| Mogiojojo a întrebat:

Ola! Stiu ca multi dintre voi (noi) nu locuiti (locuim) in Romania de ani buni si nici nu aveti de gand sa va mai intoarceti permanent (pentru ca serviciu casa job facultate etc), dar atunci de ce toata lumea din afara inca urmareste posturi de televiziune romanesti, urmareste canale de Youtube din Ro, sunt super interesati de ce se intampla in Ro sau intra pe forumuri romanesti? Ce ne leaga pe noi atat de tare de Romania? Cunosc straini care au emigrat din tarile lor si majoritatea se desprind total de locurile natale, nu ii mai intereseaza, vorbesc limba lor, se adapteaza total la stilul lor de viata, intra pe forumurile lor rolling on the floor Deci ce e in,, neregula" cu noi romanii? Sau cu noi est-europenii?

7 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Depinde de modul în care privești și simți lucrurile.
Faptul că muncești sau înveți într-o altă țară, nu e neapărat nevoie să-l consideri o "plecare".
Eu trăiesc permanent în două țări. România și Grecia.
Mama e româncă, taică-meu grec. M-am născut în Grecia și am crescut și învățat în România.
Habar n-am dacă sunt mai mult român sau mai mult grec. Cetățenie, le am pe amândouă.
Pentru mine "acasă" însemnă și Snagov și Patras.
Așa că nu văd sensul pentru care te-ai "desprinde" de un loc. Mai degrabă, trebuie să înveți să trăiești în toate locurile care ți-s dragi.

| SG1995 a răspuns:

Simplu limba, cultura, suntem mai legați de ele. Acum nu e general, sunt românii care renunță până și la cetătenia română după ce emigrează, deci depinde.

| WaterDrop a răspuns:

Intra ca sa vada cat de rau este in locul de unde au fugit, si zambesc satisfacuti in timp ce`si numara salariul in valuta.Este un fel de fetis, iar romanii plecat in afara se excita frecvent din asa ceva, atunci cand ved nefericirea altor semeni iar ei sunt deasupra lor.

"-Uite`l si pe ala care a ramas in Romania, aaaah! Ce bine ca am plecat, aaah! 300 euro, 350 euro, aaah, fac maine video pe net cum arunc cu valuta sa ma vad fraierii de acasa, aaah! Vioricoooo, adu`mi fa niste servetele!"

| Steregoi a răspuns (pentru WaterDrop):

Mentalitate de oameni care aleg sa fie prosti. Ei nu vad ca n-au rezolvat nimic mai mult in comparație cu cei rămași. Tot in pământ ajung. Dumnezeu a făcut Pământul ca sa fie locuit in intregime adica si pe teritoriul Romania, SUA, etc. Același porumb creste si in România si in SUA.

| AC4S4 a răspuns:

Un factor ar fi religia crestin-ortodoxa. Romania are propria biserica ortodoxa. In schimb, Italia are aceeasi biserica romano-catolica cu Statele Unite (de exemplu). Daca merge un italian in SUA si isi cauta o biserica, va fi inconjurat de romano-catolici de mai multe natii. Daca un roman merge in SUA si cauta o biserica, va gasi o biserica ortodoxa strict de romani.
Un exemplu sunt svabii din zona Satmarului, Romania. Acestia au fost maghiarizati pentru ca ei erau catolici, slujbele erau in maghiara, nu aveau biserica lor. In schimb, sasii erau luterani. Aveau biserica proprie. Romano-catolicismul este o religie universala, e firesc ca sa se amestece in ea din toate natiile.

Un alt factor e varsta la care au plecat. Cei mai multi romani au plecat astfel:
Parintii, pe la varsta de 30-50 de ani pentru a munci. La varsta asta nu poti sa uiti tot trecutul. Unii parinti isi iau si copiii la un moment dat cu ei. Copiii nu au in spate un trecut atat de vast in tara natala.

Alt factor e diferenta uriasa dintre cultura est-europeana si cea occidentala (vest-europeana si americana). Est-europenii au alta mentalitate. Americanii seamana destul de mult la mentalitate cu vest-europenii, asa ca ii vor asimila repede.

Ca exemplu ii putem lua pe asiatici (chinezi, indieni, japonezi). Sunt foarte multi asiatici in Statele Unite, dar nu au renuntat la cultura lor, fiind foarte diferita de cea americana.

Deci, sfera religioasa, culturala, mentalitatea diferita ii fac pe romani sa nu se integreze total in societatea occidentala.

| GirlOnline81 a răspuns:

Nu stiu pe restul, dar stiu ce ma leaga pe mine de Romania: familia ramasa acolo.

| natalia7prut a răspuns:

Finca ne place să fim români e mândrie nostră si e identitatea noastră cu nu putem uita părinti asa nu putem uita nici unde neam născut.