| FLORIn_9413 a întrebat:

O cunostiinta de a mea dezvolta simptomele schizofreniei, tin la ea si vreau sa o ajut.
Cum o pot intreba daca sufera de aceasta boala, fara sa se simta complexata?

4 răspunsuri:
| munteanuionvictor a răspuns:

Cum se manifestă? Te întreb deoarece am și eu un amic care are ceva asemănător.

| FLORIn_9413 explică (pentru munteanuionvictor):

Se supara foarte des si rau, isi inchide telefonul de fiecare data cand pateste ceva sau il supara cineva, acum nu s-a intamplat nimic sa se supere si a facut aceeasi chestie. Este foarte nesigur de actiunile celor dragi si de sentimentele lor fata de el. Are crize de nervi si in acel moment nu vrea sa comunice cu nimeni, halucinatii, delireaza. Si lista poate continua...

| SG1995 a răspuns (pentru FLORIn_9413):

Merge la psihiatru? Nu de alta, dar schizofrenici sunt deseori nepasatori fata de sine, poate nici nu e constient de boala lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru FLORIn_9413):

Mie mi se pare doar om ciufut.
Schizofrenia paranoida e cu crize, omul ala efectiv nu mai stie cine e, si e capabil sa faca lucruri grave, ireversibile. Apoi nu-si aminteste ce a facut.
Ceea ce spui tu, sunt nervi controlati. E o persoana inchisa, eventual frustrata.