| IoanaCristina2000 a întrebat:

Muzica si poate Desenul, materii in plus pentru a te tine mai mult la scoala.Ce credeti?

8 răspunsuri:
| MaliciousDeath a răspuns:

In scoala generala materiile ar trebui sa fie cat mai diverse, sa aiba de unde alege copilul.Si personal consider ca macar o ora care se bazeaza pe latura artistica/de creatie chiar n-ar strica, indiferent de profil/specializare.Stimuleaza creativitatea si deja multi duc lipsa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fel!
Desigur daca nu esti la un liceu de arta in acest caz nu se aplica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru clasele 5-8 sunt materii necesare. În schimb, într-o clasă de a 10-a, de profil real matematică-informatică intensiv engleză, nu cred că îşi au rostul 2 ore de sport, 1 de muzică/desen şi existenţa unei materii precum "educaţia antreprenorială". Dar cine suntem noi, ţâncii ăştia, să judecăm înţeleptele decizii ale Ministerului Educaţiei, Tineretului, Sportului şi Cercetării?!

| Bøøgey a răspuns:

Tu taci ma obositule. laughing

| Okkultist a răspuns:

Nu. sigur ca nu. Este o vorba: Un om ce-i place cu adevarat muzica face cat 10, un om ce stie sa cante cat 100 si un om ce stie sa cante vocal cat 1000. Desenul daca e facut cum trebuie te poate ajuta. Uite, eu de exemplu nu aveam un talent aparte la desen, sa zic deloc, dar ma freca gandul ca trebuie si nu rezist daca nu pun pe hartie ganduriile mele. A fi talentat inseamna sa vrei si sa-ti placa atata tot. Eu am o amica talentata la vioara, deci a invatat in 3 ani cat altii in 6. Tipa afona. Deci totul conteaza sa vrei. Muzica este ceva extraordinar, totul e vibratie si e muzica, fiecare nota are un grad de spiritualitate, o picatura divina pentru. auz. Prin muzica iti poti explica viata, mult mai bine decat prin vorbe. Sunetul este tot, culoriile, desenul, arhitectura care tine de desen, arta, aceestea sunt bazale dezvoltarii. In Egiptul Antic arhitectura era foarte apreciata, erau arhitectii lumi, pana au venit prostii i-au distrus si sa termminat tot spiritual si etc, pentru 2 bani de aur in plus la smecheri :(( Of. Deci, sa nu ma abat, nimeni nu vrea sa-ti dea ore mai multe, adica profesori alora crezi ca le convine orice la scoala? Ce ar fi aiurea si pueril este religia, care trebuea sa fie o materie obtionala fara note ca in alte tari. Am o gorila, un prost doamne... imi vine sa-l dau cu capul de dormeza :)) (vb vine). Sa sti ca muzica e foarte frumoasa. Eu invat excelent pe muzica de la Nox Arcana http://www.youtube.com/watch?v=DB8FMudGlY8&list=PLB4404D12F37F996C poate par nebun, dar ador sa stau noaptea sa compun poezi pe muzica dinaceeasta, sa desenez zei egipteni, si sa ma culc abia urmatoarea zi noaptea, am momente de melancolie.
Sa fac si o gluma deoarece merge si un paharel de vin, ajuta la inspiratie:,, Orice om are dreptul la un pahar de vin, dar acel om care bea un pahar de vin, devine alt om si acel alt om la randul sau are dreptul la un pahar de vin" blizzard17x daca mai vrei sa discutam, bafta :)

| MissDevilish666 a răspuns:

Și eu cred la fel.Dar nu doar muzica și desenul...ar mai fi și religia, sportul, tehnologia -_-...

| Jasmin15 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, desenul si muzica sunt doar pentru gimnaziu nu si pentru liceu. la fel ca si sportul, antreprenoriala, chiar si latina. la ce se mai foloseste latina in ziua de azi? la nimic. concluzia mea este ca muzica si desenul, nu sunt materii folositoare intr-un liceu. dar, desigur desenul este folositor, doar daca esti la un liceu de arta happy

| xBlackUndergroundx a răspuns:

Si eu sunt de aceeasi parere.Dar am unii colegii carora chiar le place desenul.