
Ce credeti exista nu pot sau e doar nu vreau?(exceptand ologi,bolnavi, persoanele cu handicap...)

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Daca e vorba de caracter as spune ca e genul de om inchis la minte, arogant, care nu vrea sa se schimbe oricat de rau/rele i-ar fi caracterul/actiunile si mai degraba sa se obisnuiasca oamenii cu el/ea asa decat sa depuna efort sa se schimbe, dar depinde si de context, mai pot fi situatii in care nu trebuie sa se schimbe sau celalalt vrea prea mult.

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fiecare om are limite naty, si eu as spune la fel, acceptama asa cum sunt, ca momentan atat isi pot oferi, important e sa ne iubim si sa ne intelegem iar cu timpul isi voi oferi mai mult

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Ray eu sunt de parere ca daca si persoana de langa tine face niste sacrifici sau compromisuri pentru tine nu ai scuza.Nu poti cand unul isi bate capul spre exemplu sa isi gaseasca vina sa isi caute remedi pentru presupusele greseli pe care le face si cand ii spui celui de langa tine "dar tu nu te simti "el/ea sa zica "eh atata sunt, atata pot doara ma stii"

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Cazul tau imi aminteste de o prietena care era intr o relatie la distanta si tot imi spunea ca el nu face sacrifici pana cand intr o zi s-au despartit, cate cazuri erau de relatii la distanta pe Orange chat era full de cupluri la distanta, naty nici eu nu am facut nici un sacrificiu dar nici nu puteam, nu aveam banii sa merg la ea, putea sa ma inteleaga si sa ma astepte, cred ca ma regasesc in intrebarea ta perfect, si eu i am spus nu pot acum ne desparte 900 de km nu am banii, chiar nu aveam, bine imi era si frica de resposabilitati cei drept, bine aveam 17 ani parca

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Nu exista Ray.Trebuie sa si risti ca sa castigi si da adevarul este ca daca nu ai bani sau ai o problema astepti dar trebuie totusi sa si vada ca vrei sa incepi de undeva nu doar sa spui nu pot asteaptama pana ma mai gandesc.
Intr-o relatie nu functioneaza cu amagitul prin vorbe iar daca ea astepta un an dupa tine spre exemplu si nu stiu facea mai multe sacrifici pentru tine si ea iti spune nu iti cer sa fi bancher sau perfect sau romantic incurabil dar sa iti reglementez felul de a fi ca te-ai obisnuit singur dar acum suntem doi si trebuie sa mai ai grija de una alta sau sa te mai abti sau sa mai faci ceva tu ce spui? Aa pai atata is atata pot

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Sincer daca aveam chiar mergea,crede-ma ca chiar o iubeam cu adevarat,ti se pare normal ca cand i am pauza sa o vad ca vb cu un asa zis pe chat? normal ca nu eu chiar credeam in ea,o iubeam,aveam incredere in ea naty, incredere, vise, iluzi, a fost singura in care am crezut ceea ce la mine e rar, nu era amagitul cu vorbe de la bun inceput ea a spus ca vine apoi ma tot mintea cu povesti

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Pai daca i-ai dat pauza si a vorbit doar cu un altul pe chat nu e chiar asa grav ii ceri explicati si gata vezi are ceva cu ala sau a vorbit doar asa sa se descarce emotional nu stiu sa vorbeasca despre voi sau poate sa creada ca v-ati despartit si nu vedea problema in asta.
Pai daca ai vazut ca ea nu vine de ce nu ai mers tu? Eu nu is feminista sau mai stiu eu ce da cred ca este mai sigur pentru un baiat sa mearga la o fata decat invers.Nu e ok ca te-a mintit si taraganat si eu am patit sa lungeasca si eu avem un suflet tare bun si si daca stiam ca ma minte ma faceam ca il cred dar acum Ray sunt alt om daca am zis am zis nu iti convine foarte bine gara pentru ca prea mult am suferit pentru sufletul prea bun.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Nu vorbea naty isi dateau mesaje de iubire, mi s-a stricat telefonul nu i am dat nimic pur simplu numai putea sa vad ce face pe chat, dar am revenit mai repede si am vazut o cum vorbea cu el, m-a durut puternic, ti am spus nu am putut, nu aveam banii, eram la liceu nu puteam merge 900 de km asa usor de capul meu, si daca era teapa? nu te poti increde in cineva la 900 de km naty, asta eram mic si prost am crezut in ea si asta a fost, prost e ala care crede in iubire

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da da uite poate nici ea nu putea sa te iubeasca avand in vedere distanta situatia practic nu a stat cu tine te-a cunoscut prin ce ii spuneai tu iar pentru a iubi si a face niste pasi e nevoie de mai mult.
Uite de asta nu e bine sa ai relatii la anumite varste sau in anumite situati.Atunci poti sa menti o relatie la distanta cand sti ca unu macar dintre voi nu are obligatii si detine o anumita putere de a face un compromis.Cum nici tu nu te puteai increde in ea nici ea nu putea sa se increada in tine.Da e adevarat ca trebuia sa iti spuna si sa incheie daca vroia altceva sau vedea ca nu se poate dar si tu la randul tau trebuia sa fi realist si sa nu te bazezi pe o relatie la 900 de km la varsta de 17 ani

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Naty eu acum sunt realist, numai cred in femei, atunci am fost fraier recunosc, prost, am fost prost ca am crezut in ea apoi in urmatoarea apoi in alea din real life care ma minteau ca doar sufletul conteaza dar na asta e din greselli invatam, important e sa nu le repetam

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Dupa cum stim ca nu toate femeile sunt la fel asa trebuie sa stim si ca fiecare sac isi are petecul doar sa il gasim si sa il alegem corect nu prea mare nici prea mic ca altfel riscam.
Tu nu trebuie sa nu mai ai incredere in femei ca asta e simplu trebuie sa inveti sa iti gasesti persoana potrivita ca in cazul asta nu poti sa sa spui gata am gresit renunti de ce? pentru ca nu ai stiut atunci sa alegi? Trebuie sa te dezvolti ca si gandire nu poti spre exemplu sa ai un loc de munca la care nu te descurci renunti si nu mai mergi la munca niciodata ca nu ai cum deoarece trebuie sa traiesti asa si cu asta nu trebuie sa ramai singur o viata pentru ca ai gresit o data de doua ori eu sunt exemplu laughing si acum dac nu merge merg inainte mai cautam nu raman singura pana la 100 de ani sa mor fara sa ma tina cineva de mana pentru ca am ales persoana gresita.Am gresit de 2 ori si poate acum a 3 dar am timp nu il las sa treaca pana la urma tot castig big grin. Si am invatat o chestie pe care acum o recunosc in premiera laughing cand ai una, doua, trei sanse nu sunt de vina doar cei din jur deoarece nu poti sa ii faci pe toti nebuni si tu singurul sanatos posibil sa ai tu insuti o mare buba si de aceia nu se poate.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

O intrebare personala, intrebarea ta are legatura cu tine?
am crezut de multe ori sau dus vremurile alea

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da oarecum are.Iti spun mai multe in privat

| OldSoul a răspuns:

Este o "scuza" jalnica data in incercarea de a nu oferii explicatii, sau dupa caz, in refuzul de a iesii din zona de comfort a respectivei persoane, astfel facandu-ma sa cred ca persoana respectiva este una foarte "comoda" care prefera sa renunte la acel "ceva" cand da de greu, care refuza sa lupte pentru o cauza din "comoditate". Altfel spus o persoana cu o atitudine de pierzator.

| danay72 a răspuns:

În orice domeniu putem face îmbunătățiri. De obicei, mândria e cea care nu ne lasa sa ne schimbam.Dar e bine să se aplice principiul tot ce vreți să vă facă vouă oamenii faceți-le și voi la fel.

| Freya1 a răspuns (pentru danay72):

Asta si spun. Daca eu sau altii putem poti si tu doar sa vrei

| danay72 a răspuns (pentru Freya1):

Exact.

| Nemessys a răspuns:

Eu unul urasc foarte mult cand,, nu pot" este inlocuit cu,, nu vreau".

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

La mine e fix invers mai bine zi-mi ca nu vrei nu ma minti ca nu poti

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Cred ca nu m-am exprimat Cum trebuie dar aceeasi chestie am zis-o și eu. Prefer sa zică ca nu vrea decât sa mă minte cu nu poate. Sau clasicul,, nu am timp " sau,, am treaba "

Deci cuvintele astea îmi daun bătăi de cap, mă jur! Treaba ca treaba dar mai exact ce faci? Mă rog. E mult mai ușor sa zici,, am treaba " decât sa stai 100 de ani sa inventezi o minciuna. :/

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Da acum am inteles

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De obicei e "nu vreau". Depinde si in ce context e spus.Persoana iubita nu e obligata sa se schimbe pentru tine.Cat despre "nu pot", e mai mult o scuza(atat timo cat nu-i ceri ceva imposibil, dintr-un motiv sau altul)

| AdinaanidA a răspuns:

Cred ca e un fel de "nu ma mai stresa, doar atat efort vreau eu sa depun in privinta asta"

| Freya1 a răspuns (pentru AdinaanidA):

Se poate si asta dar atunci nu ceri