NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Observ, că cei mai mulţi dintre noi nu am dori să fim ca toţi ceilalţi, nici dacă am putea. Ţinem la individualitatea şi libertatea noastră. Până şi cei mai înrăiţi rasişti sau homofobi răspund la o întrebare de genul http://www.tpu.ro/......ntiaza-de/ cu "nu", oricât ar părea de ironic. De ce atunci unii dintre noi, direct sau indirect, încearcă să impună celorlalţi să se schimbe, să fie ceea ce nu sunt, până şi atunci când vine vorba de ceva personal şi inofensiv, cum ar fi rasa, naţionalitatea, sexul, identitatea sau orientarea sexuală? E tot din aceeaşi ipocrizie pentru care torturăm, ucidem şi mâncăm, deşi nu ne-ar plăcea să fim torturaţi, ucişi şi mâncaţi? E tot din aceeaşi lipsă de conştientizare şi empatie? E tot din aceeaşi ignoranţă?
Te consideri îndreptăţit să impui cuiva cum, cine sau ce să fie, chiar dacă prin felul său de a fi nu face rău nimănui?

174 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu mereu m-am temut sa iau o decizie pentru cineva. Sa incerc sa schimb o persoana. O decizie. De ce? Pai nici eu nu stiu cum e corect. Abia pot sa iau decizii pentru mine.
Cred ca liberul arbitru e mai important.

| OldSoul a răspuns:

Nu ii poti impune unei persoane, cum sa fie, ce sa faca, dar in schimb ii poti da sfaturi.
E cea mai mare sa prostie sa te schimbi doar pentru ca asa ai fost sfatuit, sau pentru a incerca sa pari ceea ce nu esti, sau pentru a avea succes in dragoste, dar e foarte bine sa te schimbi atunci cand primesti sfaturi si constientizezi ca acea schimbare iti prinde bine si te va ajuta pe viitor.
Deci daca eu o sfatuiesc pe o persoana sa fie intr-un anume fel, nu o oblig, e alegerea ei, ce si cum este, dar daca isi da seama ca i-ar fi mai bine daca ar urma sfatul, da, atunci schimbarea e bine venita.
In concluzie, spun da schimbariilor care sunt spre binele tau ca persoana, schimbarilor care te fac sa progresezi, schimbarile rationale pe care le poti intelege scopul.
Si spun nu schimbarilor pe care le urmezi "orbeste" doar pentru ca vrei sa pari intr-un anume fel.
Chiar daca la baza este acelasi sfat, conteaza mult cum doresti sa-l urmezi, daca esti constient, ca acel sfat este bun, si ca te ajuta pe tine ca persoana, atunci da, cel mai probabil vei reusi sa faci o schimbare in bine, dar daca urmaresti un sfat orbeste, atunci mai mult ca sigur vei iesi mai "prost" decat cand ai inceput.

| 6684464 a răspuns:

Pe tine de fapt te deranjeaza cei contra homosexualitatii.
Fi sincer, esti vegetarian?

NOname
| NOname explică (pentru OldSoul):

Fii mai explicit, te rog, pentru că sunt şi destui homofobi, care s-au convins singuri că insultând, desconsiderând şi dând sfaturi gen "nu mai fi gay" (de parcă ar fi posibil), chiar fac o faptă bună, ajută.
Uite-i numai pe ăia vreo 3 milioane, care au tot strâns semnături, ca să supralegalizeze discriminarea, deja comună la noi în ţară. Şi ei, săracii, au impresia că nu din ură şi ignoranţă fac ceea ce fac, ci din pură bunătate şi iubire.

Dacă omul nu face rău nimănui prin felul său de a fi şi, mai ales, dacă nu e ceva ce poate fi schimbat, ca în exemplele date de mine, de ce să-l sfătuieşti (deci să-i impui indirect) să se schimbe? Nu văd logică.
Cred că nu ai înţeles pe deplin întrebarea sau doar ai dezvoltat răspunsul într-o altă direcţie, drept bonus.

NOname
| NOname explică (pentru 6684464):

Nu.

| Drimmero a răspuns:

Intrebarea ta imi aminteste de ''disputa'' noastra pe tema homosexualitatii, oarecum!
Eu unul nu mi-as permite sa-l schimb pe cineva in ceea ce nu poate sau nu vrea sa fie, fiecare cum e lasat pe pamant. Eu doar mi-am expus parerea despre homosexualitate atunci, stii si tu, dar repet, nu ma preocupa in mod excesiv acest subiect, ii tolerez ca oameni la fel de mult precum un heterosexual, au drept de viata indiferent de orientarea sexuala, religia sau natia lor.
Eu ca heterosexual vad ceva anormal in ce fac ei, atat, dar daca ei se simt bine asa cum sunt, avem noi vreun drept asupra vietii lor? NU!

NOname
| NOname explică (pentru Drimmero):

Văd o oareşce schimbare în atitudinea ta, care până nu demult era una foarte agresivă, iar acum pari a conştientiza, parţial măcar, unde greşeai, ceea ce mă bucură. Progresezi, deci aveam dreptate, ai potenţial (de a fi un om raţional). Te felicit.

| OldSoul a răspuns (pentru NOname):

Am interpretat eu gresit intrebarea.
Intr-adevar, eu ma consider "normal", dar sincer, chiar nu discriminez celelalte categorii, fiecare persoana are dreptul la fericire?
De ce sa-i ingradim si acest drept? Oricum drumul pentru fericire este foarte lung si pe acel drum se pierd multe.
De ce sa le luam speranta?
Cu ce ma deranjeaza pe mine ca doua persoane de acelasi sex se iubesc?
Ca sunt iesite din "tipar", asta nu este un motiv, este realitatea.
Este strict alegerea lor, daca ei se iubesc, eu de ce sa le ingradesc aceasta fericire, oricum nu voi rezolva nimic cu asta.
Adevarul este ca toti incearca sa ne manipuleze, si de multe ori chiar reusesc.
Nu multe persoane tolereaza ceva "nou" din simplu motiv ca ar exista o diferenta care le-ar pune lor semne de intrebare, sau pentru ca ei nu se vad in aceea postura.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Eu mereu am fost un om rational, doar ca atunci eram frustrat pe ceva anume si mi-am varsat o parte din frustrare pe acel subiect, o si recunosc c-am sarit calul! Am constientizat si eu ca nu are rost sa ma revolt pentru asa ceva.

NOname
| NOname explică (pentru OldSoul):

Aşa e.

| WaterDrop a răspuns:

Nu poti o schimba o persoana niciodata decat prin exemplul tau multumita instinctului de turma, indiferent daca ii impui sau nu pentru ca acea persoana probabil va face ca tine dar in suflet mereu va ramane la fel.

Este un subiect destul de versatil si interpretabil ce spui tu pentru ca la ora actuala o persoana indeajuns de elevata intelectual stie ca nu are nevoie sa impuna nimanui nimic ci efectiv o poate schimba prin alte cai asa cum doreste ea.

Indreptatit atunci cand persoana respectiva nu este capabila sa`si atinga potentialul optim singura si nici sa gaseasca fericirea pe care o doreste insa o cauta.Suntem indreptatiti sa facem asta atata timp cat nu le schimbam viata in mai rau.

Apoi binele si raul este relativ. Meh, cum spuneam, nu cred ca este o intrebare completa si are foarte multe fete.

NOname
| NOname explică (pentru WaterDrop):

Ca să-mi fie mai clar, eşti rasist, misogin, sexist, xenofob sau homofob?

| WaterDrop a răspuns (pentru NOname):

A ef, scuze, chiar trebuie sa citesc total intrebarile. Scuze inca o data, nu`mi lua in seama raspunsul.Continua`ti treaba laughing

NOname
| NOname explică (pentru WaterDrop):

...deci să înţeleg că eşti? Tot nu ştiu cum să-ţi interpretez răspunsul.

| WaterDrop a răspuns (pentru NOname):

Nu Nu. Ignore me si continua. O noapte super sa fie de partea ta! happy

NOname
| NOname explică (pentru WaterDrop):

Da' de ce să te ignor? laughing

| WaterDrop a răspuns (pentru NOname):

La aceasta intrebare doar.In rest, clar nu trebuie sa fiu ignorat.Am ataaattt de multe de oferiiit!

NOname
| NOname explică (pentru WaterDrop):

Bine! big grin

| pepy63 a răspuns:

Nu încerca sa schimbi pe nimeni, nu sa poți niciodată

Răspuns utilizator avertizat
| Musique a răspuns:

Sincer, în cuplu mi se pare normal să-i cer celeilalte persoane să schimbe anumite ieșiri care nu duc la un numitor comun, sau care ne strică armonia. Nu mă refer la schimbări radicale, asta ar însemna incompatibilitate.

NOname
| NOname explică (pentru Musique):

Am specificat: "chiar dacă prin felul său de a fi nu face rău nimănui".

Nu m-am referit la sfaturi gen: "Lasă-te de fumat, că îţi faci rău şi mă otrăveşti şi pe mine!" sau "Încearcă să nu mai fii atât de prost, chiar dacă genetica nu te ajută!".

| Fatamuntilor a răspuns:

Poate doar la copilul meu.Dar nici atunci.
Dau sfaturi, sau si mai bine il ajut sa ia cea mai buna decizie!

| ubox7007 a răspuns:

Este vorba despre ceea ce poti face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut NoName!

Nu este normal sa ne bagam in viata altora,este de bun simt sa-i lasam pe toti sa fie cum vor,atata timp cat ceea ce fac, nu ne incalca libertatea si nu ne influenteaza noua sau altora viata in rau.
Tine de mine sa plec de langa o persoana daca nu ma simt bine langa ea,iar de ea,sa nu se schimbe pentru ca eu nu simt ca ma pasioneaza modul ei de a fi,pentru ca o sa fie altii care o sa o aprecieze asa cum e.
Cei care vor sa schimbe pe altcineva,sunt doar egoisti, se gandesc doar la ei, cred ca ei au cele mai bune gusturi in materie de orice, cele mai realiste perceptii, etc.Nu au inteles ca oamenii au dreptul la gusturi, si pareri diferite.Ego-ul e ca praful in ochi,fara sa indepartezi praful, nu poti vedea nimic clar, iti intuneca mintea si nu vezi decat foarte putin din ce trebuie, si acel putin, nu te ajuta prea mult, din pacate.

Un inceput de saptamana frumos sa ai!

| RAY a răspuns:

Sunt de acord cu angy, poate i-as da sfaturi doar copiilor mei atat, deci multe persoane au tendita sa scimbe pe alti cum vor ei, eu personal cred ca e aiurea asa ceva lasa fiecare sa faca cum vrea, fiecare are un loc pe lumea asta mare

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Mulţumesc. De asemenea. Şi mulţumesc pentru răspuns.

NOname
| NOname explică (pentru ubox7007):

Fii mai explicit, te rog. Ce exact vrei să spui?

| ubox7007 a răspuns (pentru NOname):

Sincer, este vorba ca poti sa faci ceva si trebuie sa fi realist asupra consecintelor a ceea ce faci. Adica sunt oameni care fura bani de la spitale si au o viata minunata si mor si sunt vazuti ca ingeri (acuma daca nu exista rai/iad iti dai seama), omul ala a putut face acel lucru si nu a fost prins, este treaba ta acest lucru? Nu, daca nu te afecteaza. Ce are daca moare oricine? Crezi ca ceea ce este omorat vrea? Nu, dar asta sunt emotiile lui, a fintei (emotiile sunt chesti chimice in corpul uman, nu cum zic uni idioti spirituali). Deci acel animal simte chesti cat se poate de interioare, numa el, tu numai prin empatie te transpui suferintei lui, empatia este ceva din tine, deci tu alegi sa suferi pentru acel animal care odata mort toata suferinta lui si tot devin nul, 0 pentru el, caci nu mai exista, iar pentru tine, niciodata nu te-a afectat pe tine, la propiu.

Nimeni nu spune nimanui cum sa fie pentru ca asa ii place ei/lui sa faca, ci este vorba de siguranta, te simti sigura intr-un mediu care tu il consideri sigur. Acuma da, eu zic ca in Romania si in orice alta tara ca populatia etnica traditionala sa ramana majoritara (in opinia mea minim 80%), doarece se schimba demografia si sunt multe pericole care pot veni. Dar hai sa lasam asta, ideea este ca fiecare cauta mediul lui ideal si lupta sa il obtina. Evident, karma nu exista daca stii sa ii pui piedica, deci pot sa fac acel lucru si pot suporta consecintele, daca sunt, daca da si vreau si il fac, lucrul este facut, indiferent cat de rau l-ai cataloga tu, pentru ca si raul/binele sunt chesti strict subiective care tin strict de viziuniile cuiva, adica ex: daca X omoara 6 milioane de Y, pentru X (si cei care cred in el) este o treaba bine facuta, pentru restul lumii, nu. Mai ales ca X a fost chiar si vegan, ce om bun, din perspectiva celor care il plac pe X, dar nu si cei care tin cu Y.

In fine, ideea este ca este vorba de multa filosofie si socilogie in raspunsul care ar trebui rezumat asa: Nu, ceea ce nu te afecteaza pe tine, nu te afecteaza, chinul animalelor nu e problema ta, ceea ce rezulta din cresterea si consumarea lor da, emisile de sfera din agricultura necesara intretinerii ind. carnii, etc. Dar nu e asa hipocrit caci este vorba de ceea ce poti face pentru scopul tau, acum asta nu inseamna ca scopul tau nu ar trebui sa fie bun sau sa includa si ceea ce tu vezi ca bine si pentru altii. Frate, este ceea ce este. Fiecare dupa ratiunea lui judeca corect, deci nu exista un sistem absolut, ci mai degraba ceea ce gandeste majoritatea, ceea ce poate fi diferit de ceea ce fizic este bun, fizic ma refer la realitatea fizica. Adica nu prea stiu ce vei intelege din ceea ce am spus, dar sunt grabit incontinuu pana in spetembrie voi fi, asa ca na, poate atuncea iti voi da un raspuns mai pe larg.

| ubox7007 a răspuns (pentru NOname):

Http://hiddenlol.com/lol/73834 intr-un fel cam asta vad eu cand cineva zice ca diversitatea, dupa un anumit nivel este buna.