| Dumitru_Stoica_1995 a întrebat:

Noi Romani suntem si noi slavi cat de cat?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Suntem latini, am fost inconjurati de popoare slave, dar ne-am pastrat latinitatea si in zilele de astazi!

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Noi romanii sunem slavi 1%.In rest suntem latini.Adica 99%. (slava D-lui)

| Doub a răspuns (pentru Elianna):

Vaai, păi şi daci nu suntem?

| whatevernvm a răspuns:

Tu esti cel mai slav

| corbulalbrosu a răspuns:

Conform unuia dintre cei mai celebri istorici ai antichitatii; Herodot, bine-cunoscut si ca "parintele istoriei", acesta scrie in Istoriile sale, un paragraf in care se refera la populatia geto-dacilor, despre care afirma ca ar fi un neam al tracilo. Iar acel paragraf este următorul: "Getii sunt cei mai viteji si mai drepti dintre traci" De asemenea afirma ca dupa indieni, neamul tracilor ar fi cel mai mare si numeros si daca ar avea o singura conducere ei ar fi de neinfrant. Din acest motiv cat si din alte date istorice deorigine romana, geto-dacii au fost o populatie tracica de limba indo-europeana care traiau in bazinele Dunarii de jos si al Maritei, iar aceasta afirmatie este facuta corespunzator impartirii administrativ teritoriale a provinciilor romane "Diocesis Thraciae" si "Diocesis Daciae". Popoarele cu origini slave s-au infiltrat in acea perioada dar mai ales ulterior pe acest teritoriu traco-geto-dacic. Deci nu suntem nici slavi cu atat mai putin romani fiindca dacia a fost o perioada foarte scurta sub ocupatia lor timp insuficient pentru a "transforma" un neam/popor intr-un cu totul alt popor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am citit sclavi. Ma pregateam sa zic da

| DeathOfDreams a răspuns:

Am citit sclavi
Eram pregătită pentru o replică spirituală laughing

| EneCristian a răspuns:

Mai conteaza ce suntem? daca o luam asa putem sa ne diferentiem si mai mult ca olteni ca munteni ca ardeleni ca moldoveni.Ai sange in vine de roman e tot ce conteaza dupa mine.