| maya a întrebat:

Pastilele anticonceptionale trebuie neaparat sa ti le prescrie un medic?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, neaparat. Complicatii posibile ale autoadminstrarii dupa ureche: sterilitate, chisturi ovariene, insuficienta hepatica posibil mortala, tumori de san, tromboze arteriale si venoase, de cele mai multe ori fatale.

| psiholoaga a răspuns:

Da. Pentru ca organismele reactioneaza diferit, un ginecolog iti poate prescrie ce anume sa iei, in conformitate cu viata ta sexuala, raportul de hormoni, menstruatia etc.

daniela
| daniela a răspuns:

Nu dar ar ffi mai recomandabil asa

regis
| regis a răspuns:

Subscriu si eu ca nu este neaparat, este insa foarte indicat.

| Irina a răspuns:

Cel mai bine sa mergi la medic. dar la noi in tara se uita la tine si iti spune dupa ureche, in afara iti face o serie de analize, se intereseaza de istoricul bolilor din familie si abia apoi iti prescrie pastilele.

| LoryM22 a răspuns:

Anticonceptionalele nu sunt bune, multe prietene au avut probleme mari dupa ce au luat sau in timpul administrarii anticonceptionalelor.Insa daca consideri ca esti ok vb cu dr tau ginecolog, nu le lua dupa ureche.

Răspuns utilizator avertizat
tundenana
| tundenana a răspuns:

Da... neaparat sa fie prescrise de medic... daca nu ai 18 ani nu sunt indicate anticonceptionalele...

| machupicchu a răspuns:

Asa ar fi indicat... sa nu ai un organism sensibil din anumite puncte de vedere. Le iei fara recamandare... iti asumi riscul. pentru ca au si efecte secundare... Personal, sunt impotriva anticonceptionalelor din toate p. d. v... Respecta-ti calendarul calculat din prima zi de menstra si stii ca : incepand cu ziua a 8-a si pana in ziua a 20-a trebuie sa faci sex protejat(prezervativ), in celelalte zile neexistand riscul unei eventuale sarcini nedorite...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal... daca nu... le poti lua pe toate odata... e tot aia nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei un tratament personalizat si sa stai bine cu sanatatea dupa, cel mai bine este sa iti prescrie un ginecolog anticonceptionalele. Din pacate le poti lua de la farmacie fara reteta dar iti recomand vizita la ginecolog. Asa ii poti pune intrebarile pe care le ai despre acest subiect, el te va lamuri, iti va explica, te va indruma si asa vei dormi mai linistita. happy
Stiu ca exista frica/rusine de ginecolog si mie imi este dar sanatatea este pe primul loc. Te poti duce la o doamna doctor, poate rusinea nu va mai fi asa marewinking
Eu am luat Yasmin prima oara (tot cu indrumarea ginecologului) si apoi am fost la medic si mi le-a schimbat, acum i-au Mercilon. E foarte important ca si dupa ce iei aceste pastile sa faci o vizita (dupa 3 luni) la medic, mai ales daca apar schimbari, in rau, ale organismului.

| mycutzacryss a răspuns:

Da normal ca da...nu poti sa le iei dupa capul tau sau sa iei anticonceptionalele care le ia prietena ta ...ca pentru ea sunt bune dar pentru tine poate nu sunt bune...mai bine mergi la un ginecolog si vezi ce iti recomanda... sper sa tii cont de raspunsul meu...ai grija ce faci:*:*