Întrebare recomandată | Alisse a întrebat:

Pareri despre rasism, homofobie, machism?

Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

Viaţa e prea scurtă să fii rasist, homofob sau altceva.

Şi crede-mă pe cuvânt.

| Alisse explică (pentru Dariusuu):

Sunt total de acord happy

57 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Negative, desigur.

| Reyskate99 a răspuns:

Sunt numit rasist, asta doar pentru ca nu imi place anturajul unor oameni de culoare, ceea ce se poate intampla si la oamenii normali dar societatea asta e atat de fu*kd up incat este numit rasism.

| Polaris a răspuns:

Privind rasismul, generalizarea pripită e un sofism. Deci toți nenii ăștia cu „moarte țiganilor, bozgorilor, bla-bla" încalcă tot ce e acceptat ca bun simț de la Socrate încoace.
Revenim la homofobie și machism, pe care le iau împreună. Mi se pare că NOname a prezentat cât se poate de clar cam totul.
Și acum pace peste userii TPU:
https://www.youtube.com/watch?v=OTHKH-Fy5No
(nu, nu știu ce sens are piesa)

| Fatamuntilor a răspuns:

Suntem prea,, mici'' ca sa ii judecam pe alti!

| DDCC a răspuns:

De ce sa fiu pro? sunt contra Rasismului, Homofobiei si Machismului. Rasismul este cea mai tampita caracteristica a unui om si inutil pe deasupra si distructiva. Homofobia la fel de inutila ca rasismul, ei asa s-au nascut in toate cazurile numai ca cei care descopera asta la 80 de ani tot asa s-au nascut numai ca nu si-au dat seama pana la varsta respectiva si homofobia asta vad ca are exceptii, domnii apreciaza lesbienele ( NU FAC REFERIRE LA NIMENI ) si Homosexualii sunt izgoniti daca ar fi posibil din univers. cum a spus si ButterflyFreeStyle, viata este prea scurta sa fii Rasist, Homofob sau altceva.

| Duucu a răspuns:

De acord cu homofobia.

| vocea a răspuns:

Fiecare traieste cum vrea atata timp cat nu ii afecteaza viata celulilat

| AtateaConditii a răspuns:

Contra rasism, pro homofobie, contra machism. Si daca sunt homofoba nu inseamna ca nu accept prieteni gay sau lesby, doar ca nu vreau sa faca avansuri cu mine sau sa imi impartaseasca inclinatiile lor. Sunt contra deoarece nu te nasti gay sau lesby, devii in timp, e decizia ta cine vrei sa fii. Sunt contra rasismului deoarece oricine poate fi negru, alb nu tine de noi ce ne nastem si masochismul la fel, nu te nasti cu o dorinta arzatoare de a te rani, asta tine iar de tine ce alegi tu sa devii.

| Alisse explică (pentru AtateaConditii):

Nu sunt de acord cu tine la faza cu homofobia, ai venit cu un argument prost ca nu esti de acord cu ei pentru "ca nu se nasc gay sau lesby" ce importanta are daca ne nastem asa sau devenim in timp? Oricum eu de mica am simtit ca sunt asa, deci unii se nasc asa iar altii devin in timp si nu inteleg care ar fi problema cu asta? happy

| AtateaConditii a răspuns (pentru Alisse):

Mi-e pur si simplu nu imi place, dar asta nu inseamna ca ii urasc sau ca nu vreau sa ii vad in preajma mea. Nu stiu sigur daca o sa fii asa pana la batranete, sigur o sa te schimbi.

| Alisse explică (pentru AtateaConditii):

Nu vreau sa iti dau detalii despre viata mea dar te asigur nu am 15 ani sa fiu confuza, asa ca imi pare rau pentru mentalitatea ta.

| NOname a răspuns (pentru AtateaConditii):

...şi e machism, nu masochism.
http://dexonline.ro/definitie/machism

Prea multă prostie pe centimetru pătrat...

Tu când ai ales să fii hetero?
http://youtu.be/QJtjqLUHYoY

Dar fie!
... dacă cumva alegi să te vopseşti în mov sau roz şi nu-mi convine faptul că nu e culoarea ta naturală, cu care te-ai născut, după mintea ta, doar din acest motiv ar trebui să fiu împotriva ta şi să-ţi complic viaţa?
Ce treabă am eu cu alegerile tale personale? Ce drept am să-ţi dictez ce să placi şi ce să faci?

N-ar strica să gândeşti înainte să-ţi faci părerile publice, mai ales cele care discriminează.

| Alisse explică (pentru NOname):

God bless you! Am avut si eu de gand sa o corectez dar in zadar cand nu ai pe cine.

| AtateaConditii a răspuns (pentru NOname):

Eu nu vreau sa complic viata nimanui sau sa ii dictez ce ii place si ce nu. Eu mi-am spus doar parerea. Dar e normal sa imi critici parerea daca tu esti pro pentru ca nu stii sa respecti o parere.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Alisse):

Nici nu ti-am cerut detalii. Si mie imi pare rau pentru inclinatia ta.

| NOname a răspuns (pentru AtateaConditii):

Nu am de ce să respect o părere evident greşită, stupidă, care mai şi discriminează.
Respectul nu este o obligativitate. Trebuie să-l câştigi/meriţi.

În mod automat, cel mult, îţi pot respecta dreptul la o părere (oricât ar fi ea de absurdă), dar e cu totul altceva.

| Alisse explică (pentru AtateaConditii):

Sa nu iti para rau sunt mai fericita decat crezi, tu pentru mine esti doar o persoana ignoranta

| AtateaConditii a răspuns (pentru NOname):

Daca tie nu iti place un anumit lucru inseamna ca e discriminare?

| AtateaConditii a răspuns (pentru Alisse):

Foarte bine ca esti si nu iti pasa de altii. Nu sunt ignoranta, doamne tu ai pus o intrebare si vrei numai raspunsuri care iti convin tie adica pozitive, atunci ce rost mai are intrebarea ta.

| Alisse explică (pentru AtateaConditii):

Din moment ce ai inceput sa spui ca "sigur o sa te schimbi" adica nu imi dau seama cum ai ajuns la concluzia asta. Cred ca esti ignoranta deoarece ti-am mai spus ca nu ai argumente intelepte contra homofbiei tale.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Alisse):

Spune-mi de cand esti lesby?

| NOname a răspuns (pentru AtateaConditii):

Dacă desconsideri/neîndreptăţeşti un grup de oameni, pe motive absurde, bazate pe prejudecăţi stupide (ceea ce ai făcut declarându-te contra LGBT, sub pretextul că "aşa au ales să fie"), da, înseamnă că discriminezi.
http://dexonline.ro/definitie/discriminare

| AtateaConditii a răspuns (pentru NOname):

Nu as numi-o chiar discriminare.dar daca te linisteste da sunt o homofobă, urăște-mă!

| Alisse explică (pentru AtateaConditii):

Adica cand mi-am dat seama cu adevarat? Acum vreo 6 ani dar inainte nu am stat sa analizez orientarea mea eram o copila.

| AtateaConditii a răspuns (pentru Alisse):

Aha deci acum vreo 6 ani, nu era-i todeauna asa. Ti-au placut baietii odata, nu? Nu trebuie sa analizezi ca sa vezi ce te atrage.

| Alisse explică (pentru AtateaConditii):

Cand esti copil nu cred ca esti preocupat de orientarea sexualahappy Adica cel putin eu nu am fost. Tu cum ai analizat ce iti place? La mine a fost simplu eram interesata de fete nu de baieti, de ce as incerca sa fortez sa imi placa ceva daca nu sunt interesata de acel ceva?

| AtateaConditii a răspuns (pentru Alisse):

Nu esti ocupata de orientarea ta cand esti mica, dar o simti, cand un baiat se apropie de tine iti bate inima mai repede sau te rosesti. Oricum avem ganduri diferite, poate ai tu dreptate poate eu oricum nu conteaza nu vreau sa tai capu acum la homosexuali dar nici sa imi scotii ochii ca nu imi convine homosexualitate.

| Purec a răspuns:

Rasismul exista tocmai din cauza celor care lupta chipurile pentru combaterea lui. Daca in tara la mine o scursura maronie vine si are locuri speciale in facultate nu o sa imi convina. Cel putin la noi in tara nu exista rasism, si de asta ne merge cum ne merge, tara e condusa de clanuri de tigani si de smecheri. Rasismule bun, e cea mai buna cale de a scapa de elementele care ne trag in jos. Merita chinuiti si ucisi toti din categoria mai sus amintita. Mergi in Harghita sa vezi cum se poarta bozgorii aia cu romanii. La noi in tara asta e dureros. Multi ar merita sa moara, si nu oricum ci in chinuri. Homosexualii nu am nimic cu ei, atata timp cat nu se expun in public, sa fie vazuti de copii mai ales. Nu vreau sa imi duc copilul in parc si sa apara doi poponari pe acolo intelegi? Daca apar le.rup capul, mama lor de dereglati! Machism..si mai si, pe astia i-as strangula cu elasticul de la chiloti.

Marea problema a lumii este ca traiesc atat de multi oameni care nu ar merita sa o faca. Oameni prosti si cu dereglari serioase. Mancatorii de lebede, cel putin i-as ucide in scop de distractie, cum faceau romanii in arene. Sau le-as da drumul in padure si i-as vana in loc de mistreti'!

| Alisse explică (pentru Purec):

Crede-ma nu sunt genul care sa ma expun sa fac make out in parcuri sau ma rog, in orice caz vad o groaza de cupluri hetero facand asta in public, asta nu te deranjeaza ca va vedea copilul tau? Argumentul asta ma oboseste. Daca e sa fi gay copilul tau va fi daca nu nu!

| Purec a răspuns (pentru Alisse):

Ma deranjeaza si cuplurile hetero care exagereaza cu astfel de lucruri in public, dar macar ele sunt in sfera normalului. intr-un fel imi imaginez ca este ceva natural si normal pentru perioada in care traim noi. Nu sunt homofob, nu am nimic cu ei, doar ca nu vreau sa se expuna in niciun fel si sa nu faca din orientarea sexuala un subiect de discutie. Daca faci parade gay, sau te imbraci in femeie desi esti barbat, sau invers, si promovezi un comportament deviant atunci da am ceva cu tine. Daca esti homosexual, trebuie sa icnerci sa faci acest lucru in intimitatea ta, nu sa incepi sa te plangi de discriminare si tu insati sa aduci valul de antipatie asupra ta. Ai vazut paradele gay? Numai cidauti acolo, inevitabil o sa fiti toti asimilati celor care aprticipa la paradele acelea tampite si atrag atentia asupra lor

| Alisse explică (pentru Purec):

Tot ce e nescunoscut sau diferit va fi tratat ciudat intr-un mod rau, asta e destul de rau! Eu nu am cum sa iti schimb gandirea dar deja pana peste cap m-am saturat sa aud de "normalitate". E stupid sa zici ca sunt numai ciudati pe acolo, e prefer sa zic sunt oameni cu gusturi diferite.

| Rakanishuu a răspuns:

Daca esti in stare sa discriminezi un om care nu ti-a facut nimic pentru mine esti un gunoi.

| Alisse explică (pentru Rakanishuu):

Sunt lesbiana asa ca sper ca nu te referi la mine pentru ca eu sunt contra discriminarii eram doar curioasa sa vad niste pareri.

| Rakanishuu a răspuns (pentru Alisse):

Vorbeam la modul general.

| BiiaBie a răspuns (pentru Alisse):

Nu contează cum ești, până la urmă tot suntem oameni oricum am fi.

| Gogu06 a răspuns (pentru Rakanishuu):

Gunoiul poti sa il reciclezi pe tigan nu.

| ShadoWCrist a răspuns:

Rasismul este o porcarie, homofobia nu este, din punctul meu de vedere...Asta este ceea ce simti, nu poti fi condamnat\a pentru asta.

| Alisse explică (pentru ShadoWCrist):

Si eu sunt ceea ce sunt si totusi multi ma condamna pentru asta.

| ShadoWCrist a răspuns (pentru Alisse):

Sincer sa fiu, sunt prosti...Asta este...Ce se baga ei?!

| Alisse explică (pentru ShadoWCrist):

Cred ca din lipsa de ocupatie habar nu am.

| Captoresque a răspuns:

Sunt împotriva a tot ce ai zis tu, iar cei care sunt rasiști, homofobi sau machiști ar trebui să se uite în ograda lor înainte să-i judece pe ceilalți, pentru că ei nu au nici cea mai mică idee ce înseamnă a fi un om cu bun simț.

Ce să spun, și eu sunt lesbiană, dar ajung doctor. Tu să zicem că mă urăști, dar într-o bună zi o să ajungi la mine? O să ajungi. Vezi să nu te trezești că te taxez dublu pentru consultație și donez banii copiilor din Africa. Ironia sorții.

Plus că marea majoritate dintre homofobi stau cu prietena/prietenul și și-o trag cu hainele pe ei în public. Ăsta e de fapt lucrul care ar trebui condamnat de societate, nu faptul că eu sunt o persoană de culoare, că sunt lesbiană etc. Eu măcar nu-mi țin prietena de fund sau îi pun mâna pe piept în public, deci pot să zic că eu am cei 7 ani de acasă și tu ești un needucat și un mojic.

I'm out.

| Cristina27061999 a răspuns:

Daca ne ocupam timpul cu judecarea unor persoane pentru ceea ce sunt inseamna ca devenim putin cate putin niste persoane patetice
parerea mea
fiecare persoana are defectele sale dar nu trebuie sa il izolam pentru asta

| Katherine20 a răspuns:

Contra rasism, pro homofobie și machism.Bine,acum nu zic că sunt 100% homofobă...atâta timp cât nu-i văd,aud sau orice altceva de genu,n-am treabă cu ei,nu sunt genul care să jignească pe cineva doar pentru.că are păreri diferite de a mele happy cu toate că eu consider că a fi lezby/gay/homo e ceva greșit.Iar cât despre rasism, nu sunt de acord, nu e vina lor că sau născut albi, negri sau mai știu eu cum.Mă enervează totuși țiganii care fură si ne fac de râs țara. straight face Nu toți, am 2 prietene care sunt și ele țigane dar sunt foarte de treabă happy So, e părerea mea sper că nu te-am supărat cu ceva kiss

| Tigeron a răspuns:

Nu imi pasa daca oamenii sunt gay, lesbi pnm... dar am un singur lucru de zis...
MOEARTE TIGANILOR!
fura, injura ca la usa cortului, nu sunt buni de nimic, ne fac de ras in alte tari, cersesc in si fura ca niste jeguri prin franta si madrid.
pur si simplu sa moara
unde e hitler cand ai nevoie de el

| Alisse explică (pentru Tigeron):

Inteleg ce vrei sa spui dar totusi sunt si exceptii cred eu.

| Krixxus a răspuns (pentru Tigeron):

Vlad Tepes big grin ca tot e roman
aaa si nu uita de javrele de francezi ca mereu ne jignesc si ne i-au peste picior

| AllM0nstersAreHuman a răspuns:

In unele cazuri pot fi de acord cu rasismul.
Nu sunt homofob, dar urasc din tot adancul paradele gay.
Nu sunt de acord cu machismul.
Cam asta cred eu.

| Alisse explică (pentru AllM0nstersAreHuman):

De ce urasti paradele gay?

| AllM0nstersAreHuman a răspuns (pentru Alisse):

Eu nu am vazut pana acum parada hetero. In fond una e ce faci la tine acasa si alta e ce faci in mijlocul orasului, in vazul tuturor. Daca eu, de exemplu, sunt mandru ca sunt hetero asta inseamna ca trebuie sa ma dezbrac in fata tuturor, inclusiv a copiilor? Spre deosebire de altii, eu chiar cred in normalitate.

| Alisse explică (pentru AllM0nstersAreHuman):

Pot sa spun ca in unele cazuri exagereaza unii, fac o imagine proasta asupra noastra cei care suntem gay, dar nu toti se dezbraca si se manifesta revoltator nu ar trebui sa generalizezi. Scopul paradelor e de a face oamenii sa se obisnuiasca cu ideea ca unii sunt gay, lesbi, bi sau transg.

| AllM0nstersAreHuman a răspuns (pentru Alisse):

Am vorbit cu persoane gay care condamna paradele de acelasi gen. Stiu care e scopul paradelor de acest fel, dar nu cumva ele o sa starneasca o ura mai mare fata de cei care iau parte la ele?

| creepypastaonline490 a răspuns:

Perfect de acord cu rasism și xenofobia mačhism heil itler

| alexandraro a răspuns:

Suntem mult prea preocupati de ce se intampla in ograda vecinului. Atata timp cat cineva nu iti afecteaza viata intr-un mod negativ nu stiu de ce ne-ar deranja orientarile sexuale, religioase, politice etc ale cuiva. Adica la dracu, daca imi face placere sa discut cu o anumita persoana si se intampla sa fie gay, so what? Poate si mie imi place culoarea verde si persoanei respective mov, ar trebui acum sa ma urasca. Stupid.

| WSry a răspuns:

Pro homofobie pentru ca si homofobii sunt oameni, cat despre rasism si machism... contra! Logic! Adica, de ce sa ne facem rau? Noua, omenirii!

| Alisse explică (pentru WSry):

Exact si homofobii sunt oameni, dar e o boala sper sa se trateze toti pentru ca din cauza mea nu are rost sa suferiti dragi homofobi.