| anonim_4396 a întrebat:

Scenariu comico-fictiv. big grin

Să zicem că un hacker reușește să spargă parolele unor persoane importante din România, le accesează adresele de mail, găsește chestii compromițătoare și îi expune.
Acest hacker își crează o pagină de Facebook unde expune acele chestii.
Să zicem că e vorba despre un hacker foarte dibaci.
La poza de profil își pune o imagine cu Zorro, celebrul personaj din filme.
El afirmă că "lucrează" singur, că singur a dat "lovitura".
Îi place atenția și să se joace cu mintea celorlalți, mai ales a autorităților.
Ei bine, la un moment dat, postează pe pagină această fotografie:

https://ibb.co/kmq147w

În descrierea imaginii scrie: "Nu am complici".
Să zicem că voi ați fi cei care urmăresc pagina iar unii dintre voi ați fi și polițiști care încearcă să-i dea de urmă.
Ei bine, ce ați deduce din acea postare: hackerul "Zorro" are într-adevăr un complice, reprezentat prin tipul din dreapta din imagine sau a pustat-o doar ca să deruteze?

Răspuns Câştigător
| Together a răspuns:

Nu as lua poza ca un semn ca are sau nu complici, mai degraba ca se vede ca o persoana care face bine, un fel de justitiar care ii ajuta pe cei in nevoie chiar daca incalca legea.

Ca sa il prind as apela la alti hackeri. Nu as vrea sa fiu in pielea justitiarului, zilele de libertate ii sunt numarate.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Politia cibernetica nu-i proasta si nu gandeste asa cum gandesc oamenii normali fara sa aiba habar de lege!
Este prins hackerul si dupa ce este investigat se ajunge si la un eventual complice, dar mult mai important este hackerul si eliminarea lui, pus la pastrare pe foare multi ani, d upa gratii.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

De aia e scenariu fictiv.hee hee

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca polițist, încerc să verific datele de rețea stocate de Facebook la postarea respectivă și să identific persoana din dreapta.
După aia mi-aș vedea de viața personală sau celelalte cazuri.
Poliția nu e ca în filme, e un simplu serviciu. Există proceduri de urmat, nu trebuie să îți bați capul.

| Hammurabi a răspuns:

Chiar crezi că persoane importante din România și-ar lăsa chestii compromițătoare în căsuța de email?hee hee

| Emma30555 a răspuns:

Tipul din dreapta pare usor speriat iar Zorro il domina sau il imbarbateaza depinde, iar scena e dintr un film. Daca el pune poza asta dar vrea sa dea de inteles ca are un complice nu prea se potriveste, mai degraba poate ar sugera ca are complice dar fara voia acelui complice

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hakeri -_o

| scp3008 a răspuns:

A postat doar sa deruteze. E scenariu fantezist in primul rand din toate punctele de vedere atat cu privire, iar cei care se ocupa asa o fac pe interese nu de plictiseala