| Meme10Meme a întrebat:

Oare vor fi anticipate in Romania de peste Prut[adica R. Moldova]?

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ni se rupe nouă de ei (cum dealfel și lor.)

| Meme10Meme explică (pentru sierra1):

Cu o astfel de atitudine nici nu ma mir de ce am ajuns asa... Mai avem noi pretentii economice si teritoriale[ma refer la teritorii care ni se cuvin noua] cand nici nu mai incercam sa ne facem dreptate? Inteleg ca am fi rau loviti economic daca am face unirea cu Basarabia, si nu zic sa se faca unirea acum, ci in timp[sa ne refacem economic]. Dar in timpul in care refacem economia tarii va trebui sa le aratam romanilor de peste Prut adevarul. Se vede clar ca din ce in ce mai multi romani din Basarabia vor unirea, dovada fiind alegerea lui Sandu.

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Li se rupe de noi. Vor buletine de românica doar s-o roiască in occident fără vize

| Meme10Meme explică (pentru sierra1):

Fix de aceasta atitudine vorbeam. Ei nu vor unirea dotata faptului ca au fost rusificati si inca sunt. Daca Romania ar incerca sa le arate adevarul am reusi sa ii trezim. Ce fel de roman esti daca ai o astfel de atitudine? Si sunt constient ca trebuie sa negociem bine cu Rusia ca sa fim lasati sa efectuam unirea.

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Meme):

"Fix de aceasta atitudine vorbeam"

ceee? ori ești moldo-rus ori nu pricepi o iotă! Alora li se rupe de românica!

| Meme10Meme explică (pentru sierra1):

Nu stiu de unde reiese ca sunt romano-rus dar in fine. Normal ca li se rupe de aceasta tara cand avem conducatori imbecili care nu fac nicin efort in a arata fratilor nostri adevarul. Si nu stiam ca sunt rusofil daca tin cu unirea=]]]]]

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Ok, tu să fii sănătos!

| AC4S4 a răspuns:

Nu stiu cum functioneaza procedura in Moldova, dar stiu ca aproape se implinesc 3 luni cu un guvern interimar.
Cred ca vor fi anticipate, daca exista o majoritate parlamentara se vota deja un guvern. Si mai conteaza si faptul ca Maia Sandu se foloseste de orice pentru a avea alegeri anticipate.

| Meme10Meme explică (pentru AC4S4):

Da, ea nu are majoritate in parlament si stie ca ar castiga alegerile in fata rusofililor.

| goguPatent a răspuns:

Cred ca ai scris gresit. Vroiai sa zici Rusia de peste Prut

| Meme10Meme explică (pentru goguPatent):

=]]] Nu zici rau, este o colonie ruseasca. Dar vad ca au inceput sa se trezeasca fratii nostri.

| goguPatent a răspuns (pentru Meme10Meme):

Se trezesc din interes. Un pasaport, un loc de munca. Nu ii pasa nimanui de istorie. Nimanui.

| Meme10Meme explică (pentru goguPatent):

Asta este din cauza propagandei rusesti.