| RAY a întrebat:

Nu credeți ca mersul la psiholog nu este de fapt o auto amăgire personala? La fel și antidepresivele tot o amăgire, niște droguri care de fapt ascund adevărata realitate

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

La unii merge psihoterapia mai ales la aia care nu prea stiu de ei gen "aaaa, mi-am dat seama ca m-am purtat urat", de parca era si greu sa iti dai seama, la astia ajuta, ca isi dau seama si lucra la aia, in rest nu prea, la astia de m-am dus eu stateai de vorba si atat, efectiv.

Plus ca mi se pare aiurea sa zic chestii unui strain care nu are treaba cu mine de fapt. Si dupa 50 min ti-o taie "sedinta s-a terminat", chiar daca tu mai ai de zis.
Mai bine gasesc un prieten si ne spunem chestii, probleme gratis, cautam rezolvari.

Antidepresive nu ascund nimic, la 70 % din depresivi si anxiosi functioneaza f bine, am doi amici care doi ani au luat, si de 8 ani nu mai iau si is f bine fara medicatie.
Ele la unii repara daca treaba e luata din timp, la altii le face bine chiar daca trebuie sa ia mereu (ca...tot asa ziceau ca nu-s bune si n-au luat la timp, treaba s-a cronicizat, etc).

Si daca la cineva nu merg, nu inseamna ca la altii nu merg! Mare greseala sa zicem ca nu-s bune doar ca pentru noi nu-s bune.
30 % din depresivi sunt rezistenti la tratament, asta se stie, dar nu si ceilalti 70 %.

| Freya1 a răspuns:

Mersul la psiholog te mai ajuta de te descarci,sa vorbești cu cineva despre ce te frământă fără sa fi judecat.
Doar ca într-adevăr, eu nu prea am auzit de pastile pentru depresie, anxietate, panica etc ce sa nu aibă la baza somnul, dependenta si chiar o stare de liniște forțată.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Ptr asta ai prieteni sa vb, etc, nu sa platesti un strain sa-i faci burta mare cand asta se face cu familia, prietenii gratuit, si oricum si aia au ceva mai mult pentru tine decat un strain platit.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Prietenii și familia nu o sa fie imparțiali niciodată.Ei o sa simtă nevoia sa te sfătuiască cum considera ei ca e mai bine sa faci, nu cum e de fapt.Asta e treaba, chiar dacă e nedrept.

Și eu dacă ii spun mamei ca îmi e greu intr-o situație, o sa îmi spună ca mi-a spus ea, ca asa îmi trebuie, și sa merg acasă.laughing

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Eu si prietenii mei suntem impartiali, si nu zicem "fa asa", ci facem sa ajungem noi la concluzia a ce trebuie facut.
Cam cum se face la psiholog doar ca gratis si pe bune cu implicare cumva.

Aia cu "ti-am zis eu", e o tampenie.

| Dismally a răspuns:

Nu mersul la psiholog chiar te poate ajuta, probabil si antidepresivele daca situatia este grava.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știi că a spus cândva un psiholog, că de fapt somniferele sunt luate de oamenii care nu au puterea interioară? Probabil exact asta se întâmplă și cu restul.

Dar psihologul îl văd totuși bun, pentru a înțelege mai multe despre tine și a lucra tu cu tine. Evident nu-l văd ok, doar ca să te duci să l asculți pe ăla, să dai banul, dar tu să nu vrei să faci nimic sau să te lupți să schimbi nimic. Atunci da, e degeaba.