| Meme10Meme a întrebat:

Oare cat timp va mai rezista regimul din Coreea de Nord? Eu cred ca asa va ramane pe veci.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cand o sa intrati voi in Schengen? Lasati voi pe alti, cand se vor intoarce aia 6 milioane in România? Cand naiba se va vedea o schimbare in societatea românească? Tineri nascuti in 2000 ce fac acum?

| Meme10Meme explică (pentru RAY):

Ce vrei sa zici? Nu am inteles.

| Mosotti a răspuns:

Va ramane asa mereu atat timp cat au bomba nucleara si atat timp ca le tine trena China.
China are interes sa-i protejeze ca vor sa aiba zona tampon in fata SUA, sa nu vina sa puna arme la granitele lor cumva.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu stiu de ce pui parantezele alea fiindca nu e deloc amuzant ceea ce spui. Și în al doilea rând Coreea de nord va rezista pana cand se va plictisi China s-o dadaceasca, ca fara China maine s-ar prabusi.

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

Coreea de Nord are armament nuclear, nu o sa fie dat jos regimul prea curand

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Meme10Meme):

Nu are nicio legatura armamentul nuclear cu ce am zis eu. Tu inca te crezi in anii 50 cand armamentul nuclear chiar insemna ceva. De atunci si pana acum au trecut vreo 70 de ani, timp in care razboiul s-a modernizat. Cand va pica Coreea de nord va pica din interior. Sau pur si simplu rupe toata lumea legaturi comerciale cu ea și astepti să moara de foame intreaga țară.
E atat de simplu sa faci o țară să se prabuseasca fara sa o ataci direct...

| Meme10Meme explică (pentru CostinAlamariu):

Da,dar prin razboi nu va putea fi distrus regimul[de fapt se poate dar nu vor americanii sa riste]. Si da, Coreea de Nord poate sa fie bagata in foame dar nu ar avea China motiv sa ii faca asa ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu va pica din interior, ca lumea e destul de indoctrinata sa nu vrea asta.
Oricum eu nu prea au legaturi comerciale cu lumea, ci doar cu China, iar china va fi mereu cu ei, ca e interesul lor, asa ca aia e.
Dar si asa cam mor de foame, asa ca...
Deci nu e deloc simplu.

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Atat timp cat China are nev de o zona tampon in calea SUA, niciodata nu se va plictisi sa dadaceasca pe ailalti, asta e.
Si nici asa nu s-ar prabusi ca are bomba nucleara.
Si mancare ar fi si ei in stare sa-si faca la ei daca ar vrea cred.

| Meme10Meme explică (pentru Mosotti):

Au teren arabil, aia nu au ce manca din cauza faptului ca Kim vrea sa investeasca foarte multi bani in armata. Daca nu ar fi o revolutie [ma indoiesc, propaganda are succes] sau o lovitura de stat[unde ar veni cel mai probabil tot un dictator.] nu se poate da joos regimul.

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Pai da, nu va pica regimul prea curand.

| Nirvanaaa a răspuns:

Ei nu au văzut altceva și cred ca așa e normal. Deci nu se știe când se va schimba ceva, dar cert e ca nu prea curând.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

70-80 de ani.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Deci o sa prinda secolul viitor=]]]]]]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Termen nedefinit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În momentul de fata pare imposibil sa se termine. Sa înceapă vreo tara un război cu un președinte nebun ca al lor e mult prea riscant. Cred ca realizezi și tu ce înseamnă să apese ăla pe buton și să moară milioane de oameni Japonia, SUA, Coreea de Sud, China si multe alte nenorociri, prin urmare nu e rentabila eliberarea Coreei de Nord din afară. Sa se răscoale oamenii ca la noi chiar pare imposibil, la cât de spălați pe creier sunt, deci concluzia e că nu pare posibil să scape oamenii ăia de aceste chinuri prea curând. Singurul motiv pentru care cred că se va termina această tiranie e că "orice început are și un sfârșit" si " nimic nu e vesnic".

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

In China nu are de ce sa arunce cu bomba, si in SUA nu are cum. Si nici nu cred ca vor asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Dacă noi nu ii presam nu vor face asta. Dacă îi provocam cred ca vor apăsa pe buton. Kim Jong Un știe că toți vor să îl omoare și că toți vor să îi elibereze pe oameni. Faptul ca sunt atât de înarmați împiedică celelalte țări să îi atace, deoarece ar începe un război un mondial, ceea ce nu are rost sa faci pentru un nebun.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Nimeni nu vrea sa elibereze pe nimeni, sunt bazaconii. Americanii nu vor sa salveze coreenii, vor sa scape de puterea nucleara pe care o are Kim. Nu sunt mare fan pentru America dar nu pot sa tin cu comunistii si cu rusii.