| clauss a întrebat:

O intrebare pentru cei care dau sfaturi, nu intreb din rautate, doar din curiozitate, am vazut ca sunt copii de 14-16 ani care dau sfaturi de viata, intrebarea e generala, da-ti sfaturi din experienta s-au doar din impulsul de moment?, eu unul unde nu-i de mine nu ma bag. mersi mult

Răspuns Câştigător
| Adolescentul a răspuns:

Salut eu am 21 de anii aproape si pot spune ca am trecut prin multestraight face si asta ma doare, e chiar greu sa simti cum e viata cu adevarat si nu auzita de catre altii. Dau sfaturi din propria experienta dar si din intuitie recunosc, incerc sa fac pe pers respectiva sa se simta ok si sa nu se inchida in sine.Nu strica daca ajuti sincer, am fost ajutat si la randul meu ajut.Bafta!

14 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ma bazez mult pe experienta, ca am pe ce, har domnului. Dar, evident ca sunt si intrebari care ma baga de tot in ceata si atunci, daca nu stiu, ma abtin. Sunt, de altfel, categorii unde nici nu intru vreodata. Tehnologie, de pilda. Sunt total antitehnica, deci, as spune tampenii.

| Bacemi a răspuns:

Eu am 19 ani dar pot sa spun ca m-am bagat si in chestii delicate cum ar fi cazuri de divort sau altceva. Asta pentru ca orice parere e importanta. Mereu mi-am cerut scuze ca ma implic pentru ca sunt altii mai avizati dar eu mereu incerc sa ajut pe oricine. Sunt multi care in loc de sfaturi dau vorbe rautacioase. Eu mereu voi incerca sa ajut cum pot. Cand vad ca nu e de mine nu ma implic dar cand stiu ca pot da un sfat bun mereu o fac.

| Bacemi a răspuns:

@minerva, mult adevar in vorbele tale. Tu faci referire la pusti de 14-16 ani dar eu am cunoscut,, pusti " de 10 ani care dadeau adevarate lectii de viata oricui, chiar si varstnicilor. Varsta nu e mereu un semn al intelepciunii.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Consideri că un copil de 14 ani nu poate da sfaturi din viaţă? Uite, te întreb: Ai prefera să primeşti un sfat de la un copil de 15 ani care are capul pe umeri, a citit unele lucruri, a văzut şi a trăit altele, sau de la un cocalar de 21 care crede că banii, femeile şi maşina "bengoasă" formează singurul scop al vieţii? Ideea este că fiecare dă sfaturi pe măsura lui.
Am cunoscut persoane de 14-16 ani care m-au impresionat atât prin modul lor de a înţelege lumea cât şi prin modul lor de a rezolva problemele... vârsta nu este o necesitate. În plus, intenţia contează.
Cel care întreabă e conştient de asta, şi va alege el ce vrea.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Acolo unde stiu, ori sunt patit, ori am prieteni care au patit-o, etc, raspund.

| JustMeFlory a răspuns:

Eu am 17 ani jumate si raspund unde stiu si stiu ca sfatul meu ajuta intr-un fel sau altul! Si eu sunt la fel, unde nu stiu sau nu am nicio treaba cu subiectul respectiv nu ma bag de ex la politicahappy

| georgiana a răspuns:

Unde stiu ma bag, unde nu prefer sa stau si sa ascult si invat mai multe.

| AldanaBlue a răspuns:

Nu cred ca as putea vorbi altfel decat pe baza experientei mele de viata, a personalitatii mele si a felului de a vedea viata...si a experientei pe care am acumulat-o lucrand cu oamenii si cu copiii. Multe sunt sfaturi, multe sunt opinii.
Prin unele chestii nu am trecut si nici nu doresc sa trec. E greu sa iti dai seama de gravitatea problemei din cele 2, 3 randuri scrise si sa dai un raspuns care sa acopere problema in intregime.
Am 27 de ani si cateva luni, dar cred ca viata m-a incercat destul de mult pana acum si cu siguranta ma va provoca in continuare.

| edoru a răspuns:

Cand cerem ajutorul in public, vom primi raspunsuri de la o audienta generala, nu de la specialisti ori, cel putin, sa nu asteptam raspunsuri doar de la specialisti. In final, cel ce intraba triaza raspunsurile si astfel, vorba lui Iosif Stalin, "nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile".

| Minty a răspuns:

Am 18 ani dar cred ca la 16-17 ani deja sti destule si poti da un sfat
pana acum nu am rasp numai unde stiam ca raspunsul meu va ajuta in vreun fel...

:*

| patriciaxd a răspuns:

Atata vreme cat raspunsul e inteligent, bun si folositor e super ok. un raspuns stupid poate fi la fel de bine si de la un membru de 18-20 de ani sau mai mult. varsta nu conteaza intodeauna.
personal ma enerveaza pustii de clasa a 5a care se cred superiori si inteligenti cand de fapt nu au pic de experienta. daca tu te refereai la aceasta categorie te aprob.
esentialu': la 14 ani cred ca exista si persoane inteligente.
(ps. eu am 17 ani dar am o sora vitrega de 14 care gandeste f matur pentru varsta ei)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am aproape cat bacemi si JustMeFlory la un loc, si de multe ori am citit multe raspunsuri pertinente de la pusti. Cred ca fiecare are dreptul la o opinie si fiecare utilizator care a primit raspunsuri la intrebarea pusa are obligatia sa discearna cat de bune sau aplicabile sunt sfaturile primite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine faci ca nu te bagi, multe din probleme sunt chiar reale si cei ce intreaba iau in considerare unele raspunsuri care de multe ori sunt asemanatoare cu prostiile copiate din Sandra Brawn(care nu prea a iesit din casa dar avea o calitate de a debita tot felul de tampenii).
Varsta postata de tine e prea generoasa, sunt copii de varste chiar mai mici, sunt varstele la care "copiii spun lucruri trasnite", dar si adevarate si in nici un caz testate pe pielea lor.Asta face ca cei ce posteaza sa nu se mai intoarca si cu o alta intrebare pentru ca in momentul in care pun in aplicare ce a debitat un copil se lovesc de realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce conteaza ca ai 14 ani si ca raspuzi la intrebari despre viata puse de cei peste 20 de ani... Daca am 14 ani ma pot lauda cu o oarecare experienta, dar nu, de pe pielea mea, ci am stat si am luat ceea ce a fost mai bun din pataniile altora. Cred ca TPU este un site pentru toti si ca nu conteaza varsta, caci pot da exemple de persoane(membrii TPU) care intrebau daca pot ramane insarcinate folosind degetele rolling eyes asa ca eu accept orice raspuns si de la o persoana de 10 ani care stie mai multe decat una de 20 asa ca sper si eu la randul meu ca sunt acceptata pe site ca un oricare membru, deoarece voi incerca sa fac ceea ce-mi sta in putinta sa ajut...
P.S.Limitati partea cu,, stupid" tongue