| RAY a întrebat:

Dezvoltarea personala oare chiar ajuta sau este o amăgire?

54 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O amăgire subiectivă, care doar te încurajează, fără să te cunoască, fără să te învețe nimic.

| Mosotti a răspuns:

E amagire, arata mie om sanatos si echilibrat care si-a pus problema macar o secunda de "dezvoltare personala"?!
Le-a curs viata f bine de la sine, erau ok si psihic, fizic, echilibru fara astfel de probleme, au invatat, s-au bucurat, au job au familie, se distreaza.
La oamenii cu probleme apar chestii din astea cu dezvoltari personale, nepersonale si alte amageli.

| Dismally a răspuns:

Te ajuta dar trebuie sa gasesti o metoda care ti se potriveste si sa te tii de ea. Nu exista o formula universala care funcioneaza la toata lumea, trebuie sa cauti putin.

| oglindasultanului a răspuns:

Te tenteaza sa fi un cineva care vrea profesorul.

| StrongHeart a răspuns:

Dezvoltarea persoanala vine strict din experienta,sigur poti incadra cititul ca o experienta,dar nu e solutia la toate problemele vietii,cum nici biblia nu e decat un mijloc de a iti justifica viata,greselile si sa spui ca asa a vrut Taticu de sus,trebuie sa faci tu,sa vezi cu ochii tai,faci ceva gresit,realizezi ca e gresit si nu repeti acel lucru(ceea ce suna usor dar e destul de greu in practica pentru ca suntem programati de mici sa gandim intr-un fel,suntem maleabili si odata ce adoptam un tipar de comportament,e destul de greu sa il schimbam,de aia lumea devine usor dependenta de orice:tigari,cafea,coca cola,fast food,shopping, jocuri de noroc, jocuri pe calculator)Totusi se poate schimba ceva, eu cred ca progresul lent tot progres e, iar daca de azi incepi sa bei un pahar cu apa in fiecare dimineata, ceea ce nu faceai ieri, chiar daca e insemnificativ, fa chestia asta 90 de zile si ti-a intrat in comportament,dupa incepi sa o faci automat, ca spalatul pe dinti, apoi poti sa treci la un nivel mai greu si sa-ti propui, de azi nu mai mananc porcarii din supermarket, sau de azi citesc in fiecare zi x numar de pagini despre un domeniu care ma intereseaza.
La fel, te dezvolti personal cand vezi ca ai facut ceva cu mana ta, fara ajutorul nimanui, iti da o incredere in sine care e pretioasa in dezvoltarea ta.

| RKBlue a răspuns:

Dezvoltarea personala uneori ajuta, uneori nu...
Cred ca de cele mai multe ori nu.

Pe mine m-au ajutat discutiile cu anumite persoane(chiar daca nu erau specialisti), cititul si anumite activitati.

Ca sa te dezvolti sau imbunatatesti trebuie sa te cunosti.
Sa iti stii defectele si calitatile.Nu trebuie sa iti negi punctele slabe, ci din contra, sa recunosti fata de tine ca le ai.
Doar asa poti ajunge la pasul in care poti sa le rezolvi.
Nici o carte despre dezvoltare personala nu iti da raspunsurile sau te va ajuta personal.De acolo trebuie sa iei anumite sfaturi si sa le modifici apoi sa le aplici asupra propriei persoane.
De multe ori e greu si cele mai multe persoane nu se schimba (chiar deloc) dar sunt unii care se schimba(intr-un mod minunat).

Eu, personal, incerc sa ma schimb, sa imi imbunatatesc anumite calitati si sa scap de anumite defecte. Uneori pare ca merge.
Schimbarea incepe din interior si tot in interior trebuie sa se incheie.

| Dorotheea21 a răspuns:

De provocarea lui Snoop este vorba? laughing
Nu credeam ca o sa te tii de cuvant. Imi schimb parerea despre tine.

| RAY explică (pentru Dorotheea21):

Da,esti inteligenta

| Swae a răspuns:

Tu esti in poza de profil?

| RAY explică (pentru Swae):

Da,dar cu o aplicatie

| Swae a răspuns (pentru RAY):

Ray, esti un barbat foarte ciudat.

| RAY explică (pentru Swae):

Multumesc de compliment

| RAY explică (pentru Swae):

De ce afirmi asta?

| Swae a răspuns (pentru RAY):

Inteleg ca ai folosit aplicatia sa vezi cum ti-ar sta ca femeie, dar e ciudat sa o pui ca poza de profil pe un site ca asta. Zici ca esti cersetor de atentie.

| RAY explică (pentru Swae):

E o provocare din partea cuiva

| Swae a răspuns (pentru RAY):

Priza din spatele tau e functionala?

| RAY explică (pentru Swae):

Daca vrei te las sa o incerci

| Swae a răspuns (pentru RAY):

Poate bagi tu o furculita sa verifici pentru mine

| RAY explică (pentru Swae):

Tu ai chef de heate

| Swae a răspuns (pentru RAY):

Hate suna mai edgy

| RAY explică (pentru Swae):

Nu ai ce face presupun asa ca ma bazai pe mine

| Swae a răspuns (pentru RAY):

Poate bazai tu la mine intre picioare

| RAY explică (pentru Swae):

Te manca rau sa inteleg

| Swae a răspuns (pentru RAY):

Tu esti barbat care pretinde sa fie femeie si vrea atentie de la alti barbati? NU e cam gay?

| RAY explică (pentru Swae):

Omule a fost o provocare nu vreau atentia nimanui din partea nimanui, intelegi

| RAY explică (pentru Swae):

Nu ca a fi gay e ceva negativ, daca as fi as recunoaste asta, eu nu port masti

| Swae a răspuns (pentru RAY):

Pai esti gay quaie recunoaste

| RAY explică (pentru Swae):

Nu sunt blondo

| Mosotti a răspuns (pentru Swae):

Pai de ce? A deschis o intrebare unde a zis sa ne punem pozele varianta sexului invers, ce are daca a pus? Oricum nu apare cum arata real la sexul real.
Si eu am pus la topicul respectiv.
Deci nu era vorba doar de el, nu e nimic ciudat. Tu nu ai pus poza? Daca tu esti cea din poza, si dorotheea a pus.
Unii pun pozele ca si FB.

Inseamna ca toti care pun pozele sunt cersetori de atentie?

| Mosotti a răspuns (pentru Swae):

Arata bine ma ca fata, ce dracu sa mai zic, haha.

| Mosotti a răspuns (pentru Swae):

Eu zic ca nu are nici o treaba cu interpretarile tale! Omul a intrebat sa vedem cum aratam ca sex opus cu o aplicatie, e ca un amuzament. Nu e vb de atentie.
Nu are nici o treaba cu gay.

Si oricum la cei trans in general orientarea sexuala nu se prea schimba (la unii poate da), si e posib ca daca eu m-as face fata sa zic, tot fetele sa ma atraga, deci chiar nu are nici o treaba.
Si cine e gay e gay cu sexul pe care-l are, nu se face invers pentru asta, deci iar nu da nici aici.
Asta asa ca paranteza.
Deci daca era RAY gay nu punea poza de sex invers, asta asa ca idee la o adica.

Uite eu recunosc ceva, mi-ar fi placut sa fiu gay sau bi! Asa ca...asta e. Nu e o rusine sa fi gay sau les sau bi la o adica.
Si daca eram, recunosteam. Am zis-o mereu cand era subiectul. Dar n-am avut norocul acesta.
Mai ales bi e super, ca ai dreptul de a alege adica democratie.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Lasa ca i-am explicat acum ce si cum.

| Swae a răspuns (pentru Mosotti):

Eu sunt in pozarolling on the floor))))

| Swae a răspuns (pentru Mosotti):

Tu vrei sa te masturbezi pe pozele lui.

| Mosotti a răspuns (pentru Swae):

F bine daca esti tu in poza, dar daca si tu ai pus, de ce zici de ce a pus el?! Sa inteleg ca si tu ai fi cersetoare de atentie?! Zic ca idee, nu ca esti, zic cum ai gandit tu. Adica de ce daca el pune e ciudat, dar daca ai pus tu, nu?!

Nu draga, poza aia nu e a lui in primul rand, este aproximativ cam ce ar fi fost daca se nastea cu sexul opus, si nici nu se stie daca iesea chiar asa.
Sau iesea asa daca facea schimbare de sex, insa n-a facut, asa ca nu este poza lui.

Si daca m-as fi mmasturbat (nu merge sa pun cu un singur m) sau nu, e o fata oarecare.
Am facut-o azi dar cu gandul la una din In cautarea adevarului. hahaaa

| Swae a răspuns (pentru Mosotti):

Esti mai deprimant si plictisit decat mine. Mjr

| RAY explică (pentru Swae):

Vezi de ce nu te suporta lumea?

| Swae a răspuns (pentru RAY):

De aia esti tu favorizat, ca pretinzi ca esti femeie?

| RAY explică (pentru Swae):

De aia esti asa frustrata ca iti fur barbati?

| Swae a răspuns (pentru RAY):

Pe toti, da.

| Mosotti a răspuns (pentru Swae):

Unde a pretins el ca e femeie?!

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Ce legatura am eu cu topicul asta si cu atentia?
Doar l.am intrebat ceva pe Ray.

| Mosotti a răspuns (pentru Swae):

Eu nu prea ma plictisesc in general. Deci nu ai ce sa raspunzi, tu ca ai pus poza e ok, RAY daca o pune nu e ok, ciudat, nu poti spune de ce unu sau una are voie sa puna poza si nu-s cersetori de atentie, dar altii sunt. Mai ales ca a zis de ce a pus si despre ce e vorba, nu a pretins ca e femeie, a spus doar de acel program care poate arata cum ai arata ca sex opus, si sa puna fiecare daca doreste jos sub raspuns cum arata in pielea sexului opus, atata tot.
Nu este vb de nici un gay sau les sau altele.

E ca si cum zici "ia puneti-va diferite tipuri de frizuri cu programul x, sa vedem cam cum am arata unii din noi", exact asa a zis, la modul asta.

Deci uite cum iti demontez toate zicerile cu argumente, degeaba zici ce zici ca nu merge despre RAY.
Adica e clar ca ce zici tu nu e corect si nu are nici un sens.

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu, am vrut sa zic ca asa cum tu, MissSuvius si altii au pus poze si nu e problema, nu stiu de ce ar fi problema ca a pus RAY ceva, la asta m-am referit.
Adica am dat ex la general de oameni aici care au pus poze si nu par ciudati ca au pus, nu par ca-s cersetori de atentie cum a fost facut RAY de Miss.
Adica am vrut sa zic ca ce a zis Miss de RAY e total neargumentat si aiurea.

Unii pun poze ca nu se ascund, si aia e, e f okey. El a pus zicand f clar de ce a pus si ce se leaga de asta, deci nu vad ce vede Miss asa deplasat.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Ah. Bine.
Certati.va la loc, daca este un subiect atat de important. Scuze pentru intrerupere. happy
Mare curaj a avut Ray.
Dupa cum observi, eu nu am poza. tongue

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu ne certam deloc, eu doar am zis ce am zis lui Miss, ca nu e bine ce a zis, si am si explicat de ce, ca sa nu mai poate zice invers. Omu a pus ce trebuia sa puna in contextul dat, si eu am pus poza mea de sexul opus la raspuns aseara. Ce mare curaj trebuie?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Glumeam Mosotti. Abia am venit de la terasa, unde am tremurat de frig. laughing
Vrei sa iti scriu Fratii Grimm? tongue

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Am inteles, data viitoare sa iei le tine ceva de pus pe tine in caz ca mai stai seara si s-ar preconiza sa fie rece. F bine ca te-ai dus, te-ai mai distrat si tu.
Acuma in Bucuresti sunt 19 grade, mda, cam frig.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt la Mamaia, nu in Bucuresti. Cea mai urata vacanta din ultimii ani. Vreme gri, santiere, mizerie, totul pe bani multi.

| Mosotti a răspuns (pentru Swae):

Varianta ta masculina ar fi un barbat frumusel cred, ca oricum varianta feminina depaseste pe cea a lui RAY. Desi am vazut barbati nasoi si ca fete erau super, nici nu mai recunosteai ca a fost celalalt.
Altii sunt la fel ca nota si ca barbat si apoi transf in fata, dar si din fata in baiat.
Unii invers, ca fete sunt cat de cat, si cand se fac baieti sunt neatractivi, dar se fac ca nu se suporta in corpu lor ca fete.

| Swae a răspuns (pentru Mosotti):

Tu ai chef de stat la gargara vad.

| Mosotti a răspuns (pentru Swae):

Pai dar pe lumea ailalta tot sa tacem! Macar in viata asta sa vorbim dracu`.

| Swae a răspuns (pentru Mosotti):

Ohoho, ahahaha, mama ce amuzant ai fost, Mosotti.
Ar trebui sa te faci un comedian. Hahaha nu mai pot de ras, lesin, ma tavalesc prin pat, ma rostogolesc si cad pe podea si ma tavalesc si pe acolo cu maica-ta gen.

| Mosotti a răspuns (pentru Swae):

F bine faci ca razi, nu este rau. Si tu ai chef de vb ca altfel dormeai de mult.