| anonim_4396 a întrebat:

Pentru ca e mos Nik vreau sa povestesc ceva savuros:
Fratele meu, un om in puterea varstei conducea o masina in sudul tarii, intr-o zona de campie.
Un catel pe mijlocul drumului mergea clatinandu-se ca un alcoolic.Masinile treceau in viteza romaneasca, gata sa-l loveasca.Frate-meu trage pe dreata si iese sa ajute catelul.Acesta bagase capul intr-un ulcior din ala din argila rosiatica si nu mai putea scoate capul, pentru ca gura vasului era prea stramta.
S-a uitat dupa o piatra sa sparga ulciorul dar, ca un facut, nu se vedeau pietre nici pe camp si nici pe drum.Mai mult, cainele f speriar dadea s-o stearga tot pe mijlocul drumului, ca asa-i era lui mai usor sa mearga, neputand vedea la ce pericol se expunea.Ca sa nu fuga, frate-meu a prins cainele sub brat si a taiat-o de-a dreptul pe camp sa caute o piatra. A gasit-o si s-a intors la marginea soselei, a pus cainele cu vasul de lut in strada si a lovit cu piatra.Vasul s-a spart si cainele bezmetic de sunetul teribil al pietrei, bezmetic de lumina pe care o vedea din nou a schelalait si a fugit disperat.
Dar ce credeti ca era in ulcior? De ce credeti ca a bagat catelul capul? Pe fundul vasului era un soricel f mic, din ala de camp, viu si chiar mai speriat decat catelul.Soricelul a sarit cat colo si a fugit pe aratura.
Cat or fi stat captivi bot in bot cei 2 in ulciorul ala? Nu stiu dar intamplarea are ceva amuzant dar si ceva induiosator.Pare un desen animat dar s-a intamplat in primavara lui 2009 in Romania. E asa inefabil totul, am zis sa va daruiesc intamplarea acum, de Sarbatori.Cu bine!

Răspuns Câştigător
| Barajag a răspuns:

Ai un frate pe cinste, sufletist, ma bucur ca a scapat doua animalute deodata, altfel iesea mai rau, insa observ ca sunt putini care ar salva niste biete animale. o zi buna!

2 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Super amuzant! laughing Chiar e o intamplare de desene animate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa-ti dea Dumnezeu si tie multa fericire si sanatae, sa te bucuri de cei dragi si ei de tine!
Multumesc pentru povestioara pe care ne-ai prezentat-o, intr-adevar pot spune ca este amuzanta, dar ne si exprimam printr-un gest simplu, lumea minuscula a necuvantatoarelor, asa cum sunt ele: gingase, nevinovate si uneori neputincioase!
Sa ai o zi buna! kiss