| frvtel a întrebat:

Nu credeti ca daca salariile si pensiile scad si preturile sa se reduca?

2 răspunsuri:
| Nicoleta a răspuns:

Nu au legatura unele cu altele.
Spre exemplu, un producator de paine va cumpara faina la un pret mai ridicat anul acesta din cauza secetei, deci va vinde produsul mai scump.
Al 2-lea factor care a dus la scumpirea produselor este cresterea TVA-ului la 24%. Multe firme pentru a-si acoperi costurile si datoriile, scumpesc produsele.Deci indiferent de faptul ca salariile si pentiile cresc sau scad, preturile nu au legatura cu asta.

| ikram a răspuns:

1. Sincer nu au nici o legatura. Comerciantii tot la acelasi pret cumpara marfa, cel mult daca observa ca nu se va mai cumpara pot sa-si scada adaosul comercial daca au de unde.

2. Daca au scazut salariile si au marit cota TVA la 24% nu numai ca preturile nu au scazut ci au crescut, sau in cele mai bune cazuri au ramas la fel, si pierderea de 5% au suportat-o comerciantii.