| PVAAVU a întrebat:

(nu intreb,doar cer pareri).Dau FUNDA si voturi! Credeti ca viata ar fi mai usoara daca satul si orasul ar fi separate sau combinate (adica satul=cartierul cu case de la periferia orasului)? Adevarul e ca viata de oras e mai avantajoasa,iar daca am trai toti la oras [unii la cartier(blocuri), altii la sat(case)] ar fi mai usor din toate punctele de vedere.Eu cred ca ar fi fain (am gasi mai usor ce vrem), dar voi ce credeti (doar va cer parerea)?

Răspuns Câştigător
| Prietenoasa a răspuns:

Cu totul de acord.

| PVAAVU explică (pentru Prietenoasa):

Ma bucur ca am gasit pe cineva ca mine.De aia ti-am dat funda.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când Ceauşescu voia să facă din toate satele oraşe toţi l-au înjurat din cauză că distruge " satul românesc "(probabil printre aceştia s-au numărat şi părinţii tăi), iar acum unii(printre care şi tu) consideră că " viaţa ar fi mai uşoară " dacă satul ar fi doar un cartier al unui oraş. România asta oferă fel şi fel de oameni.

| PVAAVU explică (pentru anonim_4396):

Dar esti de acord?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PVAAVU):

Nu.

| PVAAVU explică (pentru anonim_4396):

Dar daca satul ar fi cartierul cu case de la oras si ar ramane la fel ca acum, ai fi de acord?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PVAAVU):

Nu. În plus, e mult prea fantezistă ideea ta. Irealizabilă pentru următorii 100 de ani.

| PVAAVU explică (pentru anonim_4396):

Orice e posibil in limita umana, iar daca asta nu-i... sad

| PVAAVU explică (pentru anonim_4396):

Noi vorbeam acum de unirea satului cu orasul, nu desfiintarea mediului rural.

| PVAAVU explică (pentru anonim_4396):

Si daca s-ar putea realiza ar fi fain. big grin

| PVAAVU explică (pentru anonim_4396):

Dar peste 1000 se poate? Da' ce-ar fi rau? Esti cumva baiat de oras si nu vrei sa vezi oamenii de la sat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PVAAVU):

Nu-s băiat de oraş. Nu fac diferenţieri stupide pe criteriul mediului în care o persoană trăieşte(deşi, în ultima peroadă, aş putea fi foarte îndreptăţit să o fac). Tu vezi ţara asta într-un decor prea feeric, aproape mitic. Unirea satelor cu oraşele? Sună atât de stupid încât mi s-ar părea aiurea până şi să argumentez de ce cred asta. Şi nu mai îmi tot da reply în fiecare zi, în cazul în care vrei să avansezi cu discuţia asta, că oricum nu-mi schimb părerea şi n-am ce opinii să împărtăşesc în legătură cu acest subiect.

| PVAAVU explică (pentru anonim_4396):

Nu incerc sa-ti schimb parerea si nici sa avansez in discutie, dar voiam sa vad motivele, deci asta-i ultima replicabig grinaca s-ar putea, ai accepta? Raspunde si te las. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru PVAAVU):

Ţi-am mai răspuns deja la întrebarea asta, iar răspunsul a fost nu.

| PVAAVU explică:

Mie mi s-ar parea mai avantajos asa.
Avantaje:oriunde am merge, am gasi foarte usor locuri de munca, colective
Dezavantaje:n-ai mai gasi nicaieri locuri populate in care sa traiesti in liniste, unde ai aer curat.