| anonim_4396 a întrebat:

P.S Scenariu ipotetic.
Să zicem că în facultatea unde studiezi (mă adresez tuturor) există un hacker care a spart parolele mail-urilor unor vedete din România și le-a făcut publice pe o pagină de Facebook creată de el sub un pseudonim.
Conversații amoroase sau compromițătoare dintre acele vedete.
Știu că nu e ok, nu încurajez pe nimeni să facă așa ceva.
Să zicem că acel hacker este foarte inteligent iar poliția nu reușește (încă) să-l afle.
El afirmă că e din aceași facultate cu tine.
Buun. Tu să zicem că intri în vorbă cu acest hacker, întrebându-l (retoric) cine e iar din vorbă în vorbă acesta îți trimite următoarea fotografie:

https://images.app.goo.gl/1k8v9jX58ocF372s5

Și sub fotografie îți scrie fraza: "Atenție la detaliiwinking". Stop conversație.
Ei bine, la câteva zile distanță, un coleg de clasă de-al tău vine îmbrăcat în pantaloni negrii, adidași albi, tricou negru și jachetă roșie (full roșu, un roșu fad), vestimentație identică (la culori) cu a modelului masculin din fotografia de mai sus.
Ei bine, ți-ai aduce aminte de fotografia trimisă de către hackerul misterios și de mesajul pe care l-a lăsat sub fotografie?
Ai face asocierea între vestimentația colegului tău și cea a tipului din fotografie?
Cât de repede ți-ai da seama?
L-ai bănui pe colegul tău că e hackerul sau ai crede că e doar coincidență?
Cât % ai fi sigur că el este?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, un hacker bun nu-si va declina nicioadata identitatea in fata nimanui, cu atat mai mult unor colegi de facultate.

Da-mi voie sa ma indoiesc ca ala de ti-a trimis linkul este acelasi cu hakerul din povestea ta, doar si-a atribuit un merit pe care nu-l are in realitate, spre amuzament.

In ce priveste imbracamintea, chiar nu-i importanta asocierea, fiindca sunt milioane de oameni care se imbraca asemanator.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

E scenariu ipotetic. Ficțiune.

| felixf a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu I(...) nu te poti pun, ea trebuie doar sa raspunda fara sa citeasca in intregime mesajul. happy

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, deseori infractorii sunt recunoscuți după îmbrăcăminte. Atenție că asta la tribunal nu e probă, după ce află cine e îl amprentează, îi face profilul ADN, iar probele sunt cele prelevate de la locul infracțiunii.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca daca vine un coleg de clasa care seamana total la imbracaminte cu ala din poza adica hackerul, o sa zici ca el e asa in prima faza.
Ai putea banui ca el este daca nu esti atent la figura, daca esti f atent la figura din poza, o sa vezi ca nu e ala din prima fara legatura cu imbracamintea.
Deci depinde la ce esti mai atent, la imbracaminte sau la figura.

Si la ce ai fost atent, la aia ti-ai da seama f repede, figura sau imbracaminte, sau ambele.

| SG1995 a răspuns:

Aș merge pe ideea că e coincidență. Dacă nu e idiot nu se dă de gol singur.

| Emma30555 a răspuns:

As crede că el e persoana, mi se pare ca o face chiar evident fără nici un mister, asta dacă persoana cu care am vorbit si mi-a trimis poza e intr-adevar acel haker, în fond aici nu as fi sigura ca este el

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Interesant scenariu.
În primul rând, dacă aș fi eu n-aș intra în vorbă cu un hacker.
Dar, dacă să zicem am făcut-o și s-a întâmplat asta, mi-aș pune anumite întrebări:
1. De ce ar vrea hacker-ul să mi se dezvăluie?
2. Dacă adevăratul hacker e prieten cu respectivul coleg și, știind că de obicei se îmbracă așa, m-a indus în eroare?
3. Prietenul ăla al meu e bun la info? Se pricepe? Dacă nu, nu poate fi el.
Tu ce-ai face?

| anonim_4396 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

1. Să zicem că e mândru de faptele lui și ego-ul lui e îmbibat datorită notorietății care i se oferă în mass media și vrea să te provoace, să vadă dacă ești capabil să-l dibui.
2. E posibil și asta. Să te pună pe o pistă falsă.
3. Să zicem că da. Acel coleg ar fi printre cei mai buni la informatică.

| NunuNini a răspuns:

M-as gandi cate-a pus pe o pista falsa. Ti-a sugerat dupa imbracaminte ca ar fi alt coleg. Sau poate e coincidenta acea tinuta. Nu e asa de prost sa se dea de gol. 0% ca este el.