| anonim_4396 a întrebat:

Sufar de o depresie mistuitoare. Nu mai pot sa traiesc, sunt distrus pur si simplu. Vreau sa dispar si sa nu mai stiu nimic de mine.
Cum pot eu sa depasesc starea asta, caci o am de luni de zile?
Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Starea...thinking
Aş spune că o poţi depăsii destul de uşor, dar te-aş minti într-un mod jignitor. Bănuiesc că trebuie să treci uşor peste ceea ce te face să ai acea depresie. Să treci peste întrebările fără răspuns, ideile sinucigaşe şi peste fel de fel de alte idei.
Aş zice că nu este sănătos, dar e ceva ce ar trebui chiar eu să urmez şi nu prea reuşesc! laughing
Doar singur poţi să treci peste, nu sunt sigură dacă un anumit colectiv te va ajuta să te schimbi, să ieşi din stare. Probabil te va face doar să observi diferenţele existente între tine şi prietenii tăi. Iar aste te va face să-ţi pui altă întrebare.:" De ce sunt aşa de diferit?"
Este absolut nefolositor ceea ce zis, cred.laughing
Însă, nu am o idee mai bună. Am vrut să răspund doar pentru că, mi-ai părut chiar foarte sincer. Chiar vrei să fii ajutat. Poate vrei prea mult să fii ajutat de cei din exterior şi nu te gândeşti să te ajuţi singur, prin voinţă proprie.
Pur şi simplu ar trebui să te gândeşti la tine, să-ţi faci nişte idei despre anumite subiecte, sau să nu-ţi faci. Să te impaci cu tine, dar niciodată nu vei mai fi la fel cum ai fost. Este momentul unei schimbări, doar fă-o să ia o direcţie bună.

6 răspunsuri:
| Maidanezul a răspuns:

La tine e prea veche sa tabari pe depresie cu credinta si rugaciune o rezolvi dar trebuie un Duhovnic bun sa ii asculti sfaturile si sa te asezi la citit rugaciuni si ce zice el.Calea este batatorita si da rezultate beton. Psiholog sa ceri ajutor nu cade cabinetul pe tine dar cind te duci musai sa zici ceva rugaciuni sa fie si ceva de capul lui.Si eu am avut cred ca probleme mai mari ca ale tale dar cind vad ca tabara pe mine ca vagoanele dupa locomotiva si mai sa ma puna jos schimb si eu foaia trec la citit Psaltirea Am avut binecuvintare sa citesc 1 catisma pe zi dar am citit si cite 3 Pe moment ce rugaciunea incepe sa prinda sufletul se va curata exact ca un candelabru care il cureti cu o cirpa si pasta de lustruit.Indiferent unde te duci si ce alegi dar alege si te du.Stiu este simplu sa plingi de mila ta dar este greu sa te urnesti parca toate solutile date de creier se invirt in cerc pleci de la nimic si obtii nimic.dar nici nu faci nimic Pai vinovatul esti tu fa primul pas da fuga la psiholog ca nu crapi vezi ce zice ala daca ai castronul cu xanax hm. apoi prima Biserica dai cu nasul prin ea dai cu sarut mina parinte uite asa si asa cind aveti timp sa ma povatuiti si cum sa o apuc si cu psihologul si cu psaltirea le pui jos.Dar doctorul zic si eu pe primul plan si nu te apuca dupa simptome sa cauti pe internet ca te identifici cu toate bolesnitele posibile.si te auto imbolnavesti.Nu ai avut si baleiaj pe la credinte in cautare de adevar? musulmani, budisti si alte nebunii? ascultat conferinte de pe net?
Loc de munca? colegi? ioc colectivitate ioc om o sa zici de ce=omul traieste in colectivitate scos din ea=0 Dai brinci si la ceva util sa ai o ocupatie ocupatia ta este =plins de mila daca te internam in lagar de munca fortata dupa 1 zi dormeai bustean apoi erai refacut =rolul colectivitatii si al unei activitati intre oameni

| EmaS a răspuns:

Daca nu poti prin autocontrol, trebuie sa mergi la un psihiatru.Nu este o rusine.Acolo nu merg numai oamenii nebuni, ci oamenii care au probleme.Este o boala ca orice alta boala, si netratata duce la ceva mult mai grav.Sanatate.

| youmail a răspuns:

1. Si eu am trecut prin asa ceva. Nu dispera
2. Daca ai pasaport si minim 300 ron te iau cu mine intr-un loc magic weekendu viitor si crede-ma vor avea depresie prieteniit ai cand ne vom intoarce.
3. Un bun om de afaceri mi-a spus: "Fiecare trebuie sa vrea ceva: Bani, bautura, femei, droguri, functie" asa ca sunt mai mult ca sigur ca te pot ajuta sa treci peste.
4 Reteta pe care ti-o recomand acum e o amica. Poti incepe cu un site de socializare. Stiu ca nu ai timp de asa ceva dar baga-te inseama cu una doua fete spune-le ca nu ai chef si timp sa socializezi acum dar daca iti pot face cunostinta cu ceva amice de-ale lor ca le esti recunoscator. Toate fetele au prietene...winking Sigur iti gasesc ele una pentru tine.
Eu am 24 de ani, lucrez de aproape 8 ani (desi nu ma crezi ) dar crede-ma am trecut prin multe. Asa ca sunt alaturi de tine

| anna01 a răspuns:

Cum poti sa o "depasesti"? Gandindu-te ca altii o duc mai rau...si tot gasesc un mod de a-si trage zilele dupa ei. Poate viata chiar merita traita, who knows?

| Ţiiţţţu a răspuns:

Alt distrus pe TPU! revinoti esti barbat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce esti distrus? Mi-ar placea sa vorbesc cu tine si pe mess, asa ca imi poti da un mesaj cu id-ul tau. In primul rand gandeste-te care este motivul pentru starea in care te gasesti. Care este motivul si ce poti face in sensul asta.Acum esti prea afectat de ce ti se intampla si nu mai poti sa vezi padurea de copaci. Ajuta-te singur. Stai singur o perioada si cunoaste-te mai bine.De ce esti suparat, ce poti face sa-ti treaca,ce te poate ajuta, ce iti place sa faci. O data ce stii lucrurile astea despre tine, lucrurile vor fi mai clare. Bucura-te de lucruri simple si nu te pierde in depresii. Capul sus si ai incredere in tine. Bafta!