| Gosh. a întrebat:

Nu va irita putin cand lumea de pe TPU isi da asa, cu parerea, ori in legatura cu varsta, ori cu sentimente, ori cu ORICE ALTCEVA.

Ma deranjeaza la culme, mai ales cand spun lucruri de genul "Cred ca esti foarte mica" sau "Probabil ai inteles gresit. "

Nu vreau sa ma intelegeti gresit, iubesc acest site si CHIAR apreciez implicarea si ajutorul tutoror, dar. unele pareri sunt chiar deranjante.

Voi ce parere aveti?
Vi s-au intamplat vreodata chestii din astea?

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Da.Si am inteles o chestie.Doar pentru ca restul nu sunt de acord cu mine nu inseamna ca ei nu au dreptate.Crezi ca nu te poti contrazice cu un user fara sa te certi cu el? Bineinteles ca poti atat timp cat exista bun simt de ambele parti.Noi aici nu suntem oameni, imprumutam mai mult sau mai putin din trasaturile noastre unor carcatere fictive. Exact ca in Second Life. Din pacate sau din fericire in anumite cazuri imprumutam mai multe defecte decat calitati.Si de aici incepe totul.Cand vezi la altul ce detesti la tine, iti sare tandara
Am patit de multe ori. Apreciez orice contrare argumentata, nu ma simt jignita daca sunt atentionata de un user cu 3 ani mai mic ca mine atat timp cat imi argumenteaza zic eu, cat mai citet posibil parerea lui.Nu cred ca parerea mea e corecta si n-am crezut niciodata.Cine sunt eu sa am dreptate? Nimeni. Dreptatea inseamna acceptare printre altele.Asa ca tolerezwinking

| Bacemi a răspuns:

Nu e suparator sa fie contre. Sa fii la un moment da contrazis. Cum a zis si onutzu, e in regula daca e o parere spusa in mod corect. Problema e ca sunt unii care cred ca le stiu pe toate si sunt foarte aroganti. Ei cred ca au dreptul sa critice inainte de a cunoste cu adevarat un om si de a-l intelege.

| Narfundo a răspuns:

Cred ca esti foarte obositaa...probabil nu ii intelegi pe altiirolling on the floor))) e genul de raspuns pe care il adori asa-ihee hee?

| Hmmmm a răspuns:

Eu am fost de cealalta parte a baricadei.eu am fost cea care a dat un raspuns iritant pentru unii.
raspunsurile de genul acesta pe care le dau eu sunt date cu speranta ca va vor deschide ochii.nu dau astfel de raspunsuri decat atunci cand intrebarea este intr-adevar stupida si o fac in speranta de a schimba ceva.am incercat si cu vorba buna si cu ironia si tot felul de chestii.la unele intrebari chiar nu te poti abtine.cred ca tuturor ni s-a intamplat sa mai dam si un astfel de raspuns.
ceea ce nu se pare corect este faptul ca unii injura daca nu le place un raspuns.stii? din moment ce pui o intrebare aici trebuie sa iti asumi anumite lucruri.trebuie sa fi constienta de faptul ca vei putea fi ajutata, criticata sau luata la misto.trebuie sa accept asta, daca nu accepti aceste lucruri de ce mai postezi o intrebare? daca voi acceptati asta de ce va ofticati din cauza raspunsurilor de genul acela, de ce va suparati, de ce va enervati? de ce nu va asumati ceea ce intrebati?

| anamaria91 a răspuns:

Nimeni nu poate fi sigur in privinta problemelor altei persoane. Nu pot spune cu certitudine ca ai inteles gresit (apropo de exemplu) cand poate nu e aia problema. Asa crede cel care ti-a spus. Daca ar fi sa asteptam dupa raspunsuri 100% concrete, nu am gasi pe nimeni, iti garantez.
In momentul in care spun "Cred ca esti mica pentru..." Eu asa consider, dar nu inseamna ca este adevarat. Poate gandesti mai matur si de fapt nu esti mica. De aceea este prezent "Cred" (= consider ca...). Sper ca intelegi unde bat.

De asemenea, daca tot sunt aici, imi dau si eu cu parerea, iar daca si asta te deranjeaza, inseamna ca am dreptate.
Am impresia ca te deranjeaza replica in sine. Ca esti desconsiderata in urma acelor pareri, nu faptul ca e o parere. Tu nu iti dai cu parerea la nimic?
Nu te judec cu chestia asta, dar cam asta imi spune mie ce ai scris acolo.
Pun pariu ca daca o parere ar fi ceva de genu: "Cred ca ti-ar sta foarte bine cu o palarie ca aia." nu te-ar deranja. Si totusi e tot o simpla opinie.

Si sa iti mai spun o chestie. Nu trebuie sa te deranjeze un lucru decat daca e adevarat. Trage tu concluzia.winking