| anonim_4396 a întrebat:

Ok, vreau niste pareri pentru ca nu stiu ce se intampla cu mine, nu stiu daca sunt normal sau nebun, daca am probleme sau pur si simplu asta e felul meu. Am 22 de ani, si de cand ma stiu am fost impotriva lumii, a conceptiilor lor, a ideilor si a moralitatii si a tot ceea ce e "normal", mi se pare banal plictisitor, nu mi-a placut niciodata sa gandesc sau sa vad lucurile cum le vad ceilalti din jur, imi creeaza o stare de nervi doar cand vad pe cineva ca spune ceva sau face ceva, ca un robot, exact cum au facut si altii inaintea lui. Spirit de turma parca se numeste asta.Am privit intotdeauna si binele si raul in acelasi fel si am stiut ca in orice bine se afla un rau si in orice rau se afla un bine, si ca pentru orice fapta pe care o face cineva, exista un motiv, si de aceea nu am judecat oamenii, si nu i-am urat pe cei pe care lumea ii desconsidera, si nici nu i-am placut pe cei pe care lumea ii adora. In fine, cu cat cresteam am observat ca se accentueaza chestia asta, m-am autoanalizat si am vazut ca sunt putin altfel. Cu parintii nu m-am inteles niciodata, si tot din cauza felului meu de a fi am indepartat si multa lume din jurul meu. Nu prea ma deranjeaza asta, nu vreau sa fiu placut cu forta, dar ma intreb de ce oamenii ii plac pe cei care sunt cum sunt majoritatea, pe cei care pozeaza in persoane morale, cu suflet, cu intentii bune, ca mai apoi sa isi dea seama cat de naivi sunt si sa inceapa sa ii judece pe toti ceilalti la fel, iar cei ca mine sunt priviti cu alti ochi doar pentru ca au un mod diferit de a reactiona sau de a vedea lucrurile.

5 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ar fi multe de spus daca am sta sa analizam fiecare dintre afirmatiile tale. Ceea ce as vrea eu sa-ti spun este ca suntem diferiti si asemanatori toodata.Si pentru ca nu pot gasi astazi argumente in sprijinul uneia sau alteia dintre ideile tale iti spun doar ca nu esti sigurul care judeca la un moment dat astfel, si amintesc aici spusele unui geniu, care cu siguranta a fost altfel decat toti cei care-l inconjurau la un moment dat, Eminescu. Spune el:"Lumea-i cum este si ca dansa suntem noi..."

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stai linistit, ca nu esti singur. Sunt multi ca tine.
Nimanui nu-i place sa mearga cu turma decat daca e destul de cretin incat sa nu gandeasca deloc cu propriul cap.
Exista, insa, niste norme de convietuire in societate. Si nu ma refer strict la normele legiferate ci, mai ales, la cele ale bunului simt. Nu poti sa fii chiar tot timpul impotriva curentului, pentru ca esti om, iar omul e, prin definitie, un animal social.
Exista si unele lucruri pe care le facem toti, la fel, nu din spirit de turma, ci pentru simplul motiv ca, de-a lungul evolutiei, am constatat, ca specie, ca acela e modul optim de a le face.
De pilda, te simti ca facand parte din turma atunci cand mergi pe strada, cu fata spre directia de mers? Ai putea sa mergi si cu spatele, nu? Si, totusi, n-o faci. De ce?
Insusi faptul ca ai postat anonim arata ca te afecteaza parerea "turmei" pe care o renegi cu atata vehementa. Daca ai fi asa de unic, ai semna, ti-ai asuma afirmatiile, indiferent de parerea celorlalti. Ca, doar tu nu esti interesat de turma, nu?

soothe
| soothe a răspuns:

As vrea sa iti spun ca unul dintre cele mai importante lucruri pe care le-am invatat (da greu, greu de tot) a fost ca se poate ca uneori sa nu am dreptate. Daca intelegi asta are sa fie bine, daca nu, ai sa platesti acelai pret pe care l-am platit si eu (si inca eu am apucat alte vremuri). Acum esti sters de pe lista mult mai usor decat pe vremea mea. Ai dreptul sa incerci pe pielea ta.

| raisssa a răspuns:

Si eu m-am gandit de multe ori la ceea ce zici tu, in general ma frustreaza unele banale discutii, glume care se nasc din nimic, gen la care trebuie sa rad sau macar sa afisez un zambet ca sa nu fiu considerata ciudatalaughing, dar in sinea mea le consider atat de idioate si de banale si ma intreb"oamenii astia despre altceva nu stiu sa vorbeasca?", dar chestia cea mai frustranta e ca le repeta la nesfarsit, bine cu o nuanta schimbata, dar ideea e aceeasi...si trebuie sa rad si asa imi zice lumea ca sunt prea serioasa, ca nu imi place sa vorbesc despre mine si tind sa devin ciudatalaughingoricum m-am obisnuit cu ideea:nu sunt diferita, dar nici nu pot fi la fel...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ardnaxur1961 ce conteaza ca a semnat anonim... poate nu are cont aici pe site... get a life woman. bravo lui ca spune ce simte