| lila40 a întrebat:

Ok,deci m-am saturat! Simt ca o sa explodez de nervi, de furie.Sunt plina de resentimente fata de o persoana care mi-a fost foarte draga,nu stiu in cine sa mai am incredere si in cine nu,stau inchisa in casa toata ziua in fata unui calcultor pentru ca nu am prieteni cu care sa ies,si chiar daca as avea nu cred ca m-ar lasa parintii,toata lumea ma uraste pentru ca vezi Doamne,m-am bagat in relatia celei mai bune prietene,si nu am facut asa ceva, si nu as face niciodata! Doar pentru simplu fapt ca vorbeam cu el nu inseamna ca eram cu el sau ca m-am bagat in relatia lor! Si din cate observ ea da satisfactie lumii si aproba ceea ce spune gura altora.Nici macar nu stiu daca imi mai e sau nu prietena.m-a dezamagit de multe ori,si culmea, cand ma supar eu pe ea ma trezesc tot eu a fi cea vinovata si cea care isi cere scuze.Am observat in ultimul timp ca a devenit mai populara, nu am nimic cu asta dar ma deranjeaaza atitudinea ei.Nu am cu cine sa vorbesc,sa stau, pe cine sa imbratisez atunci cand imi e greu.Tot ce am vrut de la vara assta a fost sa o traiesc din plin si sa ma bucur de ea pentru ca am avut un an destul de greu.Nu stiu...nu am prieteni cu care sa ies,si am spus,chiar daca as avea nu sunt sigura ca parintii mi-ar ingadui sa ies.din comportamentul lor eu inteleg ca prefera sa imi petrec viata in fata unui calculator, decat sa ies.Nu mai stiu ce sa fac.Simt ca ma sufoc!

4 răspunsuri:
| ionutzul31 a răspuns:

Si care este intrebarea? laughing
Fii mai sociabila si la treaba cu prietena...am si eu unu asa.Suntem prieteni, vorbim, dar cand am nevoie de ceva de la el gaseste o scuza, iar de la o vreme fac si eu asa cu el si stii ceva?
E atat de binee..pfff

Deci fi mai sociabila si imprieteneste-te cu lumea.Fa un dus sau o baie mai de graba (sa dureze), te relaxezi si gandesti si tu apoi mai limpede.Nu are rost sa spui tot internetului de problemele de genul asta, serios.

Baftawinking

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Draga mea, e firesc ca prietenii prietenilor sa fie si prietenii tai. Daca a discuta cu iubitul prietenei tale a fost interpretat gresit, nu e problema ta, ci a ei. Dar si a acelora care considera la fel ca ea.Iti inteleg revolta, dar trebuie sa te relaxezi si sa lasi la o parte incidentul.Parintii ar trebui sa te inteleaga si sa-ti permita sa te relaxezi in vacanta.Nu ai pierdut o prietena, ai scapat de o persoana egoista si posesiva.Astfel de persoane ne aduc multe momente intunecate in viata.Acum e mai greu, dar cand ai sa te convingi de asta, o sa le indepartezi la timp.Acum relaxeaza-te.Un dus, o muzica buna dupa care sa dansezi -chiar singura-apoi un somn linistit si o zi inceputa cu zambetul pe buze.Pa.

Răspuns utilizator avertizat
| XxIulyLovexX a răspuns:

Stiu si eu cum e. Am trecut si eu prin asa ceva dar, sa stii ca nimeni nu te uraste. Incearca sa-i explici prietenei tale ca tu doar vorbeai cu el si nu ai sentimente pentru el ( asta se intelege din ce ai scris) si daca nu te crede roag-o sa vina cu iubitul si roagal sa spuna adevarul. Parintii tai probabil doar se ingrijoreaza pentru tine ca daca iesi cine sie ce vei face de suparare, nervi, etc. Incearca de asemenea sa fii mai linistita. De ex: fa o baie lunga cu spuma si gandeste-te la lucruri bune (stiu ca e greu dar o sa reusesti la un mmentdat daca tot incerci) ai sa vezi ca ai sa te linistesti. Acum despre ceilalti prieteni incearca si lor sa le explici iar daca nu te cred si te barfesc inseamna ca nu ti-au fost prieteni adevarati.
Incearca sa fii mai sociabila si fii atenta la comportamentul fetelor cu care te imprietenesti. Incearca sa eviti persoanele care iti sunt prietene doar ca tu sa le ajuti si ele cand vine vremea sa te ajute gastesc o scuza sa nu o faca.
Cat despre vara, aceasta inca nu s-a terminat! Incearca sa-ti convingi parintii sa mergeti la strand sau la mare, incearca sa uiti de griji si sa te distrezi.

P.S. Umbland mai mult de ex mergand la strand poti intalni oameni noi si cine stie poate si un baiat dragut cu care sa devii un cuplu (daca nu ai deja iubit).
Mult noroc! happy