| mimimumu a întrebat:

Nu stiu ce sa fac.Nu stiu ce pot sa fac.Am un caine de talie mare.Este parca Ciobănesc German Caucazian (habar n-am, ceva gen, e corcitură dintre maidanez si caine de rasă). Tata l-a adus de la un prieten pe cand era mic.Pui.Si de atunci a crescut, ceea ce e si normal laughing)
Prima "nazbatie"sau prima "infractiune" pe care a facut-o a fost ca a omorât mai multe pisici in mai multe ierni.
Dupa asta, noi obisnuim sa ii dăm drumul din cușcă in fiecare iarna deoarece vara rupe florile.De ce nu mai facem asta? Deoarece matusa mea a luat intr-o vara de pe plaja o catea vagaboanta si ăsta a sărit sa il omoare pe pichinețu-câinele laughing) asta mai mic al nostru din gelozie pentru catea.Atunci tata i-a inchis pe amândoi în garaj peste noapte si dimineata a doua zi, l-a inchis si pe Ciobănesc in cusca si de atunci nu ii mai da drumul. Pichinețu-câinele aveam sânge de jur-împrejurul gâtului.
A treia chestie, este ca a scapat din curte pe strada.Noroc cu un vecin, care nu e in asa relatii bune cu noi, ca l-a apucat de ceafă si l-a aruncat peste gard.Era beat lipoveanu, ca altfel murea de frica.
Chestia e ca a omorât multe! E teroare cu câinele asta! E jale!
Nu stiu ce sa fac.Ce sa facem.Era vara si a chemat tata niste prieteni de familie la noi si vorbea de Ciobănesc.Prietenu' ii zicea ca stie el pe cineva care nu stiu ce face haine blană ceva si ca ar plăti scump pentru blana lui. Tata zice "Pai adu-l ma sa-l omoare" Eu, parerile mele sunt împărțite.Eu nu vreau sa faca asta pentru ca:
-iubesc câinele si imi e mila, e si el suflet.Ma duc,ii pun apa,mâncare, il mângâi, il scarpin pe după urechi laughing))
-religia zice sa nu ucizi.Nu stiu daca e valabil si la câini dar asta e ceva foarte grav deci NU
Pe de o parte as vrea sa faca asta (imi e rusine de ce gandesc, da.da, stiu :'( )pentru ca:
-asta e cam singura solutie.Nu poate sa il dea altcuiva pentru ca el e obisnuit aici ai decat sa omoare...NU
-nu am mai trai cu frica sa ne omoare pichinețu-câinele.La pisici am renuntat demult din cauza lui.
Ce as putea sa fac? Nu este treaba mea, nu ar trebuia sa ma bag da' na

1 răspuns:
| GaZa1994 a răspuns:

Buna! Părerea mea e ca daca vreti cu totii sa scapati de el, sa il duceti la un veterinar sa il adoarmă cum se cuvine daca nu poate fii dresat. Scuze dar nu se poate sa fii atât de "animal" si sa pui câinele luat de mic si crescut la "fabrica de covoare". Mi se pare inadmisibil sa omori un câine pentru blana lui. Sau sa il tine-ti in continuare pentru protectie chiar daca sta închis (ceea ce nu e prea plăcut pentru câine)...