| SimplyBlue a întrebat:

Oare cum se va termina războiul din Ucraina?
Credeți că China intervine în sprijinul Rusiei?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Ce se stie cu siguranta, este ca acest razboi se va termina cu o reasezare a lumii din punct de vedere economic si militar, prin excluderea Rusiei din randurile marilor puteri militare pentru zeci de ani, un dezastru militar si economic asadar, pentru aceasta tara.
China nu are cum sa intervina manu militari pentru Rusia, din mai multe motive: militar-tehnologic, China este inca si mai slaba decat Rusia, avand armament rusesc, iar cel realizat de industria proprie fiind copiat, si in mod sigur, nu pot risca o confruntare economica sau militara cu Statele Unite, fapt care ar duce China inapoi in Evul Mediu.
Cel mult, China cred ca va incerca sa marseze pe problema Taiwanului, si sa ocupe economic, locul lasat liber de Rusia pe anumite piete, pentru ca fie si numai zvonul, ca ar ajuta in vreun fel Rusia, ar duce la pierderi de sute de miliarde.
Daca ai dubii ca China este ca si Rusia, un colos cu picioare de lut, te poti uita saptamanal la bursa din Hong Kong si vezi cum reactioneaza... E interesant de vazut in viitor, cum se va solutiona problema Taiwanului, insula aflata sub garantiile de securitate ale SUA, si daca China va risca o escaladare a situatiei de acolo, cu mult mai grava fata de ce se intampla acum in Europa...

3 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

În cea mai bună variantă învinge Ucraina.

| LordCristobal a răspuns:

Încă nu îți poți da seama de pe acum deoarece Ucraina încă rezista bine.
Dar China nu cred că o să ajute Rusia deoarece o să fie izolată pe plan extern și îți dai seama că nu o să își mai poate vinde marfa pentru că chinezii își vând marfa in Europa și America de Nord.

| scp3008 a răspuns:

In momentul actual nimeni nu poate prezice ce se va intampla, sunt prea multe variabile la mijloc. China nu o sa intervina fizic sa trimita trupe, asta e destul de clar, dar sa faca contracte cu Rusia este o posibilitate