| anonim_4396 a întrebat:

Nu va este frica de faptul ca intr-o zi vom fi uitati? Vom fi doar un nume pe o piatra de mormant care nu va mai fi vizitat de nimeni. Numai acum cu virusul asta au murit peste 1000 oameni. Lumea ii va uita destul de repede. Bineinteles ca marii autori/actori etc vor fi cunoscuti si peste cateva sute de ani dar noi astia "obisnuiti" vom fi uitati de tot in doua-trei generatii. Cand copiii si nepotii nostri se vor fi dus si ei.
Ce ati vrea sa lasati in urma?

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Daca o sa ajungi la varsta mea nu cred ca te va mai deranja acest lucru.Aceste lucruri deranjeaza doar la varsta tineretii. Daca ajungi la varsta mea te bucuri daca mai traiesti si esti sanatos caci din ce in ce mai multi dintre cei pe care ai in familie si cunostinte se sting de linga tine, si incepi sa-ti dai seama ca faima sau sa lasi ceva dupa chiar ca sunt vax si zero pe linga faptul ca ai pierdut oamenii la care ai tinut foarte mult si atunci cu ce te mai incalzeste ca tu esti faimos si totusi singur in lume.Caci aceeasi lume care poate azi te ridica maine te uita.Ce as vrea sa las in urma? Pace.Si o lume in care generatiile urmatoare sa nu blesteme inaintasii ca au distrus Pamintul si a devenit un chin viata pe ea si sa urasca si ziua in care s-au nascut pe un Pamint ostil si care sa lase loc doar de suferinta.Deci as vrea sa las in urma pace si o lume primitoare asa cum a fost ea cand m-am nascut eu.

| anonim_4396 explică (pentru gemeni6226):

Am vazut ca cei mai in varsta sunt foarte lucizi cand vine vorba de... sfarsit. Stiu cateva persoane foarte bolnave care nu mai asteapta decat moartea. Cum zice si in Eclesiastul 12 ca va veni o zi cand nu vom mai gasi nici o placere in anii pe care ii traim.
Este totusi foarte trista sa stim ca intr-o zi vom fi uitati, lumea va merge mai departe si noi nu am insemnat mai nimic. Totul este desertaciune si goana dupa vant, ca sa citez din Eclesiast.

| gemeni6226 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate asa e o singura consolatie poti avea ca dincolo te asteapta o iubire imensa si lipsa oricaror griji si suferinte.Aici pe Pamint suntem in scoala vietii invatam lectii de aceea suntem aici.Si cea mai mare lectie este sa putem iubi chiar si impotriva suferintelor si sa invatam intelepciune. Ceea ce invatam in scoli si facultate sunt pentru ca sa ne gasim un loc de munca dar ceea ce ne este folositor si spre binele nostru sufletesc nu se preda in scoli noi trebuie sa aflam si sufeinta ne deschide ochii sufletului ne invata unde am gresit unde am facut alegeri gresite in viata si tot ceea ce n-i se intampla nu e o pedeapsa este rezultatul alegerilor si actiunilor noastre in viata.Despre asta as putea scrie multe dar scopul nostru nu e sa lasam urme pe Pamint ci sa murim in asa fel incit sa nu regretam ce am ales sa facem in viata si sa nu murim cu regrete in suflet ca am irosit toate ocaziile oportunitatile. Intr-un cuvint esentialul e ca noi cand parasim aceasta lume sa fim multumiti ca am facut tot ceea ce s-a putut face.Eu momentan nu sunt multumita deoarece am facut si multe alegeri gresite si acum le suport consecintele.Nu pot invinui pe nimeni deoarece eu am gresit.Iti recomand cartea Secretele intregii vieti de Elena Iuliana Neagu dupa lectura cartii vei intelege tot ceea ce vrei sa stii despre viata.Pot sa zic ca si eu ma schimb an de la an pentru ca evit sa mai fac greselile trecutului.Un singur exemplu am facut investitie in casa mi-am cheltuit toti banii pe ea crezind ca mereu voi fi sanatoasa nu am pus bani deoparte din creditul luart si acum stau aici cu casa pusa la punct dar ma dor dintii si nu am bani sa merg sa-mi rezolv cariile si sa nu sufar.Mai bine puneam din credit deoparte niste bani pentru sanatate.Caci platesti o viata de om contributia pentru sanatate dar nici un leu nu primesti din ea pentru dantura.Sau acum am avut probleme de sanatate si mi-este compensat doar vizita la medic dar medicamentele nu, si costa o gramada de bani si nu-mi permit.

11 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu pot spune ca imi este frica, nici macar nu ma gandesc la asta, dar daca vrei sa lasi ceva in urma, incearca sa creezi o opera de arta care va fi mostenita din generatie in generatie si va aminti de numele tau. Oricum, in ochii lui Dumnezeu nu este nimeni uitatwinking.

| SilentRain a răspuns:

Nu e o diferență mare între ce am acum și cum o sa fie după ce mor '
Meh oricum o sa fiu moarta și cu durere în cot'

| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Voiam sa stiu ce insemnatate are viata noastra daca oricum vom trece in uitare.

| SG1995 a răspuns:

Nu, nu îmi e, e irelevant dacă voi fi uitat sau nu, la un moment dat va dispărea toată specie și va fi ca și când un am fi existat.

| FreddieM a răspuns:

Ma bantuit si pe mine ideea asta mai demult, dar dupa ce m-am maturizat mi-a trecut.
Cert e ca poti fi amintit exact ce ai fost pe pamantul asta. Ai fost bun, esti vorbit de bine si viveversa.
Incerc sa las in urma mea doar amintiri bune, frumoase si pozitive.
Pace

| ancaval a răspuns:

Ce zici de cei care au murit acum 1000 de ani și NU au făcut nimic pentru sufletele lor?
Lumea te uită și dacă ești viu, nu trebuie să mori.
Nu știu dacă mai contează ce lași în urmă. Eu cred că mai mult contează ce iei cu tine, dincolo!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar nu-mi pasa.Din partea mea n-au decât sa ma uite toți.

| EntertainYou a răspuns:

Mai degraba ar trebui sa-ti pese de tine daca pleci multumit din lumea asta, intrucat nu se zice degeaba ca te nasti si mori singur.
Deci nu trebuie sa te macine gandul de cum te vor percepe altii. In afara de familia/apropiatii tai nu va suferi nimeni. Si doar de ei trebuie sa te macine.

Referitor la ce lasi in urma, lasi ce poti si ce vrei. Nu pretinde nimeni nimic de la tine. Te-ai nascut ca sa te bucuri de viata asa cum vrei, nu cum vor altii. Asta e singurul gand pe care trebuie sa-l pastrezi.