| suntsuper a întrebat:

Pe branza cottage scrie ca contine "cheag". Ce e cheagul?

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ce comentarii pe aici... la fabricarea brânzei se folosește cheag, altfel nu ar mai fi brânza. Nu este absolut nicio problema cu asta. E la fel ca și drojdia care servește la fabricarea pâinii.
Când mâncați parizer sau când beți cola și nici nu știți ce substanțe conțin de ce nu mai ziceți "bleah"?

| Kaℓi a răspuns:

Mai bine sa nu stiiwinking

| GoldenZenith a răspuns:

O enzima din intestinele mamiferelor ierbivore, care ajuta la coagularea laptelui.

| oglindasultanului a răspuns:

laughing branza este, un fel de bulgare.

| Yasmin875 a răspuns:

Enzima de coagulare a laptelui, secretata de mucoasa stomacală a rumegătoarelor tinere.
Și eu mănânc brânză cu cheag, il vărs în chiuvetă si apoi mănânc brânza.

| Holiday a răspuns (pentru Yasmin875):

"Și eu mănânc brânză cu cheag, il vărs în chiuvetă si apoi mănânc brânza."

Cel mult versi zerul, cheagul este in compozitia branzei, nu e zeama in care sta branza. laughing