| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre persoanele care fumează ocazional?
Eu, de exemplu, fumez rar, de vreo două, maxim trei ori pe săptămână.
Fumez 2 sau 3 țigări în ziua aceea.
Nu pot spune că-s dependentă, căci nu mă încearcă acea stare specifică fumătorilor dependenți.
Pot sta și o săptămână fără să fumez fără să simt nevoia de a o face.
Fumez când sunt singură, seara, pe stradă (dacă nu e nimeni) când vin din oraș sau cu cea mai bună prietenă.
Nu mă simt confortabil să fumez de față cu familia sau în public, ziua.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Daca nu simți nevoia sa fumezi, renunță complet cat o poți face fara efort.
Asta ar fi staful meu.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Și eu cu dulciurile de 2, 3 ori pe săptămână, acum și dacă nu am avea nici un viciu ce rost ar avea viata, anul trecut am tras dintr-un trabuc cubanez mi sa tăiat respirația, a fost și ultima oara

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

De ce trebuie să avem o părere despre orice? laughing Poți fuma și 3 pachete pe zi, nu e treaba noastră să te judecăm, lol.

| Emma30555 a răspuns:

Este în regula, ce părere poate acea cineva când sunt atâția fumători în ziua de azi, și de ce ar trebui sa aibă cineva o părere? Fumatul nu mai este de mult ceva ieșit din comun pentru o femeie, poate acum 40 de ani era ceva mai atipic, în prezent chiar nu mai este. Nu este un viciu de încurajat fiindcă nu este ceva sănătos dar fiecare face ce dorește, în general fiecare are un viciu sau o placere mai nesănătoasă fie ca fumam, bem prea multa cafea, bem alcool ocazional, mancam prea multe dulciuri sau sau sucuri sau poate stam prea mult pe telefon, sau poate ne stresam inutil, dar asta înseamnă să fii om și nu robot după părerea mea. Important e sa avem totuși un echilibru în toate

| Lukasssz a răspuns:

Nici o părere

| 1997onur a răspuns:

Treba lor viața lor decizia lor nu-i judeca cu nimic dacă ei au ales cu buna lor voința și conștiința asta însemna ca asta își doresc cu adevărat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Treaba lor, plămânii lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu fumez ocazional(mai rar decat tine).
N-am nicio parere.

| Anuket a răspuns:

Bine dacă nu duci lipsă de bani. Nu sunt de acord cu cei ce nu au bani, se plâng de asta, dar tot își cumpără țigări.
Știam că în colectiv e mai probabil să fumezi. Te cheamă colega la o țigară, nu stai să te uiți la cum trage ea.
Nu înțeleg cum să ai nevoia când ești singură. Probabil simți nevoia de a ocupa timpul într-un fel, bănuiesc.

| anonim_4396 explică (pentru Anuket):

Mi-e rușine să mă expun fumând în fața altora.
În al doilea rând nu sunt dependentă.
Uneori mi-e și scârbă când îmi aduc aminte de țigări.
Când sunt singură și mai ales seara fumez.
Familia știe că mai trag din când în când.
Mama e dependentă dar eu nu fumez la aceași masă cu ea.

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Ești ok acum. Sunt indiferentă. Dacă m-ar liniști cred că aș folosi și eu, dar am impresia că ar fi un efect placebo iar așa ajung la dependență. E un pas mic până la exagerare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sfatul meu este să te lași de tot. Dar în același timp te admir că nu ai ajuns dependenta de fumat. Bravo!

| 19flo79 a răspuns:

Ca experienta: nu trebuie sa te loveasca un TIR ca sa stii ca nu e bine...
La fel este si fumatul!
Inhalarea unui fum, plin de toxine, cu un gust oribil, este evident ca nu este buna!
Nu exista una, doua sau zece tigari, esti fie fumator fie nefumator.

De ce zici ca nu te simti confortabil sa fumezi cu familia sau in public? Iti spun eu: sa te otravesti sistematic si de buna voie, este ceva dezgustator!

Elibereaza-te chiar azi! happy

(a sunat ca sfaturile de la "frati"? laughing )

PS: eu fumez de multi ani si cand am realizat in ce capcana am cazut... a fost tarziu, nu am mai putut scapa de drog. Spun ca tutunul e cea mai perfida capcana creata de om impreuna cu natura...

Deci: fi tu stapan pe viata ta!

| anonim_4396 explică (pentru 19flo79):

Ți-am zis, alternez: când am poftă să trag un fum, când sunt dezgustată de țigări.
Acum, de exemplu, simt nevoia să fumez dar nu mai am țigări în casă.
O să-mi cumpăr azi câteva. big grin
Da. Nu mă simt confortabil să fumez în fața mai multor persoane, ci doar singură sau de față cu o singură persoană.

| alexandradlr a răspuns:

Nici o părere mi s-a mai întâmplat și mie laughing

| Emma24dsxd a răspuns:

Eu fumez 3 sau 4 tigari pe zi, atat simt eu nevoia, am fumat si un pachet la zi dar simt ca e mult pentru mine.Am observat ca atunci cand ma cert cu cineva si vreau sa ma calmez si nu am, fac ce fac pana fac rost, dupa usor usor imi trece.Da, daca ies cu o prietena si fumeaza simt si eu nevoia, la mine acum un pachet ma tine si aproape o saptamana

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns:

Nu vrei sa stii