| anonim_4396 a întrebat:

Niciodata nu m-i s-a intamplat asta dar cred ca sunt invizibil.Nimeni nu vrea sa vorbeasca cu mine nu inteleg ce se intampla nu am facut nimanui nimic rau. Am observat asta cam de cateva saptamani. Nu stiu ce sa fac, intru in depresie. Cand ma intalnesc cu ei( prietenii) prin oras nici nu imi mai raspund la salut parca sunt blestemat, am incercat sa vorbesc si sa ma port mult mai frumos dar nimic. Nu stiu ce sa mai fac

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Si cand te gandesti ca sunt unii (ca mine de exemplu) care adora tacerea si singuratatea. happy
In cazul tau nu trebuie sa faci nimic. Fii tu insuti asa cum esti mereu; nu incerca sa le faci pe plac celorlalti pentru motivul de a te baga mai mult in seama -doar in cazul in care arati fata de ei un caracter grosolan. Dar in rest fii tu insuti, si bucura-te atunci cand esti bagat in seama, dar si atunci cand nu esti bagat in seama.
In mod normal noi nu trebuie sa cautam fericirea noastra; si mai ales sa o cautam la semenii nostri. Ci noi trebuie sa cautam ca altii sa fie fericiti. Sursa fericirii nu este aici pe pamant -ci de undeva de mai sus.
Daca ai vedea un tanar cu aceeasi problema ca a ta, cum l-ai incuraja? Daca l-ai incuraja, nu-i asa ca te-ai simti mai bine? Atunci aceasta este solutia: sa nu mai privesti la tine. Cautand fericirea altora, o vei gasi pentru tine insuti.
Fara sa-i uiti pe prietenii tai, iti poti indrepta privirile catre cei care au nevoie de ajutorul tau; catre aceia carora le poti fi de folos intr-un fel sau altul. Dumnezeu iti va oferi ocaziile acestea.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru anonimg):

Corect,ai perfecta dreptate si tu.

| untu a răspuns (pentru anonimg):

Foarte frumos raspuns! Este foarte corect! Asta voiam sa spun si eu! vad ca esti experta in ale vietii unui om! As vota un raspuns folositor si inteligent!

| anonimg a răspuns (pentru untu):

Hitalix22, iti multumesc pentru funda. Meritul nu este al meu, ci al Aceluia care doreste -si poate sa ne faca- sa fim fericiti chiar si atunci cand ne este greu.

Dordecalator, multumesc pentru apreciere. Eu sunt baiat. happy

| untu a răspuns (pentru anonimg):

Cu multa placere! Oups! Imi cer scuze, ca am gresit ca am crezut ca esti o fata!

21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia organizeaza tu o peterecre acasa si invita-i, sa vezi de curiozitate, cati vin?!

| Hitalix22 a răspuns (pentru Violleta2022):

La mancare si bautura gratis sunt primii

| T0T a răspuns:

Ori te sinucizi ori te doare-n pla.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Parca tu ii criticai pe aia cu ' Kill yourself', acum ai intrat in grupul lor?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu îi criticam, lol?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Mi-e lene mie sa caut prin comentarii, dar precis ai zis ceva rau de ei, ca si mie de altfel,, 2 oameni normali

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e prima oară când îndemn la suicid și am specificat că asemenea gesturi mă lasă rece, deci mie îmi convine chiar că mai scăpăm de idioți că Pământul e plin.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Tu chiar ai gandire de mancunian, te supara acel 1-1 de aseara.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu mai vorbi despre asta. Pur și simplu am arătat că nu se poate. Poate Europa League...E cam cea mai bună șansă să ajungem în UCL.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Aia mai lipsea, sa va duceti mai in fata, ca era scenariul perfect.

| OldSoul a răspuns:

Simplu, te duci si tu, stai cu ei, si la un moment dat pleci subit, fara sa spui nimic, vezi cine-ti simte lipsa, daca nu-ti simte nimeni lipsa, poti sa-ti cauti alti prieteni.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Inseamna ca doar tu le-ai fost prieten nu si invers daca nici macar la un salut nu iti zic nimic,bine poate nu au bagat de seama ca ai trecut pe langa ei.
Poate ei nu te gasesc interesant si te vad ca fiind un om mai diferit fata de ei,lasa-i, da-i dreacului ca aia nu iti sunt prieteni daca in halul asta te trateaza, poti sa iti faci alti prieteni ca si tine.
Nu trebuie sa te superi pentru ei sau sa te simti prost ca n-ai de ce, nu te mai gandi la ei ca n-are rost.
Imi pare rau dar asta e adevarul, in viata trebuie sa fim puternici.
Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ar putea fi o solutie, dar nu am pretentia ca este cea corecta.
Totul se trage din mediul virtual, deoarece aproape toti ne-am dus cu bulucul pe Facebook si adaugam prieteni virtuali, chiar si pe cei din viata reala, insa datorita acestui fapt, oamenii s-au distantat intre ei, relatiile care altadata erau motive de bucurie, acum sunt motive de evitare.
De cele mai multe ori, in defavoarea noastra, sacrifiam viata reala cu toate ale ei, in,, folosul '' vietii virtuale.
Nu stiu daca sfatul meu este util, insa eu recomand sa revii pe pamant, lasand in urma tot ce tine de virtual.Adevaratii prieteni sunt cei care te cauta, nu cei care te ignora.
Scuze daca mesajul meu te pune in dilema.
Eu am sters conturile de Facebook, si cu exceptia acestui site de utilitate, am renuntat definitiv l a alte retele de,, socializare ''
In retele de socializare cu totii avem tendinta de a ne distanta unii de altii, dar si mai dureroe este faptul ca in urma lor, pierdemfara sa vrem adevarate prietenii, adevarati prieteni.
Viata reala este cea care aduce satisfactii palpabile, insa viata virtuala aduce cu sine doar iluzii desarte.
O seara excelenta

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vorbesti pentru oamenii care au prieteni. Dar pentru ceilalti? Daca nu as avea retele de socalizare, carti, muzica, animeuri si seriale ce as face? Am un singur prieten adevarat cu care ies doar vara. In schimb la scoala ma simt inconjurata de idioti. De exemplu pe Facebook pot gasi oameni cu interese comune. Am gasit Whovieni, Potterheads, fani Sherlock, fani LotR, s-a.m.d.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa,de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta,este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin