| sergiu2012 a întrebat:

Nu mai rezist Vreau sa mor! M-am saturat de viata asta plina de c! Ai mei se cearta mereu, la liceu toti ma considera un tocilar(nu sunt, doar ca invat bine), putini sunt cei care vorbesc cu mine, nu am multi prieteni etc etc etc.Singurul lucru pe care il vreau in acest moment este sa mor! Nu mai am nici un motiv sa traiesc, am avut multe planuri pentru viitor(sa urmez facultatea de drept, sa studiez psihologia...sa intemeiez o familie.)dar pentru mine nu mai are nici un farmec, nu ma mai atrage nimic, m-am saturat de toate, nu mai suport! M-am saturat de toate criticile ce mi se aduc, m-am saturat de conflictele din familie, m-am saturat de prietenii falsi, mai pe scurt m-am saturat de viata.Sincer nu stiu de ce scriu aceste randuri acum... Poate pentru a ma descarca, poate pentru a vedea daca cineva tine intr-adevar la mine, nu stiu, stiu doar ca totul/toti sunt impotriva mea, nimeni nu ma intelege! Nimeni! Nu vad motive de a-mi continua viata asta, nu vad nici un motiv, simt ca si Dumnezeu m-a uitat si m-a lasat singur. ADIO!

Răspuns Câştigător
| stresu a răspuns:

Stai flex ca toti patim din astea; been there done that. Ai o faza depresiva (vezi un specialista daca persista) de care se poate trece. Descopera ce iti place cu adevarat si fa acel lucru; de multe ori lucrurile simple fac minuni (si nu vorbesc acum ca sa ma afla in treaba). De parerea celorlalti sa ti se rupa, serios. Si eu am fost tocilara liceului si nu am murit. Abia acum vezi cine chiar are ceva creier si cine chiar ti-e prieten. Eu am 2 prietene mari si late; de multe ori mult nu inseamna si bun.
Certurile in familie (mai ales de la bani) sunt de multe ori ceva cotidian. Fii acolo pentru ai tai si nu le oferi motive in plus de suparare (inca nu stiu care e relatia ta cu ei sau de la ce pornesc certurile).
Iti vezi de drum si gata. La drept e bine de dus doar daca ai bani, rude, cunostinte in domeniu ca altfel e dureros de trecut de sytagiatura ca nu te ia nimeni, iar pana intri in barou... daca vrei psihologie si te pasioneaza, spor sa ai!
Asa ca lasa depresia ca sigur esti tanar si toti avem pase proaste (acum 3 zile si eu voiam sa ma las de facultate)! Inca sunt multe de facut, iar daca toti ne-am lasa doborati de probleme, unde am ajunge?
Spor!

7 răspunsuri:
| Rukhsandra a răspuns:

Nu esti singur si nu trebiue sa gandesti asa
prieteni vin si pleaca dar nu trebuie sa te superi pe viata big grin
esti tanar si nu trebuie sa gandesti asa...ai o viata inainte
si eu am destule probleme dar nu ma las doborata de greutati sunt puternica si stiu ca si tu esti puternic
ai grija de tine big grin te pup kiss

| Ea12345 a răspuns:

In oricare familie sunt certuri mai mici sau mai mari.Trebuie sa ai macar un prieten... da0mi si mie id tau, poate mai vb acolohappy

| florin_7920 a răspuns:

Îţi dau un sfat nimic nu e un capăt de ţară, fii mai optimist unele lucruri se vor rezolva, prieteni falşi şi eu am avut, şi credemă nu toţi sînt împotriva ta asigur, eu am puţini prieteni şi ma simt bine, toate cele bune.

| georgiana_5779 a răspuns:

Ai putea te rog sa imi dai si mie id tau? multumesc. si, dupa asta, eu cred ca nu toti sunt impotriva ta. si parinti mei se cearta, dar nu e un capat de tara

| MichelleC a răspuns:

Si eu sunt un caz asemanator.Prieteni am, dar falsi.Ne cunoastem de la varsta de 3 ani. Faceam totul impreuna pana cand a aparut altcineva si acum eu sunt decat o marioneta. Ma folosesc.Si eu vreau sa mor.

Eu am fost la psiholog si acest lucru m. a ajutat foarte mult.
Sper sa iti fie de ajutor!
:*

| schlau a răspuns:

Draga prietene, eu am 13 ani si sunt tot ca tine: un baiat care invata si care colegii il numesc tocilar.Fi atent; in clasa a 6 a sora mea de 3 ani se imbolnavise foarte grav.Mama trebuia sa steau cu ea in spital iar tata muncea toata ziua.La scoala colegii ma chinuiau zilnic, fara sa le fac nimic.Sincer,si eu aveam o depresie, dar mi-a trecut.Cand un coleg ma ''chinuia'' repetam un cuvant( de ex. eu repetam ''Jules Verne( pentru. ca imi place cartiile lui). Poti face si tu asa si vei fi mai bine.

| sergiu2012 explică:

Id-ul meu de mess este just_me_s3rgiu ...pentru cei ce mi l-au cerut...