| anonim_4396 a întrebat:

Nu e cam comunista ideea de a purta uniforma la scoala?
Eu aveam doar o insigna cu numele scolii prin clasa a ||-a si dupa nu le-a mai purtat nimeni.

14 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Sunt atât idei contra cât și idei pro. Mie sincer nu mi-ar conveni că port uniformă însă o instituție cred că ar fi bine să se recunoască după uniforme. Așa dacă te uiți la multe categorii de lucrători și ei au uniforme. Crezi că comunismul era așa rău? Era mai multă disciplină. Acum s-au înmulțit depravații, golanii, drogații etc. Unora democrația le dă o falsă impresie că pot face ce vor.

| OnePiece a răspuns (pentru T0T):

Comunismul era oribil din multe motive, scoala fiind unul dintre ele. Acolo profesorii aveau aprobarea sa dea in tine, erai fortat sa porti uniforma, sa canti imnul inca de mic (iar cand esti mic, nu prea intelegi in realitate strofele imnului), ti se bagau loaze comuniste de la gradinita ca in Coreea de Nord de astazi, erai pus de multe ori sa stai ca la armata, iar daca erai nonconformist (ca mine) riscai sa ajungi la reeducare sau mai rau!

Daca s-ar aplica un sistem de educatie mai ca lumea, manualele comuniste s-ar putea pastra, iar noi nu am avea atata stres. Ar trebui oricum eliminata competitia dintre scoli si elevi, e o prostie ordinara si notele nu reflecta inteligenta unui elev, ci abilitatea lui de a toci.

Nu mai ridicati atata in slavi scoala comunista, aia e o idee care oricum nu se mai poate aplica in Romania de azi. Mai bine s-ar renunta de tot la uniforme.

| T0T a răspuns (pentru OnePiece):

Aia cu datul în tine nu sunt de acord însă uniforma și cântarea imnului de ce erau lucruri rele? Maică-mea ce îmi zice despre școala de atunci e că se făcea la un cu totul alt nivel. Acum învățământul e total la pământ și într-o continuă scădere. Păi ia tu elevii de atunci și compară-i cu cei de acum. Nu doar ca și cunoștințe nu se compară dar și ca și disciplină. Păi școala pe atunci scotea specialiști căutați în toată Europa iar acum oamenii se înghesuie la cules de căpșuni sau panseluțe. Nu se compară.
În rest îți dau dreptate. Școala de azi pune foarte mult accent pe aspectele mecanice, copilul nu mai gândește însă școala comunistă nu era chiar așa. Acolo înțelegeai ce faci nu doar aplicai ca un papagal ce ți se spune.

| OnePiece a răspuns (pentru T0T):

Pai ii iau si ii compar. Si ce vad?

https://www.youtube.com/watch?v=z0UM65YUu1A&t=137s
https://www.youtube.com/watch?v=nzewGKkFyKs
https://www.youtube.com/watch?v=R_cWgq31_MU
https://www.youtube.com/watch?v=Jxe9EOi5UKo

Cam atat de buni sunt elevii din scoala comunista. Sunt cei care acum voteaza PSD pentru o bere si un mic si nu stiu pe ce planeta traiesc.

Nu mai zic de toti latraii de la televizor. Gen Becali, Borcea, Vanghelie, Gadea, Badea, Vadim (RIP), scoliti partial sau total pe vremea lui Ceausescu. Specialisti in varsat laturi.

| T0T a răspuns (pentru OnePiece):

După mintea ta PSD e unica problemă? Dacă da ești la fel ca ăia care votează PSD. Pentru mine ăia care votează PNL sunt la fel.

| OnePiece a răspuns (pentru T0T):

Nu votez nici cu PNL. Aceeasi mizerie.

| LoveSleep a răspuns:

Eu sunt pro uniforme. Asta poate pentru că n-am avut niciodată. Oricum, mi se pare bună ideea ca toți să poarte uniforma școlii. Dar evident, să nu fie pe stilul anilor 40.

| RainmakerX a răspuns:

Sincer, ador uniformele dar cele pe care le avem noi arata ca naiba.

Am fost in 1-8 intr-o scoala care avea uniforma un sacou gri cu o camasa alba. + o emblema daca te decideai s-o pui. Imi placea mult sacoul ala pentru ca eram singurii din oras care nu aveau sacouri negre. Te diferentia fata de elevii celorlaltor scoli si era chiar smecher... sa stii ca te plimbi pe strada si toata lumea stie ce loc reprezinti.

| AC4S4 a răspuns:

Pentru clasele 1-8 mi se pare o idee buna. In general in gimnaziu copiii se iau unii de altii pentru hainele pe care le poarta, daca se imbraca toti la fel este mai bine.
In liceu lumea se mai maturizeaza si nu mai judeca dupa imbracaminte, bineinteles ca exista si exceptii, dar depinde de educatia de acasa.
Dar uniformele sa fie gratuite si obligatorii. Poate nu toti au bani sa isi cumpere.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Asta cu purtatul uniformei nu e tocmai o regula,nimeni nu o respecta, e chiar una fara rost, o tampenie sa ai uniforme scolare, mai bine e sa vii imbracat cu ce iti place, dar nici sa nu vii cu nu stiu ce slapi sau pantaloni scurti.

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Crede-ma, urasc uniforma! O carpa '' imbecila '' laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Nu sunt nici pro nici contra. La scoala mea e obligatoriu sa ne imbracam decent si sa purtam haine albe, negre sau nuante de albastru.

| OnePiece a răspuns:

Uniforma e o prostie dupa parerea mea, fiecare copil trebuie sa aiba dreptul de a purta ce vrea la scoala. Nu am auzit niciodata de cazuri in scoala mea in care copiii sa fie ridiculizati pentru hainele pe care le poarta.

Ar trebui sa luam aici exemplul finlandezilor, care au cel mai bun sistem de invatamant din lume. Si acolo nu exista uniforme si alte chestii ingraditoare, profesorii se poarta cu elevii ca niste prieteni mai mari, iar accentul se pune pe partea practica si nu pe toceala.