| anonim_4396 a întrebat:

Eu am 14 ani si stiu ca acest subiect nu este prea potrivit pentru varsta mea, pentru ca tot aud pe " cei mai mari" spunand ca " la varsta asta ei nu stiu ce e dragostea...". Oricum, faza este ca am avut un fel de iubit, adica am crezut ca e un tip de treaba si nu stiu daca il chiar iubeam, dar tineam la el foarte mult si am crezut ca e baiatul care merita sa imi ofere primul meu sarut. Normal ca m-am inselat! laughing Au trecut 2 ani de atunci si recent, un tip din alta clasa, gen olimpiade si chestii de genul asta, cu alte cuvinte unul inteligent mi-a spus ca m-a vazut si i s-a parut ca sunt foarte draguta si ca vrea sa ma cunoasca- aceasta declaratie s-a intamplat ca revolutionarul, facebook, bineinteles- si eu am continuat sa vb cu el si pana acum mi s-a parut un tip ok. Pana acum, imi place caracterul lui, adica avem lucruri in comun, ceea ce credeam ca nu se va intampla, pentru ca eu nu sunt cu olimpiadele, adica particip la concursuri de romana, dar el se axeaza mai mult pe materiile ce au legatura cu matematica. I-am povestit prietenei mele ( e cea mai intreaga la cap dintre fetele din clasa mea si mi-a castigat incredearea) "patania" aceasta si ea mi-a spus ca e un tocilar, nu are viata sociala si ca mai este si urat. Apoi, mi-a spus ca asta este parerea ei si ca ma sfatuie sa nu ma bag, pentru ca el va deveni "un scai" si eu i-am spus ca nu imi pasa de felul in care arata si de ceea ce spun ceilalti, iar ea mi-a zis ca e alegerea mea. La un moment dat, am avut nevoie de ea pentru o chestie, care avea legatura cu tipul asta si ea m-a ajutat, deci nu e o fata din aceea superficiala, cred ca nu e genul ei si ca imi vrea binele. Problema este ca eu nu prea stiu ce sa fac. El m-a invitat in oras deja si eu l-am refuzat, pentru ca i-am spus ca sunt momentan plecata in Londra, apropo i-am spus adevarul. Vreau sa mentionez faptul ca nu ne-am intalnit niciodata sa vorbim fata in fata, dar modul in care s-a purat cu mine si felul in care vorbeste cu mine, nu pot minti, ma atrage. Momentan, cred ca asta este ceea ce caut la un baiat. Totodata, sunt putin confuza, imi este frica sa nu fac o alegere gresita, mi-e frica sa nu descopar in el ceea ce am descoperit in fostul ( daca ii pot spune asa, aveam 12 ani laughing ) si nu prea stiu cum sa procedez. Daca aveti experienta sau vi s-a intamplat vreodata asa ceva, sper din tot sufletul ca imi puteti oferi un sfat. Nu conteaza daca sunteti baiat, ori fata accept orice parere din partea voastra. Va rog sa nu puneti comentarii din plictiseala sau ca sa radeti de mine. Multumesc anticipat! :*

29 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Un tanar axat pe invatatura este un om serios, pe care te poti baza, parerea mea este sa te intalnesti cu el si vezi cum se comporta, cred ca meritati sansa asta

| CuteMe a răspuns (pentru Felys):

Multumesc pentru raspuns. happy

| Exilee a răspuns:

NU este iubire, este...o "joaca". Nici macar nu v-ati vazut? Si deja prietena-l catalogheaza drept "tocilar"?
MI se pare ca voi aveti timp si nu prea stiti sa-l pretuiti.

| CuteMe a răspuns (pentru Exilee):

Suntem din aceeasi scoala si de aceeasi varsta, deci eu si prietena mea l-am vazut (scuze ca te-am indus in eroare, am uitat sa mentionez), doar ca eu nu am vorbit cu el niciodata fata in fata, asta era ideea. In orice caz, imi pretuiesc timpul citind si facand teme, nu ma preocupa "fuga dupa baieti". Multumesc de raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai vreau nici o funda pentru ca am destule... pur si simplu sunteti o generatie scapata de sub control. Nu imi pasa deloc. Intrebarile pe care le puneti si tot felul. Varsta asta 12-13 ce naiba e cu voi? Chiar asa va plictisiti. La dracu' cu facebook-ul asta v-a distrus de tot. Daca era acum 7 ani nu se uita nici draq la tine. Pune mana pe carte lasa prostiile. Iesi si tu pe afara, traiesteti copilaria. Uita-i mereu vei vedea altii mai buni la viata ta, cu timpul o sa ii uiti, cel putin ei pe tine clar.

| CuteMe a răspuns (pentru anonim_4396):

Scapata de sub control? Am 14 ani...la ce te astepti? Sa ma joc cu papusa barbie sau ce? Nu sti nimic despre mine, ok? Sunt "copilasi" care isi fac facebook de la varsta de 10 ani si eu dupa mii de rugaminti la ai mei mi-am facut ultima din clasa facebook si sunt in clasa a 8-a, cu alte cuvinte anul viitor sunt la liceu. Crezi ca pun intrebari din plictiseala sau ca nu am altceva mai bun de facut, decat sa ma uit dupa baieti? Sunt fete de varsta mea care au " iubit" de 17-18 ani. In tot ceea ce am scris nu am vrut sa ma dau mare desteapta si experta in ale amorului, dar din cate stiu eu sunt la pubertate si este normal sa ma atraga baietii de pe acum. Eu nu spun ca generatia mea nu este scapata de sub control, dar nu ma include in aceeasi grupa cu cei care au fantezii de tipul: am avut 10 iubiti, am 100 de like-uri pe facebook, ma imbrac numai cu fuste scurte si de cel putin 100 de lei. Apropo, daca ai fi citi cu atentie ceea ce am scris probabil ca ti-ai fi dat seama ca:
1. Am 14 ani
2. Mi-am dat seama ca am fost stupida la varsta de 12 ani si ca nu imi mai fac fantezii
3. Sunt genul de fata care este preocupata de scoala
4. Hobby-ul meu nu este agatul baietilor, este romana (cititul, scrisul)
5. Nu sunt superficiala.
Nu te contrazic, poate ca ii voi uita si poate ca si ei ma vor uita pe mine. Dar NU ITI PERMIT sa ma bagi in acelasi grup cu stupizii din generatia mea. Nu toti suntem la fel pe lumea asta!

| anonim_4396 explică (pentru CuteMe):

Imi faci si mi-e un oral?

| CuteMe a răspuns (pentru anonim_4396):

1. mie se scrie legat in contextul tau
2. esti penibil
Succesc in viata!

| anonim_4396 explică (pentru CuteMe):

Si tu esti la fel de penibila, nu stii sa te legi numai de limba romana?
Succes mai putin in viata, stricat-o!

| CuteMe a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de cine sa ma leg...de tine? laughing

| anonim_4396 explică (pentru CuteMe):

I-a incearca.

| CuteMe a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi prea multa bataie de cap. Nu vreau sa imi pierd timpul cu tine, nici macar atat nu meriti.

| anonim_4396 explică (pentru CuteMe):

Ce bine ca s-a terminat.

| CuteMe a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca impartasim acelasi sentiment

| Chuchk a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing era mai bine daca nici macar nu incepeai rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru Chuchk):

Nici nu stiu de ce am facut-o, infine.laughing)
Ma prostesc si eu, trebuia sa tac dar mno.

| MetalHead04 a răspuns (pentru CuteMe):

Te inteleg, frate, si ei au fost ca noi, acum au si ei 16-17 ani si se dau mari filozofi.

| SunnyDay88 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti nesimtit. e o copila de ani, cum poti vb asa cu ea?

iar la varsta lor exista prietenie. nici dragoste, nici iubire, nici sex.

| CuteMe a răspuns (pentru MetalHead04):

laughing...very true

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu exista "indragostit" sau "iubire" la varsta asta este pur si simplu atractie fizica.

| SunnyDay88 a răspuns:

Poti incepe sa ai prieteni, dar nu iubiti. poti iesi si te intalni cu baietii cu care te intelegi, dar sa nu vii peste 2 zile sa ne intrebi daca poti face sex ca te batem. mai ai vreo 4 ani pana atunci.

revenind la problema ta:
1. prietena ta cea mai buna: -are aceeasi varsta ca si tine deci probabil nici ea nu e vreo experta. iar aia cu scaiul e exagerata(vezi ca uneori prietenele devin geloase daca sunt ignorate pentru vreun print)
-isi baga prea mult nasul, nu trebuie sa-i placa ei fizic ca nu e pentru ea, ci doar tie, important este sa te intelegi cu el, punct pe care ea nu il intelege inca, deci nu te lua dupa parerea ei.
2.fostul: nu fa greseala sa bagi toti barbatii in aceeasi categorie. asta poate fi diferit si sunt sigura ca e in plus si tu esti diferita. app mi se pare ca te-ai implicat intr-o relatie de prietenie muuuuuult prea devreme la 12ani. la 12ani creierul tau nu e destul de dezvoltat ca sa poata lucra cu concepte logice si prin urmare sa fii capabila sa-ti poti crea propriile idei si argumente.

actualul pretendent: da-i o sansa daca te intelegi bine cu el si iti place. intr-o relatie e f important sa ai lucruri in comun cu partenerul si sa te intelegi, restul sunt povesti.insa sa nu exagerati cu iesirile si sa ignorati scoala! si pana la sex mai ai de asteaptat cel putin vreo 4 ani, dar pana atunci poti sa identifici mai multe tipuri de baieti, ca la 18 ani sa nu iesi din casa si sa te lasi prostita de primul care iti iese in cale.

| CuteMe a răspuns (pentru SunnyDay88):

Multumesc pentru raspunsul elaborat. Stiu ca la 12 ani am facut o greseala si imi pare rau, dar nu am de gand sa ignor scoala sau sa ma apuc ca fac, nici macar nu pot scrie cuvantul laughing... oricum, nu tin neaparat sa am un iubit. Voiam sa stiu doar cum ar trebui sa procedez cu acest baiat. Multumesc anticipat!winking

| MihaiEdy1993 a răspuns:

Conteaza sa va intelegeti foarte bine, sa fiti sinceri unul cu celalalt si sa va ajutati. NU conteaza parerile celorlalti atat timp cat te simti bine langa el. In ceea ce priveste prietena ta, eu zic sa o ignori pentru ca incearca sa te indeparteze de el din invidie feminina.

| Cristyan21 a răspuns:

De curiozitate cum te cheama? Imi suna cunoscuta aceasta poveste si din ce oras esti.

| CuteMe a răspuns (pentru Cristyan21):

Nu ofer datele mele personale. Cauta alta fata pe care sa o prostesti

| Cristyan21 a răspuns (pentru CuteMe):

Nu ma vb serios o intrebare te cheama Andreea? atata macar

| CuteMe a răspuns (pentru Cristyan21):

Nu, acesta nu e numele meu. Te asigur, mi-am schimbat locatia in care sunt acum, pentru a nu fi recunoscuta.

| JasminNoir a răspuns:

.

| DDH a răspuns:

Incearca...poate daca nu incerci mai tarziu vei regreta ca nu ai fost cu acel,, tocilar". La varsta asta nu te poate considera nimeni curva daca vei fi cu el. Toti suntem diferiti... unii ne maturizam mai repede, altii mai lent. Ideea e ca trebuie` sa le faci pe toate la timpul lor. Noroc!