| Nuspuncinesunt a întrebat:

Nu imi place nimic.Nu suport pe nimeni.Nu vreau sa fac nimic în viață. Ma enervează toată lumea.Nu înțeleg de ce mai exista școală și munca în secolul 21. ȘCOALA E INUTILA! Poți învăța sa scrii și sa citești și singur fără niște profesori și colegi nesimțiți! M-am saturat de oameni care spun ca școala e importanta! Eu nu am citit nicio carte in viața mea și nu regret! Iar școala m-a făcut sa urasc din tot sufletul romana și matematica! De ce gândesc așa?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca nu ai primit educatie de la parinti, de aia gandesti asa, te-au lasat sa faci ce vrei, fara sa te educe si fara sa-ti explice de ce este important sa inveti in viata asta.
Nu-i nimic, nu te stresa, ca avem nevoie si de maturatori pe strada, din astia ca tine, care nu vor sa invete si nu au chef de carte!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scrii cam corect pentru cineva care urăște romana din suflet.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nimeni nu te poate obliga sa muncesti!
vorba lui Creanga,, trebuie sa fie cineva care sane traga ciubotele'
Sa te vad cum vei supravetui cand parintii tai nu vor mai fii pe acest pamnant!
Gandesti asa pentru ca esti tanar, inca nu ti-ai format un viitor, si nu stii ce face cu viata ta!

| Hyperion7 a răspuns:

Eu înțeleg că ai adunat frustrări și vrei sa ți le exteriorizezi pe internet însă hai sa îți zic un lucru.
Poate că școala în mare parte este inutila,dar chiar și așa tot înveți niste chestii care te vor ajuta in viitor,cum ar fi simțul răspunderii(atunci când ai o sarcina de îndeplinit la timp), punctualitatea, seriozitatea, dezvoltarea abilităților comunicative.
Că pentru unii e un coșmar școala,asta nu înseamnă că e chiar inutila.
In viața trebuie sa faci lucruri care nu îți plac,sa stai cu oameni care nu îți plac și așa mai departe ca sa ajungi undeva.
Daca tu crezi că viața e o bulă roz unde ești doar tu cu tine și că ești de neatins, te înșeli, viața e mai complicata, dar e frumoasa, in ciuda a tot ce se întâmplă

| StoicAnalysis a răspuns:

Pentru ca te frustreaza neputinta de a te integra in societate. Si astfel urasti totul. Un psiholog te-ar putea indruma spre alte moduri de a aborda viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să te vedem daca o sa mai gândești așa după vârsta de 25 de ani.
Come on, I dare you!

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Start ropemaxxing.

| PoplaceanImbreaSabina a răspuns:

Dragul meu, scoala a fost inventata pentru a pregati oamenii pentru diferite meserii, din acest motiv este obligatorie. Nu degeaba este totul cronometrat, disciplina impusa, temele, colaborarea cu colegii si profesorii (care sunt cum vor fi viitorii tai sefi).
O sa treaca perioada asta, important este sa iti gasesti acel mic spatiu care sa fie al tau, sa te refugiezi in tine, sa te iubesti si sa gasesti ceva ce iubesti sa faci. Inauntrul tau, numai tu iti poti oferi libertate. Libertatea de a fi tu insuti, de a gandi cum iti este tie bine, de a fi bland si rabdator cu tine asa cum nu poate fi nimeni altcineva. Programarea asta sociala nu este pentru toti. Daca nu te poti integra, nu este nicio problema. Accepta asta si fa tot ce poti ca sa treci de scoala cum poti tu mai bine. Nu te lasa doborat. Informatiile pe care le acumulezi sunt doar informatii, nu dicteaza omul care esti sau care poti fi, nu arata cat de bun sau rau esti sau cat de bine te vei descurca in vita. Doar este, ca si multe altele in viata pe care nu avem incotro decat sa le acceptam.
Succes! Esti minunat.