| anonim_4396 a întrebat:

Obişnuiți să beți ceaiuri şi dacă da de care şi pe care le recomandați (nu vă limitați doar la cele din comerț)?
App., ceaiurile sunt folosite în diferite scopuri.Deci precizați dacă îl folosiți pentru o anumită afecțiune sau doar din plăcerea de a-l bea.

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Da, imi plac ceaiurile! Le beau dimineata, uneori si peste zi si seara! Le folosesc in loc de apa! Sunatoarea, semintele de marar, ceiaul alb si verde, combinatiile de fructe sau plante, musetelul, teiul, macesele etc. Uneori imi cumpar pe afectiuni: fluidizarea sangelui, detoxifiere, ficat, rinichi etc. insa beau fiecare fel numai o data pe sapt., deci zilnic alt ceai happy Numai bine!

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am baut o data ceai negru recomand

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Şi mie îmi place, ceai negru indian mai exact, dar nu recomand.Are cofeină, ăla îl beau aşa cine ştie când pe post de cafea.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Am avut un client evreu si mi-a dat ceai plus ceva special ceva dulce nu stiu

| M?d?0611 a răspuns:

Nu imi place sa mananc si beau ceai in speranta ca o sa repare cat de cat ce stric cu nemancatul, doar ca n-am rabdare sa imi fac ceai, cel la plic cica n-ar fi bun. confused Beau de paducel, pentru creier, lavanda, ca e antibacterian si antifungic, musetel din acelasi motiv, tei pentru nechef de lume, a, si cel de lavanda merge pentru asta, e sedativ. Am vrut sa beau ceai verde, dar sunt destul de slaba. Am chichite ca de la infometare imi stric creierul si imi imbolnavesc corpul slabindu-mi sistemul imunitar. Am vazut mai devreme ca cel de sunatoare ar fi bactericid.

| anonim_4396 explică (pentru M?d?0611):

Da.Clar ți-l îmbolnăveşti.Ai şi tu grijă de tine.

| RAY a răspuns (pentru M?d?0611):

Tu chiar crezi ca un ceai poate avea asemenea efecte? te intreb ca om rational, sceptic

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://www.umm.edu/health/medical/altmed/herb/green-tea
aici se vede studii pe mai mult boli, bun de citit

| M?d?0611 a răspuns (pentru RAY):

Ce efecte?

| RAY a răspuns (pentru M?d?0611):

Gen sa slabesti

| M?d?0611 a răspuns (pentru RAY):

Dap, inducandu-ti senzatia de satietate, asa cum oricat suc as bea, nu imi potolesc setea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am baut ceai de tei si m-a ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De menta.Doar de placere.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Camomilla, seara. de placere

| 393Dan a răspuns:

Da beau ceai des. De obicei ce am prin casa. Insa preferatele mele-s Tess sumer time si ceai din matase de porumb (pe acesta il bausem mult cand eram mai mic si aveam ceva porbleme cu intestinele, la inceput nu-mi placea de loc mai ales ca trebuia sa-l beau fara zahar, dar acum imi fac unul cateodata si beau de placere).
Drept ca inainte imi placeau foarte mult ceaiurile negre, in special de ceylon, cred ca-m evoluat. Acum pe cele negre le beau cu lapte sau frisca x] De maces beau des. Ceai din mere padurete la fel e foarte bun si recomand.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Preferatele mele sunt ceaiul rosu si cel de mere cu scortisoara (e foarte bun la gust, il iau de la Kaufland, Vedda se numeste si arata asa: https://www.vedda.ro/ceai-de-mar-scortisoara-i ). Din cate am citit, ceaiul rosu e foarte bun. http://www.ceaiul.ro/rooibos-beneficiile-ceaiului-rosu/
Alte ceaiuri pe care le prefer: afine (tot de la Vedda pentru ca fructele sunt intregi, deci vad ce beau), musetel, tei, menta, iasomie.

| leapșa a răspuns:

Beau ceai negru in loc de cafea. Cam o data sau de doua ori pe luna.