| Emeraude a întrebat:

O nelamurire...nepotelul meu este in grija mea pentru 2 zile; la ora de religie a primit ca tema -primele 3 capitole din "Facerea" din Biblie-, dar in Biblie nu exista nicio asa-zisa... facere, ci mai degraba Geneza. Care sunt aceste trei capitole, si care e Facerea asta? : )) As fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta, altfel...mai cautam laughing.

have fun.

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Doamne sfinte, nu pot sa cred. Facerea e Geneza! Doar ca e data mai pe romaneste, fiindca taranii, care mergeau in trecut la liturghie sau citeau biblia, nu le prea aveau cu neologismele.

9 răspunsuri:
| Emeraude explică:

Multumesc, imi dadeam seama oricum, dar de ce trebuie sa vina la catedra toti inaptii care nu stiu nici macar ca in Biblie nu este scrisa Facerea ci Geneza?! Multumim.

| afrodita17 a răspuns:

Facerea... facerea eu zic ca se refera la facerea lumii. ceea ce e la inceputul bibliei...''dumnezeu a creat cerul si pamantul...''

| paul0013 a răspuns:

Geneza=facerea apoi mai sunt
# Ieşirea / Exod
# Levitic

| mada12 a răspuns:

Nu stiu...scrie cele 3 capitole ale Genezei.si daca nu este bine nepotelul tau sa ii zica invatatoarei ca nu a gasit numai Geneza.
Bafta

| dya_4589 a răspuns:

Geneza = Facerea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facerea este o parte a Genezei, la inceput s-au facut cerurile si pamantul, facerea este punctul culminant, facerea omului si daca tot suntem aici, cine erau ceilalti?
- Geneza 1:26 Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra; el sa stapaneasca peste pestii marii, peste pasarile cerului, peste vite, peste tot pamantul si peste toate taratoarele care se misca pe pamant.", care NOI,

Geneza 3:22 Domnul Dumnezeu a zis: "Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand binele si raul. Sa-l impiedicam, deci, acum ca nu cumva sa-si intinda mana, sa ia si din pomul vietii, sa manance din el si sa traiasca in veci."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Geneza (facerea ) mai este numita si "intaia carte a lui Moise". Ar fi bine daca i-ar folosi la ora si aceasta informatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga. geneza este facerea.se refera la crearea lumii vazute si nevazute.si a omului.si a naturii si hotararea zilei de hodina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Emptyness, nu este nici o eroare, geneza este forma literara facerea este forma empirica, populara, orala, daca am gresit sa ma corecteze cineva, nu-i gresit nici asa nici asa (de altfel am vazut ca sunt dispute pentru traducerea textului, este foarte vechi si interpretarile exista).