| KsfNksf a întrebat:

Mulți americani încă etichetează toți nemții cu eticheta de "naziști". Înainte de a începe, vreau să clarific 2 lucruri:
1. Antisemitismul NU a fost inventat de Hitler! El există încă din Evul Mediu, clericii discriminând evreii sub acuzația că l-ar fi crucificat pe Iisus. Hitler nu a inventat o idee, ci a remodelat una deja existentă pentru a suna mai bine în urechile germanilor. O legendă urbană spune că directorul Școlii de Arte de la Viena, unde Hitler a aplicat de două ori în 1907 și 1908 și a fost respins, era evreu. E adevărat că Hitler a fost respins de la școala de arte, dar directorul școlii nu era evreu. Adolf Hitler s-a molipsit cu ideile antisemite undeva prin anii '20, când era un simplu șomer din Viena.
2. Perioada din istoria Germaniei în care antisemitismul a fost dus la extrem a fost una foarte scurtă. Legile rasiste de la Nurnberg au fost adoptate abia în septembrie 1935 (deci la 2 ani de când a luat Hitler puterea) iar Holocaustul a început abia în 1941 - la 8 ani după ce Hitler a fost votat DEMOCRATIC drept cancelar al Germaniei la 30 ianuarie 1933. Americanii, în schimb, au discriminat negrii o perioadă mult mai lungă timp (iar perioada asta se întinde până la un SECOL după terminarea Războiului Civil)!
E drept că sclavia s-a abolit la 18 decembrie 1865 - dar oare și mentalitatea oamenilor? Oare foștii proprietari de sclavi, care până alaltăieri își tratau sclavul ca pe un animal lipsit de drepturi, cuget sau libertate, au fost dintr-o dată veseli și au început să recite poezii despre cum ar trebui să fim toți egali și că suntem toți oameni? Evident că NU! Grupări paramilitare cum ar fi "White League", "Redshirt" sau Klu Klux Klan" au început imediat să comită acte teroriste împotriva populației afro-americane din fostele state confederate (în nordul SUA sclavia se abolise cu câteva decenii în urmă pe cale pașnică iar mentalitatea nordicilor era anti-sclavie). În 1877 președintele Rutherford Hayes, care câștigase alegerile din 1876 în mod controversat, a declarat Reconstrucția gata și a retras ultimele trupe militare din sud. 13 ani mai târziu, în 1890, guvernatorii statelor sudiste încep să se folosească de diverse tehnicalități legislative pentru a interzice foștilor sclavi dreptul la vot. În 1896 Curtea Supremă adoptă legile "Jimmy Crow", care impun o separare a albilor față de negri care ar fi de râs dacă n-ar fi de plâns. Existau anumite locuri de muncă (de obicei prost plătite) destinate exclusiv negrilor, existau școli speciale și chiar vagoane separate în tren. Woodrow Wilson (1856-1924), omul care a fost președintele Statelor Unite în timpul Primului Război Mondial și care e văzut cu ochi buni de majoritatea istoricilor, "a permis impunerea continuă a segregării în interiorul birocrației federale". Lucrurile au stat așa 100 de ani, până la abolirea Legilor Jimmy Crow în 1965. Deci rasismul a durat de 10 ori mai mult în America decât a durat în Germania, și totuși germanii sunt naziști, nu?
Eu consider că, în încercarea sa de a evita stânga, America a virat prea mult la dreapta. Voi ce credeți?

Răspuns Câştigător
| Meme10Meme a răspuns:

Aveai voie sa violezi un negru, dar nu aveai voie sa violezi un animal. Asa era dupa logica lor.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că generalizezi și exagerezi.