| mont a întrebat:

Observ (tot mai) multa lume ce merge încet, abia se mișcă, și pe trotuare și în magazine (de multe ori trebuie să ocolești câte un raion din cauza unor astfel de persoane) și în parcuri. Care e faza, de ce ai prefera să pierzi timpul, să îți strici și circulația sanguină și să încurci/enervezi pe alții în loc să te miști repede să îți rămână mai mult timp să te odihnești, să faci alte activități, să mergi în mai multe locuri, la distracții, etc?

16 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Exista persoane care nu sunt la fel de stresate sau presate de timp ori le place efectiv sa stea gura casca in magazine, depinde de fiecare cum stie sau nu sa isi organizeze timpul si activitatile.
Nici mie nu imi plac, cand intru in magazin am lista pe telefon cu ce am nevoie, daca pot lua ceva efectiv din mers de pe raft asa fac, nici nu ma opresc pe loc, in 5 minute am iesit.

| dullcat a răspuns:

Eu ma intreb de ce ai preferat sa deschizi acest topic, tragand concluzii fara nicio noima, in loc sa respecti ritmul oamenilor din jurul tau.Ma indoiesc ca inca de la nastere tu ai fost setat pe viteza turbo.:))

https://www.duracell.ro/......4x1024.jpg

| J0B0MAT a răspuns:

De ce ar fi nevoie să se grăbească dacă oamenii nu vor? De ce să nu meargă relaxați, lipsiți de stresul că aolo trebuie să mă duc repede și colo și colo? Sau dacă sunt bătrâni/bolnavi de ce să nu meargă în ritmul lor?
Tu te duci repede unde vrei tu și nu ai treabă de ce face restul, cum nici ei nu cred că au de tine.

| suntserios a răspuns (pentru J0B0MAT):

Din respect pentru altii.

Din ce am observat si eu nu e ca merg incet, e ca unii se opresc fix in mijlocul magazinului sau al alei in parc.

| J0B0MAT a răspuns (pentru suntserios):

Au voie să se oprească.Se dau la o parte când încurcă pe cineva, din respect.Tot din respect trebuie și noi să îi lăsăm pe fiecare să meargă cum vrea, să se oprească dacă vrea, are nevoie.Și eu mă opresc în magazin, să mă uit pe etichete, să mă uit pe telefon pe liste sau pe orice altceva vreau pentru că am dreptul să fac asta.Iar în parc de aia mă duc, să mă opresc să privesc, să fac poze etc.Fiecare e liber să mă ocolească, ocolesc și eu pe alții, mă mut un cm dacă deranjez, aia e.

| suntserios a răspuns (pentru J0B0MAT):

Daca te opresti in mijlocul culoarului pe unde trec oamenii ca sa citesti o eticheta atunci isi spun cu parere de rau ca dai dovada de nesimtire.

la fel si daca o faci in mijlocul aleii ca sa citesti un sms si sa faci poze la veverite.

| J0B0MAT a răspuns (pentru suntserios):

Lol.Mie mi se par mai nesimțiți cei care consideră nesimțire faptul că cineva citește o etichetă în magazin sau face poze în parc.

| suntserios a răspuns (pentru J0B0MAT):

Poate nu ai înțeles esențialul din ce am scris eu mai sus. Mai scriu odată poate mă fac mai clar.

"in mijlocul culoarului"
" o faci in mijlocul aleii"

| J0B0MAT a răspuns (pentru suntserios):

Consider că poate s-a oprit cineva în mijloc pentru că a primit un mail, SMS important, ceva.Nu o să mă duc să îl întreb pe omul ăla care este motivul.Îl ocolosec și nu îl consider nesimțit doar pentru că nu s-a oprit 2 cm mai la dreapta. Nu am o rază de x cm în care încadrez pe cineva la nemțit.Cineva care se oprește mereu în mijlocul magazinul, aceeași persoană pe care o vezi de n ori, da aș zice că e nesimțită.Dar altfel, nu.

| suntserios a răspuns (pentru J0B0MAT):

Eu primesc constant mail uri când sunt la cumpărături din natura jobului. Mă trag pe dreapta, stânga, intr-un colt și citesc. Nu în mijlocul drumului sa îi încurcă pe alții. Eu atât de simplu sa ai puțin bun simt.

| mont explică (pentru J0B0MAT):

Ce să vezi, majoritatea pot merge repede când vor/au ceva de câștigat din asta. Relaxare înseamnă mers încet și blocat lumea? Am treabă cu restul când trebuie să aștept după ei si pierd timp/mijloace de transport, etc. din cauza lor. Dacă au chef să se miște încet să o facă unde/când nu incomodează pe alții/nu stă lumea după ei.

| mont explică (pentru suntserios):

Eu știu bine-mersi să citesc și să răspund la mesaje și mail-uri și în timp ce merg, ba chiar și cu o mână în timp ce car ceva în cealaltă.

| J0B0MAT a răspuns (pentru mont):

Nu te incomodează nimeni în parc sau în magazin.Îi ocolești și gata sau pleci dacă ai treabă în altă parte, te duci altădată, când ai timp.Ce să vezi, nici lumea nu are treabă că te grăbești tu.Fiecare își organizează timpul cum știe mai bine. Când ai de ajuns undeva trebuie să te gândești că e posibil să fie trafic, mașinile nu vor zbura pentru că te grăbești tu, la magazine posibil să fie aglomerat și oamenii post sta cât vor să se uite pe etichete, poate fi coadă etc.Consideră toate astea și nu mai da vina pe alții pentru că întârzii tu unde ai nevoie.

| mont explică (pentru J0B0MAT):

Nu incomodează pe naiba, de cele mai multe ori o fac, pe cei ce nu blochează circulația nu îi iau în seamă, trec în viteză pe lângă ei. Oricum nu pot înțelege de unde moda asta de a merge încet în special în orașele mici - în capitala si în orașele mari lumea se mișcă în general mai vioi, ce câștigă o astfel de persoană? Înțeleg cei care nu pot din motive medicale - puțini, dar restul? Îi plătește cineva pentru a pierde timpul? Singura variantă plauzibilă ar fi dacă îi trimite cineva undeva și îi plătește la minut astfel au tot interesul pentru a trage de timp, dacă ar ajunge mai repede primind mai puțini bani.

Ca tot zici de traficul auto - vezi ca in unele cazuri în trafic mersul încet se sancționează contravențional, nu e permisă încurcarea circulației cu intenție ca așa vrei tu - din câte știu.

| dullcat a răspuns (pentru J0B0MAT):

Sa nu te opresti in magazin ca sa citesti eticheta produsului e semn chiar de ignoranta, din pacate.Dar se stie ca romanii nu sunt cumparatori educati deci na... Apoi eu nu inteleg pentru ce atata drama, fiindca parcurile au de obicei alei destul de largi, spre deosebire de multe magazine despre care nu pot spune la fel in privinta culoarelor dintre rafturi.Ai zice ca unii de pe aici sunt robotei din aia care aspira/spala podeaua si se blocheaza la un prag sau la un colt de covor.laughing

| J0B0MAT a răspuns (pentru dullcat):

Problema e că întârzie ei în diverse locuri pentru că nu sunt capabili să plece din timp și dau vina pe ceilalți că se opresc în parc domne sau merg prea încet, în loc să își asume faptul că nu știu să își organizeze timpul.
Cred că e o viață foarte tristă și plină de frustrări când stai și analizezi/ te enervează ritmul în care merg persoanele sau locul în care se opresc.