| anonim_4396 a întrebat:

O persoană care fumează ocazional se poate numi fumătoare?
Știu că am mai pus o întrebare de genul, dar acolo întrebam dacă e
dependență.
Eu fumez ocazional.
Chiar dacă e doar poftă de moment ci nu dependență, se poate afirma că-s fumătoare?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Ești fumătoare.
Chiar dacă nu fumezi 2 pachete pe zi, tot fumătoare ești.
Nefumător e doar cel care nu-și aprinde nici o țigară. La nici un interval de timp. Adică nu fumează deloc.
Restul sunt fumători. mai "înrăiți" sau mai "relaxați". Dar tot fumători sunt.
Ce vrei tu să subliniezi, e că nu ești dependentă. Cu toate că și asta e cu semnul întrebării. Dar tu ești singura care știe adevărul.
Dacă nu simți niciodată nevoia să fumezi (indiferent de motivație) și n-ai nici o apăsare și nici o dorință, dacă nu fumezi 2 luni, de exemplu, probabil nu ești dependentă.
Dar dacă fumezi permanent (la intervalele pe care le-ai spus/le-ai stabilit tu) folosind tot felul de motive aiurea (așa vreau eu, de plictiseală, în joacă, doar mă prostesc, etc.) e clar că ești dependentă, chiar dacă nu vei accepta adevărul, și nu vei recunoaște sub nici o formă.
Fă un test.
Nu fuma 2 luni de zile.
Și dacă în perioada asta gândul tău nu se va duce aproape permanent spre țigări, atunci nu ești dependentă, Altfel...

17 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Da, ești fumatoare.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, o persoana care fumeaza zilnic sau ocazional, poate fii numita "fumatoare".
Nefumatoare este aceea care nu fumeaza deloc.

| Mosotti a răspuns:

Pai esti fumatoare din moment ce fumezi cel putin odata.

| Emma30555 a răspuns:

Poți sa consideri ca ești fumătoare ocazional. Fumători cu adevărat cred ca sunt cei care își cumpără țigări și fumează des. Dacă fumezi odată o țigară la o luna nu prea intri în categoria asta.

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

De 2-3 ori pe săptămână sau o dată la o săptămână mai exact.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai odata ce deja a inceput ''ocazional'', fumatul la e va deveni cel mai probabil regulat. Asa zicema si eu, ce naiba

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fumezi multe țigări atunci când o faci? Cat timp fumezi doar dintr un pachet? Tragi în piept sau doar pufai cum se mai spune? Probabil ca te poți numi fumătoare dar eu care sunt fumătoare deși nu fumez mult pe zi în comparație cu alții, dar permanent îmi cumpăr țigări consider ca e doar o joaca. Am o prietena care fumează chiar mai mult ca mine când suntem împreună sau la vreo ieșire pe undeva, sau la munca, dar când e acasă cu familia părinți, frați nu fumează deloc, și ea se poate abține chiar și o săptămână doua dacă e cazul dar este fumătoare chiar inraita, în alt anturaj

| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pot sta și o săptămână fără să fumez.
Paradox: eu fumez atunci când sunt relaxată si calmă, nu la nervi sau tristețe ca alții.
Fumez când sunt singură sau în compania celei mai bune prietene deoarece nu-mi place să mă expun, sunt introvertită.
În zilele în care fumez fumez și 7 țigări pe zi, de poftă, iar a doua zi poate să nu simt poftă deloc.
Da, trag în piept, cu poftă.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prietena mea de care am zis fumează pentru anturaj, ii place atmosfera. Eu dacă fumez fac asta indiferent de situație. Probabil ție îți place să o faci ca poate e o distracție, vrei sa faci ceva mai ieșit din comun și poate pentru tine este o ocazie în felul asta.

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești fumătoare.
Chiar dacă nu fumezi 2 pachete pe zi, tot fumătoare ești.
Nefumător e doar cel care nu-și aprinde nici o țigară. La nici un interval de timp. Adică nu fumează deloc.
Restul sunt fumători. mai "înrăiți" sau mai "relaxați". Dar tot fumători sunt.
Ce vrei tu să subliniezi, e că nu ești dependentă. Cu toate că și asta e cu semnul întrebării. Dar tu ești singura care știe adevărul.
Dacă nu simți niciodată nevoia să fumezi (indiferent de motivație) și n-ai nici o apăsare și nici o dorință, dacă nu fumezi 2 luni, de exemplu, probabil nu ești dependentă.
Dar dacă fumezi permanent (la intervalele pe care le-ai spus/le-ai stabilit tu) folosind tot felul de motive aiurea (așa vreau eu, de plictiseală, în joacă, doar mă prostesc, etc.) e clar că ești dependentă, chiar dacă nu vei accepta adevărul, și nu vei recunoaște sub nici o formă.
Fă un test.
Nu fuma 2 luni de zile.
Și dacă în perioada asta gândul tău nu se va duce aproape permanent spre țigări, atunci nu ești dependentă, Altfel...

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, se pune ca fumător. Indiferent ca e la ocazii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Conform dex, fumator=persoana care fumeaza. Tu fumezi, chiar daca ocazional. Esti fumatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dacă mănânci ocazional carne ești carnivora sau 100% ierbivora?
Dacă mănânci ocazional carne, nu înseamnă că ești dependent, dar înseamnă că nu ești neaparat 100% ierbivor...
Chiar dacă fumezi o singură țigară la zi, și tot ești fumătoare, dependentă nu, dar fumătoare da! Iar riscul de a dezvolta o dependentă e destul de mare!
Eu probabil nu ar trebui să-ți răspund acestei întrebări, din moment ce nu am fumat niciodată, de fapt am fumat doar 4 țigări în 29 de ani de existență, toate odată, la nervi încercând să înțeleg de ce tatăl meu a dezvoltat o dependentă severă (destul de severă) de aceste " droguri"...

| Jessica1235 a răspuns:

Nu cred ca poți spune ca ești fumător dacă fumezi de câteva ori pe an, fumător ești dacă fumezi zilnic, asta e părerea mea.

| Cehoslovacia a răspuns:

Din momentul in care ai tras primul fum intri in categoria fumatorilor, desigur ca exista si subcategorii : fumatori ocazional sau inraiti.
da esti

| SimonaBubu a răspuns:

Da, ești fumătoare dar nu ești înraita adică dependenta de ele.

| Dariaa90 a răspuns:

Clar, faci parte din categoria fumători ocazionali/sociali

| Vcorezici a răspuns:

Va recomand cartea in sfarsit nefumator Allen Car. Fumatul chiar ocazional e foarte periculos, poate fi o poarta de intrare pentru un viitor fumator inrait!