| raducu a întrebat:

O mare dilema in mintea mea. mai degraba in cautarea unei relatii.
De fiecare data cand dau de persoane noi de sex opus si, sa zicem ca imi place o persoana din tot grupul acela, facem cunostinta si... pac! iar nimeresc acelasi nume ca si al fostei/fostelor... majoritatea nimerindu'le cu acelasi nume sau avand al 2'lea prenume... nu inteleg de ce de fiecare data trag la fete cu numele "Alexandra"(stiu ca ii inutil ca spun asta; dadeam doar un exemplu). oricat as incerca sa "schimb" chestia asta, nu reusesc.
Totusi, spunand chestia asta, is curios care dintre voi a avut experienta de genul?

P. S.:Nu vreau sa primesc chestii in genul "poate asa ii sa fie" sau "poate asta ii destinul"... nu, dom'le! nu exista laughing noi ne facem destinul.

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

In primul rand ca nu-i deloc greu sa dai peste o persoana cu acelasi prenume, fiindca in toate timpurile a existat o moda in ceea ce priveste prenumele pe care parintii le aleg pentru odraslele lor. A fost o vrene cand multi baieti s-au numit Adrian sau Ionut iar fetele, Oana sau Mona.In ultima generatie de tineri multi baieti au primit numele de Andrei si Alexandru iar fetele Andreea sau Alexandra.Deci una dintre explicatii ar fi frecventa numelui.Pe de alta parte poate fi si predilectia ta pentru un anume prenume sau, daca se intampla ca si psihic, temperamental, fetele sa semene, atunci e vorba tot despre o preferinta personala pentru un anumit tip de fata.Asa cum unele fete pot prefera baieti indrazneti, chiar tupeisti iar altele baieti timizi si sensibili, aceeasi posibilitate exista si pentru baieti.Nu e nimic "paranormal" ci pur si simplu o manifestare a propriei tale personalitati si a capacitatii sale de interactionare cu ceilalti.Numai bine.

| Anca a răspuns:

Raducu, bucura-te laughing
Pt ca atunci cand te gandesti la fosta, poti sa ii pronunti numele, fara sa iti iei tigai in cap laughing

Mie o singura daca mi s-a intamplat sa aiba fostul acelasi nume cu alt fost ( de altfel ) laughing
Mi s-a parut o coincidenta data dracu, pentru ca numa ce ma despartisem de A, si dau tot de A.
Zici ca ma urmarea! laughing
Iar al doilea A, avea numele fostului si al doilea nume cu D, al altui fost laughing
Era 2 in 1 laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi aduce aminte, ca abia am scapat rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate fiecare isi face destinul daaaaaar eu chiar ma numesc alexandra ha h ha

| mihaela_4987 a răspuns:

Pai ii o chestie naspa ca iti aminteste de fosta, incearca sa cauti si tu fete cu alt numelaughing