| Joker3134 a întrebat:

Oare numai la noi in Romania ce ceva normal violența în familie?

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Violenta in familie exista peste tot, insa in alte parti(nu peste tot) se i-au masuri pentru a o combate.
Nu stiu ce sa zic despre normalitate.Cred ca depinde cum privesti problema...
Eu nu consider ca violenta e normala(cum considera majoritatea adolescentilor de altfel), insa nici nu am avut parte de violenta fizica.Violenta verbala de cateva ori, din partea tatalui, dar desi l-am iertat(intr-un fel) mereu voi tine minte.

Ce face Romania plina de cazuri ale violentei in familie?
Asta nu as putea spune...Cred ca e o combinatie de factori.
Desi ar fi usor sa dam vina pe ceva(biserica, in unele cazuri, cum au fost crescuti parintii, mentalitatea ca copiii trebuie sa faca ce spun adultii, caci ei mereu stiu mai bine sau ca cei tineri nu poseda destula inteligenta-ceea ce e total fals, dar pare ca unii chiar o cred) sunt atatea motive ca nu putem generaliza.

Dar, cum am zis sus, inainte sa ma abat un pic de la intrebare, violenta exista in multe familii din toata lumea.
Pare insa ca cu cat o tara e mai civilizata si familiile sunt mai civilizate in privinta rezolvarii conflictelor si a altor probleme.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| alina2k18 a răspuns:

Nu, si la musulmani si la latini e bataia rupta din raiwinking
In Coran sunt si sfatuiti sa isi bata nevasta mai ''light'' daca nu e cumintewinking si trebuie intoarsa pe calea cea dreapta laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru alina2k18):

Foarte bine că știiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai uitat de incest