| anonim_4396 a întrebat:

De ce Romania si Moldova nu s-au unit pana acum? O sa o faca in viitor oare?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aici este treabă de politic!
Pa, pa.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Intrebare de pus la marile puteri mondiale. Nu esti de capul tau pe planeta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e cazul.
Pe noi ne saraceste mai rau.
Iar pe moldoveni oricum ii doare in kuur de noi.

| DaniAdrian a răspuns:

Din cauza intereselor personale ale unor parlamenteri si conducatori, sunt prea multi bani in joc, prea multe resurse, paduri, pamant etc, si nici nu se vor mai uni vreodata.

| WWB a răspuns:

Pentru ca basarabenilor (care deja sunt 3/4 rusi, prin casatoriile mixte), le convine rolul de vitel care suge de la doua vaci. Primesc de la noi ajutoare, fonduri nerambursabile, energie si gaz gratuit, etc. Pensiile, alocatiile, tratamente la bai, toate le primesc de la noi, pentru ca primind cetatenia romana, si-au transferat dosarele aici.
Primesc si de la rusi tot ce pot scoate.

| WWB a răspuns (pentru WWB):

Lui @NuGaseamNumeLiber: esti basarabean? De asta nu-ti convine adevarul?

| anonim_4396 explică (pentru WWB):

E o singura vaca. Cea de la rusi e de fapt un bou de la care sug descendentii rusofoni ar caror stra/bunici au fost adusi prin '40 cu camioanele si pusi in functii de sugative prin sate si orase.

| WWB a răspuns (pentru anonim_4396):

Indiferent cum vrei sa le numesti, basarabenii au beneficii din ambele parti.