| Joker3134 a întrebat:

Oare cât o să mai fim in stare de alertă?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde unde lucrezi!
Esti suspus infectiilor si contaminarilor cu vurusi, mult mai mult decat ceilalti, fiindca lucrezi in mediu medical, unde vin bolnavii.
Apoi, daca lucrezi ca asistent in Policlinica este norocos, ca nu faci garji si nici munci grele.
Dar ca asistent in spital, este nasol, fiiindca trebuie sa faci lucuri murdare, pe langa expunerea la microbi si virsuri, sa lucrezi cu infectati, sa faci infectii sau sa iei sange la pacienti, sa pansezi bolnavii, sa curati ranile pline de puroi si sange, taieturile, bubele, cele mai nasoale chestii, mai ales daca esti la chirurgie.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pana vor scade infectarile sub 100 pe zi, tot stare de alerta va fi.
Acum sunt declarate 2500 pe zi infectari noi, dar in realitate sunt vreo 7500, pentru ca nu sunt testati toti care sunt contaminati.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde unde lucrezi!
Esti suspus infectiilor si contaminarilor cu vurusi, mult mai mult decat ceilalti, fiindca lucrezi in mediu medical, unde vin bolnavii.
Apoi, daca lucrezi ca asistent in Policlinica este norocos, ca nu faci garji si nici munci grele.
Dar ca asistent in spital, este nasol, fiiindca trebuie sa faci lucuri murdare, pe langa expunerea la microbi si virsuri, sa lucrezi cu infectati, sa faci infectii sau sa iei sange la pacienti, sa pansezi bolnavii, sa curati ranile pline de puroi si sange, taieturile, bubele, cele mai nasoale chestii, mai ales daca esti la chirurgie.