| anonim_4396 a întrebat:

Neata! happy

In clasa a XI-a, la profilul filologie, se mai face biologia? Stiu ca nu se mai face matematica, chimie, fizica, dar biologie? Vreau raspuns de la cineva care stie sigur, nu din auzite kiss

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| UbexFlo a răspuns:

Nu mai faci biologie. Unii fac anatomia corpului uman ca optional, tot un fel de biologie dar depinde de optionale.

1 răspuns:
| Jennelle a răspuns:

Bună.Din clasa a 12-a nu se mai face biologie ci anatomie. Anatomia este este o ramură a biologiei morfologice care studiază forma și structura organismelor, ca și ale părților lor componente. În mod curent, termenul are mai ales o conotație medicală deși metodele anatomiei sunt aplicabile pentru orice organism pluricelular (iclusiv animale, plante, unele ciuperci). Studiul anatomiei este strâns legat de cel al fiziologiei, iar cu timpul (mai ales în secolul XX) din anatomie s-au desprins discipline complementare: histologia, embriologia, biologia celulară. Baftă şi spor la muncă!