NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

O veste bună: http://youtu.be/gReIPXYKLlU
În câţi ani credeţi că majoritatea clădirilor publice din România vor fi echipate cu energie regenerabilă?

64 răspunsuri:
| LePotato a răspuns:

NOname
| NOname explică (pentru LePotato):

Rezonabil.

| LePotato a răspuns (pentru NOname):

Tu ce zici?

| halogen001 a răspuns:

Nu pot estima timpul necesar echiparii cladirilor cu energie regenerabila, dar cred ca in 30 ani sau mai mult se va realiza ceva in privinta asta happy

NOname
| NOname explică (pentru LePotato):

Nu ştiu, depinde şi de situaţia economică, politică din ţară... Dar sper că măcar în câteva zeci de ani problema va fi soluţionată.

| Kettolix a răspuns:

Cred ca in 30-35 de ani happy Poate si 20 nu stiu exact happy

| L1feDRAIN a răspuns:

| AndreiSadMan a răspuns:

Oricum peste 10 ani cat tineret o sa mai fim aici mai ales cati o sa plecam cu saracia asta probabil mai nimic

| e1xtz a răspuns (pentru halogen001):

Probabil tu si NOname sunteti nascuti in preajma anilor 90' si nu aveti imaginea progresului tarii noastre in ultimii 35-40 de ani.

Cum de la marea ''Revolutie'' au trecut 25 de ani si Romania in multe rapoarte si statistici stam mai jos in clasament in comparatie cu multe tari considerate bananiere(Burkina Faso, Madagascar, etc), sa vorbesti despre ecologie si eneregie regenerabila in tara noastra, unde 52% din populatia rurala are WC-ul in curte, nu mai vorbim de dus...este ca si cum ai duce pe vremea lui Galileo Galilei internet, o tableta si un led tv, te-ar arde pe rug instant crezandu-se ca a venit satana.

| cristiorigins a răspuns:

Ar fi posibil în 10-15 ani dar nu cu hoți de acum

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns:

Generatia mea NU mai apuca asemenea minunatii...
Avand in vedere,, progresul'' cu care se intainteza, faptul ca o scoala se face si in 5 -6 ani extimez un 30 ani.
Macar nepotiii, nepotilor celor care au acum 15 -15 sa apuce asa ceva

| TortQuemado a răspuns:

Energia așa zisă verde nu e sustenabilă, și nici nu va fi prea curând. Nu în forma actuală.

| leualb a răspuns:

Cel puțin 25 de ani...

| Ciumpi35 a răspuns:

Visati prea mult

| AdrenalinTm a răspuns:

Atata timp cat o sa fie petrol si oameni lacomi nu o sa existe energie "regenarabila' companiile petroliere si famaciile sunt cele mai NSITITE companii, energia regenerabila e DEMULT descoperita https://www.youtube.com/watch?v=4aFdehg1aYU
antigravitatia e demult descoperita, OZN.e de fapt mana omului, daaca ai avea aceste tehnologi si altele te ar face mai puternic SI EI TE VOR SLAB(

| ALGator a răspuns:

Imediat ce va fi o dorinta adevarata a populatiei, atit de puternica incit guvernantii sa distinga fara efort presiunea acesteia. Lucrul se naste din dorinta.
Deci termen, ceva intre 2045 si niciodata, in functie de diversele capricii.
P.S. Nu stiu cu ce sens folosesti termenul energie regenerabila. Energia nu se pierde, dar se "rataceste". O parte din ea poate fi impiedicata sa o ia din loc si pusa sa mai efectueze si alte lucruri.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

A... pardon, FOTOVOLTAICE!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu mai apucam noi.

| OldSoul a răspuns:

In aproximativ 50 de ani.

| 151220 a răspuns:

Poate dupa 50 de ani de la echiparea celorlalte state...

| dragosbogdan001 a răspuns:

La anul'... si la multi ani.

| Fallen1Angel a răspuns:

| CatalinVladau a răspuns:

Dacă Iohhannis va continua bine poate in următorii ani.

| AceAlchemist a răspuns:

Fara numar, fara numar laughing) O sa dureze destul de mult, probabil atat de mult incat atunci cand o sa se intample acest lucru o sa ne intrebam cum functioneaza de fapt laughing Dar, macar o sa fim niste batrani care vor sti sa se uite in istoria unui browser laughing

| CherryBlossom26 a răspuns:

10-15 ani presupun

NOname
| NOname explică (pentru AceAlchemist):

Indeed. laughing

| IonuţR1995 a răspuns:

Avem de asteptat pe putin 50 de ani. laughing

| Alexandru_Nacu_1998 a răspuns:

Intrebarea e destul de buna! Dar noi nu ne comparam cu alte state dezvoltate peste noapte... Rominia nici macar nu are autostrazi functionabile in mare parte deci cam peste 50 de ani cred ca aproximativ toata rominia va profita de panourile fotovoltaice freee,