| Sabi07 a întrebat:

Pana la urma care verbe se conjuga cu "avoir" si care cu "etre"?

Răspuns Câştigător
| shtephie a răspuns:

Verbele de miscare se conjunga cu etre.
ex: aller, monter, arriver, naitre, rester, entrer, sortir, descendre, tomber, mourir...
Deasemenea se mai conjuga cu etre si verbele pronominale:se laver, se coucher, se promener, se lever...happy
REstul verbelor se conjuga cu avoir happy

Franceza este pasiunea mea:X

7 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

"Etre" se foloseste atunci cand avem verbe de miscare. Ex:aller, venir, arriver, partir, entrer, sortir, (re)tourner, passer, tomber, descendre, monter, sauter, sautiller, atterir.
Iar verbele care se conjuga cu avoir, sunt celelalte care nu se refera la miscare.

EX:manger, parler.

| dianaxD a răspuns:

Pai.
verbele care sunt de miscare se conjuga cu etre de exemplu
ca sa conjugi verbul naitre trebuie sa folosesti participiul lui trecut, adica ne care se conjuga cu etre
exemplu:
je suis ne
tu es ne
il/elle est ne
nous sommes ne
vous etes ne
ils/elles sont ne
verbele care sunt de actiune se conjuga cu avoir
de exemplu:
manger
j`ai mange
tu as mange
il/elle a mange
nous avons mange
vous avez mange
ils/elles ont mange
dar.la fel ca la etre.mai exista unele verbe care trebuie folosite si anumit participi la trecut
de exemplu
pouvoir
j`ai pu
tu as pu
il/elle a pu
nous avons pu
vous avez pu
ils/elles pu
dar astea care ti-am zis sunt la timpul perfect compus.
sper ca te-am ajutat un pic
bafta cu franceza

| Vvistula a răspuns:

Toate verbeel arata o miscare

| SuperTt_Iliescu_1990 a răspuns (pentru Vvistula):

Corect ar fi "verbe de deplasare" nu de miscare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate candva sa zica mai exact cateva verbe cu avoir!?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se promener si visiter cu ce se conjuga la perfect compus?

| Jojo22 a răspuns:

Sunt la fel de in ceata ca tine....si felicitari celor care au reusit sa inteleaga...