| anonim_4396 a întrebat:

Nu vreau sa mor.sunt la inceput de viata am 19 ani si am atatea de facut.imi doresc atat de mult sa intru la medicina, sa ajut oamenii, sa ma casatoresc sa am si eu copiii mei. vreau sa traiesc dar nu simt ca nu mai am loc pe lumea asta.nimeni nu ma vrea nu ma iubeste. familia mea nu face decat sa se certe incontinuu, cei din jur sunt foarte rai nu am si eu pe cineva apoape... apoape zilnic sunt trista si plang si nu e vorba de depresie ca mereu incerc sa ies din starea asta si sunt si optimista numai ca nimeni nu-mi arata ca lumea asta poate fi si buna si ca sunt si eu importanta pentru cineva(nu doar atunci cand ajut pe cineva).de ce oare a vrut Dumnezezeu sa vin pe lumea asta, daca stia ca o sa sufar atat de mult?!

Răspuns Câştigător
| gabitza_3022 a răspuns:

Stai linistita.nu esti singura.si eu sunt cam in aceeasi situatie cu tine. uite. daca vrei da'mi un mesaj in privat si vorbim mai mult...lumea e tot mai rea.nu ai ce sa le faci. faimilia. e normal sa se mai certe dar...asta e...nu poti schimba soarta

16 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Si nu incerci sa cauti o explicatie? Pentru ca realizezi ca nu e normal ca la 19 ani cand ai o viata inainte si ai atatea lucruri de facut sa gandesti asa.De exemplu vrei sa intri la Medicina.Foarte bine.Insa nu te intrebi:cum sa ajuti alti oamenii daca tu nu esti in stare sa te ajuti pe tine? Un lucru mi se pare clar:nu ai stabilitate familiala.De aici pornesc toate.De aici teama de viitor. Tu esti singura persoana pe care te poti baza.Arata-le ca poti reusi

mariana
| mariana a răspuns:

N-ai motive sa mori. Esti derutata si crezi ca nimeni nu te iubeste si cred ca, te inseli cand spui acest lucru. Chiar si atunci cand te cearta cineva, te iubeste pentru ca incearca sa te faca sa fii mai buna. Posibil ca atmosfera tensionata din familia ta, are la baza grautatile legate de bani sau poate toata lumea este stresata si nu mai are suficienta rabdare pentru ceilalti. Poti sa-ti urmezi visul sa studiezi pentru a reusi la medicina, sa lupti pentru a deveni un OM adevarat si sa crezi in tine si in reusita ta, pentru ca acest tip de gandire iti va fi salvatoare.
Ai intrat acum in familia TPU si vezi ca, ai prieteni virtuali, care-ti sunt alaturi care vor sa te faca sa-ti recapeti increderea in tine si sa-ti gasesti rostul in viata si facem acest lucru pentru ca, ne intereseaza binele prietenilor nostri virtuali, pentru ca vrem sa-i ajutam si pentru ca vrem sa reuseasca sa-si gaseasca "busola", care pentru o vreme s-a ascuns in "ceata".
Venirea ta pe lume are scopul de a-i ajuta pe ceilalti, daca subconstientul tau ti-a dat gandul ca trebuie sa te faci medic si atunci vei avea un rol important in tratarea celor bolnavi si care au intr-adevar motive sa fie lipsiti de speranta, tu insa nu ai aceste motive si crede-ma ca vei primi ceea ce meriti, daca si tu vei contribui la acest lucru. Eu iti doresc sa fii sanatoasa, sa ai curajul sa-ti ajuti "destinul" sa se realizeze si sa astepti ca vei intalni jumatatea ta, care te va face si fericita. Eu iti mai doresc succes si am credinta ca ai inteles mesajele noastre si vei trece de aceasta faza critica ce te framanta in prezent.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fiecare, sau aproape fiecare crede la un moment dat ca nu mai are nici un rost in viata. Stai linistita ca nu e chiar asa. Ce sa mai zici de cei cu boli incurabile inca de la varste fragede? Sa fii multumita ca esti sanatoasa, invata sa iti indeplinesti visul de a intra la medicina.In fiecare familie mai sunt si certuri mai ales in conditiile in care toate s-au scumpit iar banii nu mai ajung. Tu trebuie sa fii optimista si sa nu uiti ca viata merge inainte oricat de multe greutati sunt.Iti doresc sa depasesti aceste momente dificile din viata ta.

| Dan a răspuns:

Hai sa incepem o noua viata! Citeste blogul meu si vezi ce am de gand sa fac pentru oameni.Nu mai fi necajita, daca ai ceva sa-mi spui nu ezita, poate te voi ajuta cu ceva. Fi puternica, viata trebuie traita, si eu am probleme, dar incerc sa le trec usor. http://clubulprietenilor.wordpress.com/despre-club/. Trimite ID tau pentru mess, multumesc

Janina
| Janina a răspuns:

Daca ei nu fac nimic sa iti arate ca viat asta poate fi frumoasa, ia tu initiativa...arate tu tuturor ca e soare si ca pot sa zambeasca.
nu te lasa doborata, ai o viata inainte!

| danutzsan a răspuns:

I-t i dai seama de importanta unui lucru, abia dupa ce il pierzi. Nimic nu se compara cu faptul ca poti sta in ploaie ca poti sa te plimbi linistit, poti face o droaie de lucruri pe care cei plecati,, dincolo" nu le fac. Da este greu, din pacate toate lucrurile bune, trainice, sanatoase se fac cu truda sacrificiu si rabdare. Esti tinara, ia viata pas cu pas, incearca sa gasesti tu partea buna a lumii asteia, iar despre faptul ca nu ai fi importanta pentru cineva te inseli, toti avem rostul nostru pe aceasta planeta, totul este calculat, planificat, nimic nu este la voia intimplari.Cineva te iubeste, te cauta, te asteapta, intr-o zi te va gasi. Ai rabdare si incredere...traim o singura data, de noi depinde cum!

| Miruna3094 a răspuns:

Si eu am avut impresia la un momendat ca nimanui nu ii pasa de mine dar dupa ceva timp mi-am dat seama ca ma inselam. Eu zic sa iti urmezi visul de a deveni medic si ati intemeia o familie si o sa vezi ca intr-un final va rasari Soarele si pe strada ta.

| m4them4tic a răspuns:

Stai linistita! Multi am fost sau suntem in starea asta in care esti tu acum, dar trebuie sa traim ca viata e frumoasa.Lumea te iubeste si totul va fi bine curand.
Uite! eu te iubesc :*happy

| adrykiba a răspuns:

Nu esti singura care simte asta.Si eu simteam la fel, familia se certa, mereu dadeau vina pemine chiar si pe chestii ce nu le faceam.Nu ma simteam bine niciunde.Acasa familia, afara copii isi bateau joc de mine ca eram mai dolofana, la scoala iar...nu ma simteam bine niciunde.La un momentdat am incercat sa ma sinucid dar nu mi-a iesit.si norocul meu.toata suferinta mea s-a sfarsit cand am dat de un baiat care mi-a aratat adevarata fericire, si mi-a demonstrat ca nu toata lumea este rea.Ai rabdare...rabdarea este de aur...vei gasi si tu adevarata fericire.

| alina_1192 a răspuns:

De multe ori am simtit si eu ca nu mai am nici un rost in viata... si eu simteam ca nu ma iubeste nimeni (atunci cand eram certata cu familia) dar apoi mi-am dat seama ca nu numai familia mea exista... undeva intr-un colt al lumii exista cineva caruia ii pasa si de mine... si pentru tine e la fel... daca nu i-ar pasa nimanui de tine crezi ca ti-ar mai fi raspuns cineva la aceasta intrebare? poate tu crezi ca nimanui nu-i pasa de tine dar vezi ca pana si cei care nu te cunosc si-au acrdat putin timp pentru a te ajuta...asta de dovada ca le pasa chiar daca nu te cunosc... poate ca ai fost trista pana acum dar o sa vina un moment in viata ta cand o sa ai parte numai de fericire... Dumnezeu te-a adus pe lumea asta deoarece avea nevoie in gradina Lui de cineva ca tine, El nu-ti doreste suferinta, iti da suferinta pentru a-ti pune la incercare capacitatea ta de gandire... sa vada daca dai vina pe El pentru suferinta ta...nu mai fi trista, nu are rost... ce castigi daca esti trista? si de ce ai spus la inceput" nu vreau sa mor", ce ai de gand? nu-ti da viata pentru problemele familiei... gandeste-te ca va aparea o raza de lumina in viata ta in curand care iti va indeplini toate visele... tu trebuie doar sa ai credinta ca va aparea acesta raza...pentru ca Dumnezeu nu uita pe nimeni... vei avea parte de fericirea pe care o meriti dar mai intai fa-L pe Dumnezeu fericit...crede in El pentru ca nu El e cauza suferintei tale... iar atunci iti va da tot ce-ti doresti. Dca vrei sa mai vorbesti cu mine da-mi un mesaj.
Pa pa si numai fericire

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce stai singura? Fa-ti un prieten sa ai cu cine vorbi si cu cine sa te distrezi. Mergeti la filme, in parc etc. Va distrati impreuna si nu imi ai timp de depresii si de certurile de acasa. Stai linistita, ca inca nu stii ce-s alea probleme. Daca ma cunosti pe mine, o sa fii fericita in pielea tawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai linistitawinking! si eu am fost in situatia asta(parintii se certau, colegii erau foarte rai, isi bateau joc de mine...)totul era aiureacryingpana si prietena mea cea mai buna incepea sa ma evite... ce-i drept si eu eram trista, nervoasa si timida mereu... poate si tu esti la felwinkingsi nu te gandi niciodata ca nu te iubeste nimeniwinkingacolo sus, cineva iubeste pe toata lumeawinking... uite cum am rezolvat eu:imi place ft mult sa cant si sa dansez si sa ascult muzicawinkingpoti incerca si tu, dar numai sa canti, sa asculti si sa dansezi pe melodii vesele, de petrecere, care sa te faca sa te simti binewinkingnu incerca sa asculti muzica tristawinking, cat despre parintii mei, am comunicat cu acestia si le-am zis ca asa nu vor ajunge nicaieri, ca eu ii iubesc si nu suport sa-i vad certandu-se si ca vreau sa se impace si sa se rezolve problemele, si incet, lucrurile s-au rezolvat, si acum e liniste si armonie in familiehappy, deci trebuie sa vorbesti cu ei, sa-i ajutiwinkingcat despre colegi...muzica vesela m-a ajutat sa adopt o atitudine vesela si cu adevarat optimista, ii tratez pe colegi cu indiferenta si glumesc cu ei, nu le-am mai bagat in seama rautatile, spunandu-le:da multumesc, asemenea! sau(baietii au prostul obicei sa faca fetele baieti)si cand ne spun:"ce fac flacaii?"eu le spun:bine, bine, dar gagicile ce fac?laughingsi asta estewinkingsi tine minte ca daca le arati semnul paciirolling on the floorzambind, o sa incepa incet sa te placawinkingla mine a venit soarele si pe strada mea:*iti urez succeswinkingsi tine minte, viata e frumoasa si merita traitawinking:*! am uitat sa mentionez ca am inceput in sfarsit sa ma inteleg cu colegii mei de-abia acum:dupa 7 ani de zilewinkingsucces, si sper ca tu sa-ti rezolvi problemele mult mai repedewinking:*!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te lasa doborata lupta pentru ca doar o viata avem dumnezeu tea pus la incercare sa vada cat esti de puternica o sa rasara soarele si pe strada ta ai incredere in tine si nu mai pune totul la suflet te pup

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut. As vrea sa te cunosc si de ce nu... sa devenim amici. Daca imi lasi un id de mess poate vorbim. Seara buna!

| brenda a răspuns:

Cautatzi pe cineva care sa te inteleaga(un prieten) sau vorbeste cu mama ta despre ce simti! spune-i ce te deranjeaza! nu esti singura! ai parinti sau poate ca ai frati sau surori fie mai mici fie mai mari! daca iti vei gasi un prieten iti va da sfaturi! Distereazate ca sa uiti de toate problemele asta!wave

| uxerolf a răspuns:

Mama mea e in spital si in ultimele doua saptamani am vazut oameni paralizati, cu tumori si asa mai departe care ar da orice ca sa poata macar sa aiba o sansa sa faca ceea ce isi doresc. daca esti pe picioare si sanatoasa poti face ORICE. nimic nu te opreste