| AlexDorinel a întrebat:

Pe vremea lui Ceaușescu existau magazine Lee Cooper în România?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! A aparut in Romania in 2009. In schimb se aduceau blugi (de catre marinari sau de catre negrii care veneau la studii in Romania) din occident. Erau si blugi romanesti de buna calitate. Se faceau la Bacau. Am desfacut eticheta unor blugi romanesti si am pus una de Lee Cooper. I-am vandut una-doua fara ca acel client sa bage de seama ca sunt romanesti. Apoi am mai colectiont inca 4-5 etichete si am facut la fel.

| minrest a răspuns:

Nu exista nici un magazin strain, si nici o marca recunoscuta, nici un produs occidental. Interesant ca nu iti dai seama de asta, prin simpla gandire logica.

| NLS a răspuns:

laughing)
Exista Alimentara si Complex-ul, si alea GOALE dupa'80 (cel putin la tara).
Daca locuiau la oras, aveai noroc mai mare, te mai imprieteneai cu vanzatoarele, (mai "carai" cate un goblen, ceva), sa primesti un pachet de unt in loc de jumatate.

Daca stateai la tara, mergeai la oras, stateai 6 ore la 2 cozi unde nu stiai daca o sa prinzi ceva (ce-o fi, nici nu mai conta), si de multe ori te intorceai acasa, fara mancare (dupa care plecasei de fapt) insa cu alt lucru mai mult sau mai putin util.
Deh, aia bagasera, sa fie primit.

Cand am mers prima data cu bunica la alimentara, am ramas socat.
Dar am vazut o camera mare, goala, cu rafturi, si pe partea din fund, (asta m-a speriat de-a dreptul) erau bete dintr-un cap in altul si foarte multe carlige de carne... dar fara carne.
Semana cu o camera de tortura.
M-am linistit, simtind un miros vag de paine calda, dar nu vedeam paine.
Pe rafturile de care spuneam eram cateva borcane de mazare, pasta de tomate si otet.

Era si LeeCooper big grin, dar ii zicea Consignatie parca.
Si gaseai bocanci si ghete Clujana acolo, pe model chinezesc
(toti k 1, si a naibii de tari, ma intreb de ce nu dadeau si plasturi bonus... poate pentru ca nu existau?).

In '88 aveam aproape 5 ani, plangeam efectiv dupa o felie de salam, sau primavara dupa castravete lung de sera (mult mai cu gust decat cei de acum, din alte tari, aia proveneau din Romania).
Aveam o cunostinta fericita care avea asa ceva, mama ei fiind vanzatoare la oras.

| johnnny123 a răspuns:

Da, erau langa Starbucks.

| gabicoo a răspuns:

Dorineleeee! Ți s-a trezit neuronul? Singurul tău neuron!
Nu-l mai stresa că ai nevoie de el!

Mâine începe școala! Mare bucurie pentru noi! Mai scăpăm un pic de tine!
;laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

Sigur ca daaaaaa
erau chiar langa aprozarul GOL, GOLUT, de unde luai mancare pe cartela, daca apucai
si a venit Lee Cooper (sau cine il detine) in rrrrominica, sa ne ia banii nostri romanesti, care un salariu mediu, valora REAL undeva la echivalentul de aprox 20$ (si valoarea era umflata artificial si ERA LEGE, CATEGORICA, CA NU AVEAI VOIE SA DETII VALUTA, decat cu autorizare speciala sau cu pasaport strainez)

SIGUR CA DAAAAAAAAAAA

| chuckmanson a răspuns:

Da chiar lângă Zara și Pull and Bear. Vizavi erau vândute și xboxuri și ps-uri și call of duty și gta erau în mare vogă.

| gigite a răspuns:

DA, pe str. Principala nr. 13, dupa magazinul "CARNE" - nu Macalarie" ca era interzis sacrificarea pe persoana fizica de vitei, vite, boi, si broaste...

| RosaliaOriginala a răspuns:

Intreaba-ti parintii

| DementuTDi a răspuns:

Da frate exista si ikea, mcdonalds si kaufland